Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

Zombie Lake

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

09 Nisan 2009

12 Adet Yorum

12

Yönetmen : Jean Rollin
Senaryo : Julián Esteban, Jesus Franco
Yapım:1981, Fransa / İspanya, 90 Dakika
Oyuncular: Howard Vernon, Pierre-Marie Escourrou, Anouchka, Antonio Mayans

Tam adı ‘Le Lac Des Morts Vivants’ olan bu film her açıdan kötü ve ucuz görünüyor. Ancak izledikten sonra hoş bir biçimde şaşırabilirsiniz. Evet, süper ucuz bir ismi var ve olay örgüsü soru işareti doğuran cinsten ama, eski İtalyan / Fransız / İspanyol tarzı korku filmlerini seviyorsanız, eğleneceğiniz bir filmle karşı karşıya olduğunuza emin olabilirsiniz.

Konu ile başlayalım. İzlemesi çok basit bir film. Küçük bir Fransız kasabasında bir köylü kadınla aşk yaşayan bir Alman askerini (İkinci Dünya Savaşı sırasında) izliyoruz. Bir gecelik vahşi seksten sonra, adam savaşa dönmek üzere köyü terk ediyor. Yaklaşık bir yıl sonra köye döndüğünde, baba olduğunu ve annenin doğum sırasında öldüğünü öğreniyor. Bunu fark ettikten hemen sonra, Nazi piyade bölüğü yerel milislerce pusuya düşürülüyor ve adam ölüyor. Bütün bu çürüyen Nazi cesetleriyle ne yapacağını bilemeyen milisler, bunları oradaki göle atmaya karar veriyorlar.

On yıl sonraya gidiyoruz. Köylüler, vahşi geçmişinden ötürü ve de uzak durmaları için insanları uyarmak amacıyla, artık kötülüğüyle ün salmış olan gölü “Hayaletli Göl” olarak adlandırıyorlar. Bu arada çıplak kadınların parçalanmış cesetleri bulunmaya başlıyor ve çoğunluk gölü suçluyor… tabii ki şüpheleri doğru çıkıyor. Bu andan sonra, gölde her çıplak kadın yüzdüğünde (şans eseri oldukça sıkça meydana geliyor bu, bazen gruplar halinde) ölü Nazi askerleri sulu mezarlarından, biraz kuku *pardon* beyin yemek için yükseliyor. Peki kızı olan adama ne oldu? O da özel bir sürprizle geri dönüyor..

Memelerle apış arasının ve de müthiş bir coşkuyla hazırlanmış olan film afişinin, iyi yazılmış bir senaryonun yerini almasının nadide! örneklerinden biri daha. Ki, eğer daha önceki değerlendirmelerimi okuduysanız, bildiğiniz gibi, o kadar da kötü bir şey değil. Ama sizi uyarmam gerek, makyaj efektleri tam anlamıyla KORKUNÇ!. Yeşil yüz boyası uygulamasının utanç verici sonuçları göze çarpıyor. Çoğu kulaklarının arkasını boyamayı unutmuş ve boya yüzlerinden üniformalarına akıyor. Zombiler sudan yükseldikleri zaman, üzerlerinde arpa otları kalıyor. Ama kimin umurunda değil mi? Çünkü…

Bu filmde tam uzunluktaki porno filmlere oranla daha fazla meme görünüyor. Yalnızca memeler değil, yalnızca koca bıyıklı kunduzlar da değil, bir kaç çift etli perde de gösteriyorlar. Evet gerçekten, ey ahali, biraz pembe de gösteriyorlar. Şu anda hepinizin ne düşündüğünü biliyorum “Devilboy birkaç vajina dudağından mı heyecanlanıyor?” Buna benim cevabım, evet. Fakat bazılarına neredeyse dokunabileceğinizi hissettiğiniz anlar olması olgusu değil beni etkileyen. Sinema yapımcılarının, X-derece almak veya derecesiz tanıtmak zorunda kalacaklarını bildikleri halde, gerçekten tam çıplaklığı gösterecek cesarete sahip olması. Her ikisi de bir korku filmi için felaket demektir.

Ne demek istediğimi bu klipten anlayın!..

The Evil Dead gibi istisnalar var, ancak X derecesi veya derecesiz olarak daha geniş bir seyirci kitlesine ulaşmak neredeyse imkansız. Derecelendirme komisyonuna “S.KT.R” çeken yönetmen Jean Rollin’i ayakta alkışlıyorum! Zombie Lake derecesiz.

Zombi Lake’deki trash kokusunu almamak mümkün değil. Jesus Franco veya Armando De Ossorio’ya düşkünseniz Zombi Gölü’nden hoşlanacaksınız. Herhangi bir biçimde en iyi film değil, ama eğlence faktöründen dolayı yine de hoşuma gitti. Kötü efektler, sıradan üst-sesler, sopayla kovalayabileceğiniz kadar çok kadın var ve şöyle böyle aptal bir olay örgüsü, ama toplamda iyi bir seyir vaadediyor. Trash korku meraklıları bir kenara not etmeli. Zombie Lake bir ayaklanma!

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Bu manyaklık tamamen bana aittir. Lütfen izinsiz ve kaynak göstermeden alıntı yapmayınız, kullanmayınız.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (12 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.