Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Zombi Yaşam Rehberi

Korku Genel

Özel Dosya

MuratÖzkan

24 Kasım 2008

20 Adet Yorum

20

Ötekisinema.com sitesinde yine rutin sörflerimden birini yaparken büyük üstad Murat Tolga Şen’in ecnebi kaynaklı bir siteden bizler için alıp özenle türkçeye çevirdiği bir yazı ile karşılaştım. İçinde zombi kelimesi geçen her döküman ve kaynak ilgimi ışık hızıyla çektiği için  “Zombi Yaşam Rehberi” başlıklı bu yazıyı büyük hevesle okudum fakat her ne kadar üstadımızın ve yazıyı yazan kişinin emeği geçsede benim gibi bir zombi severi tatmin etmedi bu yazı, edemezdide. Onlarca, yüzlerce zombi filminden sadece bir kaçını baz alarak verilmiş taktikler yaşanabilecek olası bir zombi faciasında ne kadar yardımcı olabilirdiki bize? Bu yüzden bu konu hakkında engin bilgilere sahip biz zombi bilimcilerin (bunuda ben uydurdum) yani Ömer Temizkan ve şahsımın bu konuya parmak basması kaçınılmazdı. Hazırladığımız bu kaynak sayesinde zombi istilası kaygısına artık bir son veriyoruz. Sizler için hazırlamış olduğumuz garantili ve belgeli, gerçek “Olası bir zombi istilasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler” yazısını büyük bir ciddiyetle okuyunuz.

* Zombilerle 2 türlü mücadele yöntemi vardır. Birincisi kendinizi güvenli bir yere kapatıp yardımın gelmesini beklemek. İkincisi ise beklemekten sıkılanlar ve macerayı sevenler için. İlk yöntem çok daha fazla kullanılmış olsada biz size ikinci yöntemi tavsiye ediyoruz. En azından onurlu bir mücadele ile ölmek her zaman hiç birşey yapmamaktan daha iyidir. Üstelik birinci yöntemin ikinci yönteme göre çok daha fazla riskleri vardır. Peki siz hangi yöntemi tercih edenlerdensiniz?

* Olası bir zombi istilasında yapılacak ilk şey tüm merhamet ve acıma duygularınızı bir kenara bırakmanızdır. Bakkal Dursun amca, kapıcı Mehmet efendi, komşunun güzel kızı ya da en kötü ihtimalle ailenizin bir ferdi donuk gözlerle karşınızda garip sesler çıkarıp size doğru sallana sallana, ellerini açıp, yavaş yavaş yürüyorsa onun bir zombi olduğunun ve tanıdığınız o kişi olmadığının bilincinde olun. Yani o anda karşınızda gördüğünüz, tanıdığınızı sandığınız o kişi ile diyalog kurmaya çalışmak, “gel sen bu zombi olma işinden vazgeç” demek kadar saçma olacaktır. Ya siz onu yok edin ya da vicdanınız hala sizi rahat bırakmıyorsa ve bunu yapamam diyorsanız derhal kaçın.

* Yine zombilerle ilk karşılaşıldığında genelde yapılabilecek en mantıklı şeyin arabaya atlayıp kaçmak olduğu düşünülebilir. Arabayı üzerlerine sürüp onları ezip geçme fikri her ne kadar ilk başta iyi gibi görünsede emin olun o arabayla gideceğiniz yol en fazla 3 kilometre hadi bilemediniz yol açıksa 10 kilometredir. Araba ile parçalayıp ezdiğiniz bir kaç zombiden sonra emin olunki illaki bir tanesi ya camdan içeri atlayacaktır yada siz arabayı mutlaka bir yere çarpacaksınızdır. Bir süre sonra kan ve çürümüş et ile sıvanmış ön camı silmeye silecekleriniz yetmeyecektir çünkü. Üstelik benzinin sizi nereye kadar götüreceğide bir muammadır her zaman. Bu yüzden arabayı bir kaçış yolu olarak değil sadece bulunduğunuz noktadan çok uzak olmayan başka bir noktaya geçiş yolu olarak görün.

* Karşılaşabileceğiniz en zor durum, zombiler tarafından ısırılmış bir yakınınızı yada yanınızda bulunan bir kimseyi, O sizi öldürmeden sizin O’nu öldürecek olduğunuz andır. O an geldiğinde hiç olmadığınız kadar soğukkanlı olmalısınız.

* Hiç bir yere kaçamayacakmış gibi düşünün ve mücadele etmekten başka şansınız olmadığı için silahlanın! Ateşli silahlardan önce kesici, delici ve parçalayıcı aletler önceliğiniz olsun. Ateşli bir silah ile ıskalama ihitmaliniz bir samurai kılıcına yada pala’ya göre daha fazladır. Üstelik ateşli silahlarla yanınızdakilerden birini yaralama yada öldürme ihtimaliniz çok yüksektir.

* Motorlu testere oldukça etkili bir silah olup yenlış ellerde bir o kadar tehlikelidir. Olası bir saldırıda, heyecanlanan arkadaşınız tarafından yanlışlıkla ortadan ikiye bölünebilirsiniz. O yüzden kime ne silah verdiğinizin bilincinde olun ve grupta silah & görev dağılımı yapın.

* Ev yada herhangi kapalı bir mekandan dışarıdaki 2-3 zombiyi görüp “nede olsa sayıları az, bunları ya öldürürüm yada aralarından koşar giderim” diye düşünmek en büyük aptallıklardan biridir. Zombiler buz dağı gibidirler. Siz sadece camdan dışarı baktığınızda buz dağının görünen ufak kısmını görürsünüz. Ama dışarı çıktığınızda o 2-3 zombi saniyeler içerisinde emin olun yüzlerce olacaktır.

* Özellikle uzak durmanız gereken yerler. Mezarlıklar, caddeler, otoparklar, bodrum katları, süpermarketler, hayvanat bahçeleri (bütün hayvanlar mutlaka serbest kalacaktır), apartmanlar, parklar ve halka açık tüm alanlar. “Eee başka neresi kaldıki güvenli?” demeyin çünkü öyle bir yer yok zaten!

* Zombiler ilk olarak el, kol, boyun, baş ve ayak bileklerine saldırdığından bu bölgeleri öncelikli olarak koruma altına alın.

* Kendinizi bir eve kapatmak gibi bir hata yapacaksanız eğer hiç değilse kapı ve pencereleri tahta yerine bulabileceğiniz metal, demir levha yada eşyalarla kapatmaya çalışın.

* Kendinizi kapalı bir mekana kapatmaktansa bir binanın çatısına çıkmayı tercih edin. Çatıda farkedilme şansınız daha fazladır. Ama yinede bunun sizi kurtaracağına inanıp kendinizi kandırmayın.

* Kapalı olması gereken bir kapı eğer aralık ya da açık kalmışsa içeri sakın girmeyin.

* İmkanınız varsa (ki eminiz olmayacaktır) mümkün olduğunca şehir merkezlerinden uzaklaşmaya çalışın. Dağ, tepe, bayır yada kır gibi alanlarda daha güvende olacaksınız.

* Süpermarketler ve alış veriş merkezleri akıllıca gelebilir ama ne kadar çok kapı ve pencere varsa o kadar sorununuz vardır.

* Ayrıca artık zombiler kırıcı, kesici aletler hatta ateşli silahlar kullanabiliyorlar bunuda hesaba katın kendinizi bir yere kilitlerken.

* Kahramanlık yapmanın hiç bir faydasını değil aksine zararlarını görürsünüz. O yüzden takım olarak hareket etmeye çalışın. Fakat unutmayınki sinirleri bozulmuş bir grup insanla uğraşmak her zaman zombilerle uğraşmaktan daha zordur.

* Fazla merak olası bir zombi saldırısında sonunuz olabilir. Her ses duyduğunuz yere ve her hareket eden şeye merak edipte bakmayın, görmezden gelin.

* Kafası parçalanıp beyni dağılmadığı sürece hiç bir cesedin yanına yaklaşma. Çünkü zombiler çok iyi “gerçekten ölmüş” taklidi yapabilirler.

* Bir zombi tarafından ısırılmış birisi ile hiç bir cinsi münasebette bulunmamalısınız. Çünkü çocuğunuz zombi doğacaktır. :))

* Başkalarını kurtarmaya kalkışmayın çünkü bunun zararını mutlaka görürsünüz. Kendi canınızı kurtarmaya bakın her zaman ilk önce.

* Son zamanlarınızı hiç değilse eğlenceli hale getirmek için rekabet ortamı yaratın aranızda. Kim daha çok zombi öldürecek yarışmaları yapabilirsiniz. Hem siz eğlenin hem zombi sayısı biraz olsun azalsın.

* Karşınızda size doğru yavaş yavaş ve sallana sallana yürüyen birisine hiç bir zaman “neyin var? iyimisin?” diye sormayın!

* Hayvanların zararsız olduğunu düşünmeyin. Onlarda gayet güzel zombi olabilirler.

* Hepiniz biliyorsunuzdur ama yinede biz tekrar hatırlatalım. Zombileri öldürmek istiyorsanız beynini dağıtmalısınız.

* Çürümüş bir zombiyi henüz taze, kanlı ve güçlü bir zombiye her zaman tercih edin. Çürümüş olanları daha güçsüz ve öldürülmesi daha kolaydır.

* Bir köşeye sıkıştıysanız, kaçacak yeriniz yoksa ve elinizde bir silah varsa hiç düşünmeyin kafanıza sıkın gitsin. Beyniniz dağıldığı için zombiler tarafından yenseniz dahi geri dönüşünüz olmayacaktır.

* Aylarca yetecek yiyecek ve içecek stoğu ile doldurduğunuz tekneniz ile denize yada okyanusa açılmak güvenli gibi gelebilir. Ama zombiler iyi birer yüzücü olamasalarda, çok iyi su altında yürüyebilirler.

* Yapılabilecek en mantıklı şeylerden biriside bir askeri üsse ulaşmanız olacaktır. Her zaman her yerde en güvenli yer askeri üslerdir. Ama hiç bir zaman onlar sizi aramayacaktır, frekansı zor yakalanan radyo mesajları ile sizin onlara ulaşmanızı bekleyeceklerdir.

* Zombileri hiç bir zaman esir alıp onları anlamaya ve eğitmeye çalışmayın, üzerlerinde deney yapmayın. Hiç bir faydası olmayacaktır. Bir zombiye birşeyleri öğretebilirsiniz ama insan eti yememeyi asla öğretemezsiniz.

* Son olarak, bir zombi tarafından ısırıldıysanız eğer karar verme vaktiniz gelmiştir. Bir zombiye dönüşüp insan eti yemenin nasıl birşey olduğunumu merak ediyorsunuz? Yoksa kafanıza silahı dayayıp bütün bu acılara son vermekmi istiyorsunuz?…  Karar sizin.

(Başlık için Ötekisinema.com “Murat Tolga Şen”e teşekkürler)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

Yorumlar (20 Yorum)

YORUM YAZ