Bazen ölü kalmak daha iyidir! Pet Sematary (1989)

Yeni Nesil Korku Kraliçeleri

Korku Listeleri

YasinKarakaya

23 Mart 2009

22 Adet Yorum

22

Korku sinemasında kadının yeri –özellikle güzel kadının- yadsınamayacak kadar önemli. Sinema tarihi boyunca dönem dönem korku kraliçeleri türemiş ve sinemayı şenlendirmişlerdir. Eski korku kraliçelerine saygısızlık etmeden yeni nesil korku kraliçelerine bir göz atarak sitemizde birazda magazin yapalım istedik. Korku filmlerinin genç ve güzel yıldızları izleyenlere hem heyecanlı hem de sıcak dakikalar yaşatmayı başarıyorlar. Korku ve güzelliğin birleşmesiyle ortaya çıkan bu filmler bir kat daha ilgi çekici oluyor.

Elisha Cuthbert, Jessica Biel, Denise Richards, Rose McGowan ve Paris Hilton gibi yıldızların yer aldığı sinemanın en seksi korku kraliçeleri aşağıda.

Milla Jovovich – Resident Evil

En ünlü video oyunlarından Resident Evil, iddialı bir uyarlamayla beyazperdeye geldi. Zombilerle olan savaşta ekipten geriye kalanlar, ekibin tehlikeli kadın üyesi Rain (Michelle Rodriguez) ve güzel ajan Alice (Milla Jovovich) liderliğinde bu tehlikenin dışarı yayılmasını engellemeye çalışıyorlar.

 

 

Jess Weixler – Teeth

Mitchell Lichtenstein imzalı 2007 yapımı Teeth, zaman zaman seks konusunda insana soğuk terler döktürecek kadar sert ve kanlı, zaman zaman da mizah öğeleri ile donatılmış, ilginç bir film.

Dişli Vajina anlamına gelen ve kadın cinsel organının sahip olduğu dişler aracılığıyla erkek cinsel organını koparacağı inancına dayalı Vagina Dentata rahatsızlığına sahip olan, ancak bünyesindeki bu garip durumu ergenlik dönemine gelince anlayan Dawn, çevresinde saf ve bakirelik konusunda tutucu bir genç kız olarak tanınmaktadır.

   

Odette Yustman – Cloverfield

Filmde New York’a düzenlenen bir canavar saldırısına tanıklık eden insanların öyküsü anlatılıyor. Güzel yıldız Odette Yustman, enteresan kurgusu, ekstra gerçekçi havası ve ilginç konusu ile sinema tarihinde uzun süre konuşulacak filmde yer alıyor.

 

Barbara Nedeljakova ve Jana Kaderabkova – Hostel

Korku sinemasının genç isimlerinden Eli Roth’un Quentin Tarantino ve Takashi Miike desteğiyle beyazperdeye taşıdığı Otel korku sinemasının umut vadeden yapımlarından. Slovakya’da büyük tepkilere yol açan filmin en ilginç yanı, karakterlerin, hikâyenin yaşandığı ülkenin dili olan Slovakça yerine, filmin çekildiği ülke olan Çek Cumhuriyeti’nin dili Çekce’yi kullanıyor olması.

Üniversiteli iki arkadaş Paxton ve Josh, yaz tatilinde Avrupa turuna çıkarak unutulmaz ve deli dolu bir tatil yaşama peşindeler.

Elisha Cuthbert – Captivity

Amerika’da güzelliği, gücü ve parası ile en prestijli modellerden biri olan Jennifer, her yaptığı olay olan, bütün gözlerin üzerine çevrili olduğu bir şöhrettir. Tüm magazin dergileri, televizyonlar, gazeteler Jennifer’la ilgili haberle doludur.

Bütün bu ihtişamın ve kalabalığın arasında sessiz ve görünmez bir şekilde bekleyen biri vardır. Tüm kameralarla birlikte Jennifer’ın her hareketini, her yaptığını izlemekte ve beynine kaydetmektedir. Taki beklediği o gün gelene kadar…

Bir gün yıllarca beklediği fırsatı yakalar ve Jennifer’ı, korkunç planını gerçekleştireceği o izbe mağaraya kaçırmayı başarır. Artık Jennifer’ı, akıl sınırlarını zorlayacak derecede korkunç günler beklemektedir.

 

Salma Hayek – From Dusk Till Dawn

Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazıp başrollerinden birine geçtiği film, Robert Rodriguez’in, El Mariachi ve Desperado filmleriyle başladığı sinema kariyerinin şimdilik en parlak filmlerinden birisi.

Gecko biraderler, rüzgarı arkalarına alıp Meksika’nın özgür ortamına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Texas’ta sıkı bir soygun yaptıklarından dolayı, ne olur ne olmaz diye bir rahip ve ailesini de yanlarında rehin olarak bulundururlar.

Buluşma için bir Meksika barının kapısını aşındırdıklarında başlarına geleceklerden habersizdirler. Mekan kesinlikle vampirlerin içeri alınmadığı barlardan değildir!

 

Denise Richards – Valentine

Güzel yıldız Denise Richards için ölünmeye değer mi ?

Yılda bir kez, Sevgililer Günü’nde, havada aşk vardır. Çiçekler gönderilir, kalp şeklinde çikolatalar alınır ve kapı altından aşk kartları atılır.

Bu sene 4 arkadaş için Sevgililer Günü çok gerilimli olacaktır, özellikle onları öldürmek isteyen birinden tehditkar kartlar alırlarken…

 

Paris Hilton – House of Wax

1953 André De Toth yapımı kült korku filminin remake’inin en büyük silahı, şüphesiz, skandallar kraliçesi Paris Hilton.

Carly, Paige ve arkadaşlarıyla beraber senenin en büyük kolej maçına doğru yola çıkmıştır. Altı kişilik grup için baştan sona eğlenceli geçmesi planlanan yolculuk daha başında Carly için kabusa dönüşür. Çünkü erkek arkadaşı Wade ve kardeşi Nick arasındaki gerilimin dozu sürekli artmaktadır.

 

Jessica Biel – The Texas Chainsaw Massacre

Tobe Hooper’ın 1974 tarihli aynı adlı kült korku filminin bir yeniden yapımı film yalın ve saf bir korku filmi olan orijinalinin aksine son yılların yükselen trendlerinden olan “teen-slasher” tarzının estetiğini (ve klişelerini…) benimseyen bir yeniden yapım olması bekleniyor…

20’li yaşlarında bir grup genç, uyuşturucu satın almak için New Mexico’ya seyahat etmek üzere yola çıkar. Yolda bir katliamdan kurtulmayı başaran genç bir kıza rastlayan grup rota değiştirerek kızı en yakın kasabaya bırakmaya karar verirler

 

Rose McGowan – Planet Terror

Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino’nun iki film birden projesi olarak birlikte çektikleri Grindhouse’un Rodriguez yönetimindeki ikinci parçası olan Dehşet Gezegeni, eleştirmenler tarafından da başarılı bir çalışma olarak değerlendirildi. Özellikle Frank Miller uyarlaması Günah Şehri’nden sonra yönetmenin çalışmaları sinemaseverlerde büyük bir merak uyandırıyor.

 

Eliza Dushku – Wrong Turn

1970’lerin The Texas Chainsaw Massacre ve The Hills Have Eyes gibi teen-slasherlarına benzeyen yapısıyla dikkat çeken Wrong Turn, yol filmiyle teen-slasher kalıplarını harmanlıyor.

Bir iş randevusuna yetişmeye çalışan Chris, kaza sonucu otoyolun kapalı olduğunu fark edince, kestirme olduğunu tahmin ettiği bir yola sapar. Bu yolda süratle ilerlerken dikkati dağılır ve yolun ortasında duran bir arabaya çarpar.

Bu araba, lastikleri patladığı için yolda mahsur kalmış 5 gence aittir ve hep beraber yardım istemeye karar verirler. Aralarından iki tanesini arabalara göz kulak olmaları için geride bırakarak ormanda yürümeye başlarlar.

Çok geçmeden avcılara ait olduğunu sandıkları bir kulübeye varırlar. Bilmedikleri şey ise geride bıraktıkları iki arkadaşlarının çoktan avcıların eline düşmüş ve vahşice öldürülmüş olduklarıdır.

 

Lindsay Lohan – I Know Who Killed Me

Küçük bir kır kasabası, parlak ve gelecek vaat eden genç üniversite öğrencisi Aubrey Fleming’in (Lindsay Lohan) sadist bir seri katil tarafından kaçırılıp, işkence edilmesiyle derinden sarsılır. Kaçmayı başaran genç kız hastanede travmatik bir hâlde kendine geldiğinde, kendisinin sandıkları kişi olmadığı ve gerçek Aubrey’nin hâlâ ölümcül bir tehlike içinde olduğu konusunda ısrar eder.

Yoğun ve stilize bir psikolojik gerilim olan “I Know Who Killed Me/Beni Öldüreni Tanıyorum”, merkezindeki sürükleyici bulmacayla kimlik, aile ve takıntının karanlık yönlerini irdeliyor. Lindsay Lohan’ın ismi şu sıralar Elm Sokağında Kabus’un yeniden çevriminde oynaması için geçiyor..

Asia Argento – Land of the Dead

Dünyanın büyük bölümünü yaşayan ölüler ele geçirmişlerdir. Yaşayan ölülerin estirdiği terör karşısında çaresiz kalan insanlar ise, ‘normal’ hayatlarını sürdürebilmek için çareyi tahkim edilmiş kent duvarlarının arkasına çekilmekte bulmuşlardır. Öte yandan bir avuç acımasız fırsatçı girişimci tarafından oluşturulmuş başka bir topluluk daha vardır. Bunlar da karmaşa içindeki kent caddelerinin üzerinde yükselen gökdelen kulelerinde yaşamaktadır.

Kent duvarlarının dışında ölülerden oluşan ordu hızla büyüyerek güçlenir. İçeride ise anarşi doruk noktasına varmıştır. Kentteki insanların hayatını kurtarmak için bir grup paralı asker göreve çağrılır. Ölüler ordusundan insanları koruyabilmenin başka yolu kalmamıştır.

Filmde aynı zamanda Dario Argento’nun kızı olan ve babasının birçok filminde rol alan Asia Argento’yu en güzel halleriyle görmemiz mümkün..

Ali Larter – Final Destination

180 numaralı uçağın düşüşünü önceden gören Alex arkadaşlarını uyarıyor. Uçağa binmenin iyi bir fikir olmadığına ikna ediyor ve uçak da gerçekten düşüyor. Böyle bir kazadan kurtulmalarına rağmen arkadaşları garip bir şekilde bir bir öldürülüyor… Alex cinayetlerin yerini ve zamanını önceden sezmeye başlayan Alex bakalım ölümü kandırabiliyormu?

Ali Larter bu filmde Clear Rivers karakterini başarıyla canlandırmıştı. Güzel yıldız daha sonra Milla Jovovic’le Resident Evil 3 filminde bir kez daha karşımıza çıkmıştı.

Melinda Clark – Return of the Living Dead

Kız arkadaşını motorsiklet kazasında kaybeden genç, onu babasının deneyleri sayesinde yeniden diriltir. Ancak geri dönen hatun beyin yeme ve vücuduna sivri şeyler sokma gibi ilginç davranışlar sergilemeye başlayınca olaylar gelişir.

Melinda Clarke bu filmdeki zombi rolüyle hafızalara kazınmıştı.

Jennifer Carpenter – The Exorcism Of Emily Rose

Emily Rose (JENNIFER CARPENTER) üniversiteye gitmek için kırsal bölgedeki güvenli evinden ayrıldığında, kendisini nelerin beklediği hakkında sahip değildir. Bir gece yurtta yalnızken, tüyler ürpertici bir ‘halüsinasyon’ (sanrı) görür ve kendinden geçer. Geçirdiği bu krizler daha sık ve ciddi bir hâl almaya başlayınca, koyu bir Katolik olan Emily, kilisesinin rahibi Peder Richard Moore’un kendisine şeytan çıkarma ayini uygulamasını ister. Genç kız bu dehşet verici şeytan çıkarma ayini sırasında ölünce, rahip ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek suçuyla yargılanır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (22 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.