Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Yaratık Filmleri

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

14 Aralık 2008

1 Adet Yorum

1

Korku türünün en eski, en güvenilir ve kalabalık kalelerinden biri. Prehistorik canlılardan bilinmeyen “kadim mahluk”lara, hatta bilinen bazı canlıların fazlaca yırtıcı, güçlü, büyük temsillerine kadar envai çeşit yaratık, bu türün ana malzemesini oluşturur. Bu yüzden “Jurassic Park”lar da, “Jaws” da, “Alien” da bu kategoriye dahil edilebilir.

Genellikle bu kategoriye Universal’ın “canavar filmleri” de dahil edilir – ki nihayetinde insanlara korkutucu gelen gerçek ya da hayali canlılar gibi bir sınıflama üzerine kurulu olduğu için, böyle yapılmaması için pek de bir neden yok gibi görünür. Öte yandan, Universal’ın söz konusu canavarları olan vampirlerin, zombilerin, kurtadamlar ve mumyaların gerek “insandan dönüşmüş” oldukları, gerekse türün tam anlamıyla “süperstarları”nı teşkil ettikleri için, ayrı bir kategoriye, hatta ayrı “birer” kategoriye yerleştirildikleri de görülür.

Yaratık filmlerinin bir kolu serüven öyküsüyle, bir kolu da bilimkurgu ile içiçedir. Serüven öyküleri romantik bir keşif duygusuyla harmanlanmış olduğundan, dünyanın gözden uzak kalmış köşelerinde bulunan tuhaf canlılar ve mahluklara da özel bir ilgi gösterir. Klasiklerden “King Kong”, nispeten yeni filmlerden “Anaconda” bu çizginin örnekleridir. Bilimin yan etkilerinin uyandırdığı, yarattığı ya da başka bir şekilde (mesela uzaya yolculukla) karşımıza çıkardığı mahluklara ise “Jurassic Park”ın klonlanmış dinozorları, “Alien”ın yaratığı ve “Frankenstein”ın yaratığı örnek gösterilebilir.

10 YARATIK FİLMİ
Der Golem (1915)
King Kong (1933)
Godzilla (1954)
Creature from the Black Lagoon (1954)
The Fly (1958)
Jaws (1975)
Alien (1979)
Swamp Thing (1982)
Predator (1987)
Jurassic Park (1993)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.