Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Xtro

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

CanEvrenol

24 Mart 2010

10 Adet Yorum

10

Yönetmen: Harry Bromley Davenport
Senaryo: Harry Bromley Davenport, Iain Cassie
Yapım: 1983, İngiltere Süre: 96 Dakika
Oyuncular: Philip Sayer, Bernice Stegers, Danny Brainin, Maryam d’Abo, Simon Nash

Kötü ve ucuz filmler arasında saklı kalmış bir pırlanta keşfettiğimiz anlardan biri yine… Çok düşük bütçeli bir İngiliz yapımı olan Xtro, muhteşem bir kült bilimkurgu-korku…

Xtro için rahatlıkla Alien (1979) ve E.T.’nin (1982) karışımı diyebiliriz. Öyle acayip bir film hakikaten. Yani çocuk filmi gibi bir yapısı var ama çok korkunç, iğrenç ve grotesk detaylar içeriyor. Tam çocukların VHS’ciden kiralayıp anneleri gece gittiği zaman izleyip, psikolojilerinin bozulacağı muhteşem filmlerden… Bir de üstüne üstlük sırf hadi bu da olsun diye filme eklenmiş bir seks sahnesi var… kız da çok güzel!!

Xtro, 3 yıl önce babasını gizemli bir şekilde gökten gelen bir ışıkla birlikte kaybetmiş bir ilkokul çocuğunun babasıyla tekrar buluşmasını anlatıyor. Tam belli olmamakla beraber çocuğun babası bir uzay gemisi tarafından kaçırılmış, ve bambaşka bir yaratık olarak tekrar dünyaya gönderilmiş bir durumda. Adam bir yaratık olarak dünyaya tekrar geliyor, bir kadını öldürüp kadının ağzının içinden kadının ölüsünü döllüyor. Daha sonra da kadının içinden kısa bir sürede tekrar eski insan şekliyle, kadının rahmini yırtıp, kadının cesedini parçalayarak dışarı çıkıyor… Yani.. pek bir yoruma gerek yok artık… Species‘deki (1995) koza sahnesi bunun yanında solda sıfır… Daha sonra adam yılan yumurtası yiyor, çocuğun oyuncakları canlanıp cinayet işliyorlar, falan filan… Bu çizgide akla gelmeyecek olaylar birbirini kovalıyor.

Film belki yer yer biraz yavaş olabilir ama kesinlikle can sıkıcı değil. Az sayıdaki özel efekt oldukça iyi yapılmış. Çok basit ama etkili sahneler var. Oyunculuk bir b-filme göre pek aksamıyor. Hikayedeki birçok unsur başka filmlerden kesilip yapıştırılmış olsa da, Xtro’nun kesinlikle çok özgün ve akıllara zarar bir duruşu var. Bütününe baktığımızda hakikaten neden bu film daha ünlü olamamış, anlamak zor… Son derece başına buyruk olan bu filmi, E.T.’ye çekilmiş bir ”nah” işareti olarak tanımlayabiliriz.

80’lerde çocuk olan, bizim jenerasyonumuzdaki İngilizler için Xtro benzersiz bir kült film. Hatta bir ara ünlü Video Nasty listesine bile girmiş. İngiltere dışında ise pek bilinmiyor sanırım. Murat Tolga’nın geçtiğimiz aylarda Tersninja’da yaptığı en iyi uzay-korku filmleri listesine girmeyi hakeden bu filmi kaçırmayın!! Çok ama çok enteresan bir kayıp film!..

Can Evrenol

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Can Evrenol

Tüm Yazıları
1982’de İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, önce Bilgi Üniversitesi’nde 3 sene Uluslararası Finans ile cebelleşti, ardından İngiltere’de University of Kent’de Sanat Tarihi ve Sinema Teorisi dallarında çift diploma sahibi oldu. Bitirme tezini Jason Voorhees üzerine yazdı. Mezun olduktan sonra eline bir de kamera almış olmak için NYFA’nin 8 haftalık film kursuna katıldı. Burada çektiği “Vidalar” adlı kısa filmi çeşitli festivallerde gösterilince kendi imkanlarıyla kısa filmler, b-tipi korku ve fantastik sinema örnekleri çekmeye başladı. “Sandık” isimli kısa filmi, Avrupa’nın en büyük korku festivallerinden Bruksel BIFFF, L’Etrange Strasbourg ve London Frightfest’de gösterildi.

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.