Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

X-Y Kromozomu

Kriminal Dosyalar

MuratÖzkan

08 Eylül 2008

1 Adet Yorum

1

xy1
X KROMOZOMU

1960′larda bazı bilim adamları, şiddet ve erkekliğin aşırı boyutları arasında bir bağ kurmaya çalışmışlardır. Araştırmalarına göre, fazladan bir Y (erkek) kromozomunun olması bir erkeği şiddet içerikli suça daha yatkın hale getirmektedir.

Bugünlerde bu kurama fazla önem verilmemektedir. Ancak şu da ilginç bir durumdur ki tam tersi kromozom dengesinden muzdarip olan belgelenmiş bir seri katil vakası vardır. 1970′lerde on kadın öldüren Bobby Joe Long’un vücudundaki her hücrede fazladan bir x (kadın) kromozomu vardı. Sonuç olarak Long’un vücut bezleri kadınlık hormonu olan östrojeni aşırı miktarlarda üreterek ergenlik çağındayken göğüslerinin büyümesine neden olmuştur.

Bu durum karşısında duyduğu utancın zihinsel dengesizliğine katkıda bulunmuş olması çok büyük bir ihtimaldir. Gerçi Long’un tek sorunu bu değildi. Aşırı derecede kaza geçirme eğilimli olan Long, hayatı boyunca ağır kafa yaralanmalarından muzdarip olmuştur. Ve birçok seri katil gibi, o da sosyologların “olumsuz ebeveynlik” olarak adlandırmaktan hoşlandıkları durumun ceremesini çekmiştir. Diğer yaptıkalrının yanı sıra, annesi oğlu 13 yaşına gelene dek onunla beraber yatmıştır.

xy2

Y KROMOZOMU
Seri cinayet o kadar kötü bir eylemdir ki insanların bunun karşısında “Neden?” diye sormaları çok doğaldır. Neden bir insan bu kadar canavarca bir suç işler? Bu anlamlandırılamayan dehşete anlam katacak bir açıklama bulmak konusunda ciddi bir ihtiyaç vardır. En az yüz yıldır bilimadamları suçluların şiddet sevdasının tek ve kesin nedenini araştırmışlardır. En sonunda 1968′de bir tane bulmuşlardır. Neden? sorusunun cevabı … Y’dir.Daha kesin ifade edecek olursak, cevabın Y kromozomu olduğu ortaya çıkmıştır. Lisede biyoloji dersi almış herkesin bildiği gibi, iki cinsiyet kromozomu vardır. X (kadın) ve Y (erkek). Normal bir erkekteki her hücre bunlardan birer tane içerir. Ancak az sayıdaki erkekte fazladan bir Y, veya erkek kromozomu vardır. XYY sendromu olarak bilinen bir durum. Bu gerçeği keşfetmelerinin ardından bilim adamları, bu fazladan erkekliğin kişiyi normalden daha erkeksi, başka bir ifadeyle kaba, saldırgan ve vahşi yaptığı teorisini ortaya atmaya başladılar.

Söz konusu teori, 1966′da Chicago’da ki yurtlarında 8 hemşirelik öğrencisini vahşice öldüren kötü şöhretli katil Richard Speck vakasıyla beraber doğmuş gibi görünmektedir. XYY tanısını konulan Speck, aşırı yüklü hayvani erkek imajına fazlasıyla uyuyordu. İri, aptal, vahşi ve akne izleriyle dolu bir yüz ile bir kolunda gururla taşıdığı “cehennem yaratmaya geldim” dövmesine sahipti. Duruşmasında avukatı Speck’in suçlarının sorumlusu olmadığını, çünkü XYY sendromundan muzdarip olduğunu ileri sürmüştür. Aslında, Speck’in dövmesi doğru söylüyordu. Fazla erkek kromozomu onu doğuştan kötü yapmıştı. Bu savunmanın yalnızca tek bir sorunu vardı. Speck’e yanlış teşhis konulduğu ortaya çıktı. Aslında normaldi, en azından kromozomları bakımından.

xy3

Teorinin yılmayan savunucuları, hapishanelerdeki mahkumlar arasında XYY tiplerinin olağandışı yüksek bir oranı olduğuna işaret etmişlerdir. Fakat bu bulgular çarpıtılmıştır. XYY sendromu ile doğan erkeklerin büyük çoğunluğu anormal şiddet eğilimleri göstermezler. Bugün bahsi geçen teori büyük oranda saygınlığını kaybetmiştir. Bu satırlar yazılırken seri cinayet her zaman olduğu gibi kalmaya devam etmektedir.

Kaynak: A’dan Z’ye Seri Katiller Ansiklopedisi

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ