İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Within the Woods

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

26 Haziran 2009

9 Adet Yorum

9

Yönetmen: Sam Raimi
Senaryo: Sam Raimi
Yapım: 1978, ABD (Kısa Film) Süre: 32 Dakika
Oyuncular: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Scott Spiegel, Mary Valenti

Evil Dead için gerekli parayı temin edebilmek için Sam Raimi ve ekibinin, bir ön hazırlık olarak çektikleri bu filmi legal yollarla elde etmek mümkün değil. Çünkü filmde kullanılan müziğin telif hakkı hala alınmadığından yasal olarak çoğaltılması yasak. İnternet ortamından bulabilirseniz kötü kalitesinden dolayı bazı handikaplar yaşıyorsunuz. Yine de ekibin iyi bir film çıkaracağının garantisini veren bir eskiz.

Dört arkadaş, eski bir Kızılderili mezarlığının üzerine yapılmış bir kulübede piknik yapmaya gelmişlerdir. Scotty ve Shelly kulübede monopoly oynarken, Bruce ve Ellen ormana pikniğe çıkarlar. Bruce bu alanın geçmişi hakkında sevgilisine bilgiler verir; aslında şu an ölülerin üzerinde oturmaktadırlar! Ellen ateş için etraftan kuru dal toplarken, Bruce küçük bir çukur kazmaya girişir. Birden çukurdan eski bir hançer ve iki dalın birbirine tutturulmasından oluşmuş bir haç bulur. Bulduklarını heyecanla Ellen’a gösterir. Pek ilgilenmeyen Ellen battaniyenin üzerinde uyuyakalır. Uyandığında Bruce kaybolmuştur!

Daha sonraki uzun metrajlı hali olan Evil Dead’de kullanılacak bir çok sahneyi barındıran filmde Ellen’in ağaçlar arasındaki kovalamaca sahnesi, çığlıklar ve müzik de dahil olmak üzere aynı. Hatta eve son anda kendisini atması da. Fakat bu sefer sahne aydınlıkta gerçekleştirilmiş ve kız tecavüze uğramıyor.

Konuda belli başlı değişiklikler de mevcut. Mesela filmin asıl kahramanı Ellen. Bruce Campbell filmin asıl korku unsuru (Join us!) ve karakterin ismi Ash değil. Filmde (Mary Valenti dışında) tüm karakterlerin gerçek isimleri kullanılmış. Ayrıca Linda (Betsy Baker) karakteri de yok. Hatırlarsanız Linda Ash’in sevgilisiydi. Ayrıca, Evil Dead’e gerçek ismini veren ölüler kitabı da yok. Diğer iki oyuncu (Scott Spiegel ve Mary Valenti), Evil Dead’de yerlerini Theresa Tilly (Sarah York) ve Richard DeManincor (Hal Delrich)’e bırakmış. Fakat oyuncular filmi bıraktıklarında yerlerine geçen dublörlerde Scott Spiegel de yer almış.

Evil Dead’deki Ash’in yerini alan Ellen’in başına benzer olaylar geliyor. Dediğim gibi çoğu sahneler ortak; ya değişik bir karakter canlandırıyor ya da tamamen farklı bir sahnede ortaya çıkıyor. Yine de gözlüklü tıfıl haliyle Bruce Campbell’ı izlemek çok zevkli. Ellen Sandweiss yine korkmuş kadın rolüyle inandırıcılığını koruyor. Makyajdan sorumlu Tom Sullivan dönemine göre harika bir iş çıkarmış tabii ki.

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.