Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Witchfinder General

Korku Film Arşivi

AnılKoç

03 Mayıs 2013

2 Adet Yorum

2

witchfinder-general-afisFilmin Diğer Adı: The Conqueror Worm
Yönetmen:
Michael Reeves
Senaryo: Tom Baker, Michael Reeves
Alt Tür: Gotik Korku, Cadılık, İşkence
IMDb Sayfası Puanı: 6.9/10
Yapım: 1968, İngiltere Süre: 86 Dakika
Oyuncular: Vincent Price, Ian Ogilvy, Rupert Davies, Patrick Wymark, Wilfrid Brambell, Hilary Heath, Robert Russell

Yıl 1645. İngiltere iç savaşın eşiğindedir. Bir tarafta Kral Charles’ı destekleyen kraliyet taraftarları, diğer tarafta Cromwell’ın parlamento taraftarı cumhuriyetçi kanadı..

Kanun ve düzen çökmüştü. Yerel yargıçlar keyiflerine göre hareket ediyorlardı. Adalet dağıtılırken ayrım gözetiliyordu. Kimse itiraz edemiyordu. Ahlaksızlığın kol gezdiği böyle bir ortamda, Matthew Hopkins gibiler bu durumun avantajından sonuna kadar faydalanıyordu.

Batıl inançların köylüler arasında hala önem arz ettiği bu dönemde Hopkins fırsattan istifade etmişti. Ülkeyi cadılıktan temizlemek adına işkence edip öldürüyor ve bunu yaparken de kanunun tam desteğini yanına alıyordu… Cromwell’ın doğu kısmında borusunu öttüren Hopkins ise, kurdurduğu çeşitli eşkıya gruplarıyla Cumhuriyet devriyelerine engel olmaya çalışıyordu. Bu eşkıyalar sadece Cumhuriyet devriyelerini değil yollarına çıkan herkesi avlıyorlardı…

witchfinder-general-1

İngiliz yapımı olan Witchfinder General yönetmenliğini Micheal Reeves‘un yaptığı korku sinemasına ait başarılı bir dönem filmidir. 16. ve 17 . yüzyıl İngiltere’sinde korku salan püriten zihniyeti gerçekçi bir yapıda ele almıştır. İngiliz edebiyatçı Ronald Bassett‘ın Witchfinder General adlı tarihi romanından sinemaya uyarlanan yapımın senaryosunu Tom Baker kitaba sadık olarak yazmıştır. Witchfinder General, İngiltere de yılının en şiddet dolu filmi olarak sinemalar da gösterime girmiştir. Ancak Amerika da ticari bir taktik olarak, Roger Corman’ın önceki Edgar Allan Poe serisi filmlerini çağrıştırması için “The Conqueror Worm” ismi seçilmiştir. Bu isim Edgar Allan Poe‘nun bir şiirinin adıdır ve her ne kadar filmin ve konusunun Poe ile bir ilişkisi olmasa da filmin ticari başarısını körüklemesi için bu isim seçilmiştir. Witchfinder General İngiltere’de yayınladığı dönem de sansürlenerek gösterimi yapılmasına rağmen olumsuz tepkilerle karşılaşmıştır. Okyanus ötesinde ise tamamen sansürsüz olarak yayınlanmış olan filmin günümüzde DVD olarak 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. (Director cut, Export cut ve Uncut)

witchfinder-general-2

Filmin asıl kahramanı olan Matthew Hopkins rolün de büyük korku üstadı Vincent Price yer alır. Amerikan versiyonu fragmanın da Vincent Price muhteşem sesiyle Poe’nun The Conqueror Worm adlı eserini de seslendirmiştir. Filmde yer alan bir diğer dikkat çeken isim ise bir çok İngiliz korku filminden aşina olduğumuz Hilary Heath‘dir. Bu vahşet dolu filme Hilary Dwyer karakteri ile renk katmaktadır.

witchfinder-general-3

Gaddar püriten Matthew Hopkins’ın din ve kanun kuralları yoluyla halk üzerinde yürüttüğü gaddar oyunları tüm çıplaklığı ile izlediğimiz filmde kıvamında işkence sahneleri yer almakta. O dönemler de ki siyasi yapıyı ve güç çekişmelerini harikulade bir şekilde yansıtan Witchfinder General, günümüz koşullarında da bazı şeylerin değişmediğini gözler önüne sermesi bakımından önemlidir.

korkumetre-5 kan_ve_siddet-4 gerilim_dozu-7 puan-6-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Anıl Koç

Tüm Yazıları
1987 yılında unutulmuş bir sahil kasabasında dünyaya gelen Anıl Koç, bir çok korku tutkunu gibi anne sütünden kesilir kesilmez V.H.S’den korku sinemasının eğlenceli dünyasına dalmıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Morbidzine.com adlı web sitesinde “Magius” adı altında yeraltı müzik hakkında yazılar yazdı. 2008 yılında Hariboextremeculture.blogspot.com.tr adresini kurarak korku sineması üzerine analiz ve fikir yazıları üretmeye başladı. 2012 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesinde, Sanat Yönetimi eğitimine başladı. 2014 yılında radiorgazm.net adlı internet radyosunda Deli Lordun Günlükleri adlı radyo yayınıyla korku sineması ve extreme müziği bir arada sundu. Halen Hariboextremeculture adresinde de “Lord Magius” adıyla sinema yazarlığına devam etmektedir.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ