Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Wishmaster

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

23 Nisan 2009

11 Adet Yorum

11

Yönetmen : Robert Kurzman
Senaryo : Peter Atkins
Yapım:1997, ABD, 90 dakika
Oyuncular: Robert Englund, Angus Scrimm , Tony Todd, Kane Hodder, Ted Raimi, Reggie Bannister, Andrew Divoff

Büyüsel ölçüde güçlü. Doğaüstü derecede şeytani. İnsan efsanelerinde adına Cin denen antik varlık, bir insanı en sınırsız rüyalarına kavuşturabilir. Ve bunu yaparken de en karanlık kabuslarınızı ortaya çıkarır. Bu, patlayıcı ölçüde korkutucu, özel efektlerle güçlendirilmiş, korku filminin ana fikri şu: Neyi dilediğinize dikkat edin!!!

Wishmaster bana liseden mezun olduktan sonraki seneyi hatırlatıyor. 2 hafta sonra unutacağım şeyler öğrenmek için sabahın kör karanlığında kalkmak zorunda olmamak özgürlüğünü keşfettikten sonra, o yaştaki çoğu çocuğun yaptığını yaptım… içtim…hem de çok.

Üç aşağı beş yukarı her gece, bira, cips ve korku filmleri yumağıydı. Şimdi de çok farklı değil gerçi, ama sürekli akşamdan kalmaktan yorulduğum için, ana başlığım “ayyaş”tan “hafta sonu savaşçısı”na değişti. Neden olduğunu bilmediğim bir biçimde, o yıl içinde Wishmaster ve Rambo zehirlenme diyetimin zımbalarıydı. Bir sado-mazoşistin sağlam bir dayak yemek istemesi gibi ben de Wishmaster’ı seyretme güdüsü hissediyordum. Neden olduğunu anlatayım.

Öncelikle Wishmaster birçok korku filmi aktörünü içinde barındırıyor: Robert Englund (Nightmare on Elm Street), Angus Scrimm (Maniac), Tony Todd (Night of the Living Dead, Candyman), Kane Hodder (Friday the 13th), Reggie Bannister (Maniac) ve Ted Raimi (Darkman, Army of Darkness). Böylece en azından bu açıdan eğlendirici olacağını biliyorsunuz, ki ediyor. Bu korku efsanelerini tek bir filmde birleştirmek korku meraklılarının rüyasıdır, gerçi onları meşhur eden filmlerdeki karakterler birleştirilebilse daha iyi bir rüya olabilirdi. Üzülmeye gerek yok gene de, Wishmaster eğlenceli ve ilginç bir gezinti!

Andrew Divoff, ‘Djiin’ olarak bilinen antik bir iblisi oynuyor. İçinden cin çıkan lamba gibi, Djiin’in içine hapsolduğu elmas biri tarafından ovulduğu zaman dışarı çıkıyor. Djinn’in dünyaya cehennemi getirebilmesi için onu çıkaran kişinin üç soru sorması gerekli. Filmde Djiin’i dışarı çıkartan kadın, başının fazlasıyla belada olduğunu anlayarak yakasını bu tuhaf iblisten sıyırmaya çalışıyor. Kadını bulmak için savaşan Djinn ise, arzu ettikleri bir şey için ruhunu feda etmek isteyen birçok insanla karşılaşıyor.

Sonsuza dek güzel olmak ister misiniz? Sorun değil! Dileyin, ve bir vitrin mankenine dönüşün!! Gündelik hayatın hayhuyundan kaçmak mı istiyorsunuz? Güvendesiniz!! Dileyin, ve bir çırpıda suyun altında kaçış akrobasisi yapmakta olan bir Houdini’ye dönüşün!! Neyi dilediğinize dikkat edin, demelerinin bir sebebi var.

Çok şükür Wishmaster’daki oyunculuk ortalamanın üzerinde. Çok sık bir biçimde karşımıza çıkan korku filmlerinde gördüğümüz kötü oyunculuk bu filmde yok. Wishmaster iyi yapılmış bir oyuncu seçimi sunuyor. En dikkate değer oyunculuk ise Djiin rolündeki Andrew Divoff. Yalnız Andrew Divoff makyajsız bile son derece korkunç görünüyor! Bu adam yolda karşıma çıksa ve kendi kafamı yutmam gerektiğini söylese, yapmazsam başıma ne gelir korkusundan yapardım:)

Sonuç olarak, Wishmaster zamanınıza değer. Olay örgüsü biraz ucuz gelse bile bir deneyin! Tüm gözde korku oyuncuları dahildir!

Devilboy

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (11 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.