Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Wes Craven’s New Nightmare

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

12 Kasım 2016

0 Adet Yorum

0

afis-new-nightmareYönetmen: Wes Craven
Senaryo: Wes craven
Yapım: 1994, ABD, 112 dakika
Imdb Puanı: 6.4/10
Oyuncular: Heather Langenkamp, John Saxon, Robert Englund, Miko Hughes, Jeff Davis, Wes Craven

Heather bir oyuncudur, mutlu bir evliliği ve Dylan adında küçük bir çocuğu vardır. Evini sıkça arayan bir manyak yüzünden sıkıntılı günler yaşamaktadır ve bu telefon sapığının önceki filminde yer alan katil Freddy olduğunu düşünmektedir. Bu arada Wes Craven, Yeni Kabus serisini yazmak için ilham veren bazı kabuslar görmektedir. Heather oğlunun şizofrenisi ve şehirdeki artan cinayetler nedeniyle daha çok endişe duymaya başlar. Oğlunu kurtarmanın tek yolu Nancy’nin Freddy’i sonsuza kadar yendiği bölümü son bir kez canlandırmaktır.

“Nancy’e gücünü sen verdin Heather” (Wes Craven)

Freddy her zaman Wes Craven’ın bebeği olmuştur. Yaratıcısının aktif katılımda bulunmadığı, Elm Sokağı devam filmleri, giderek orijinal vizyonundan uzaklaşmıştır ve bizim bildiğimiz ve sevdiğimiz Freddy Krueger altıncı filmde ölmüştür. Yine de, bu muhteşem ve öngörülü filmin kanıtladığı gibi kötülük asla ölmez. Ancak Freddy’i de sadece en zeki şekilde yazılmış bir senaryo kabul edilebilir bir şekilde geri getirebilirdi ve o senaryoyu da sadece Wes Craven yazabilirdi. Eski masallara kulak verirsek o zaman Freddy’nin saf kötülüğün vücut bulmuş hali olduğunu görürüz. Öyküler ancak anlatıldığı sürece kötü güçleri kapalı tutabilirler bu yüzden Freddy öldürüldüğünde ve Kabus serisi sona erdiğinde kötülük de zincirlerinden kurtulur ve gerçek dünyaya ulaşır.

Wes Craven’ın ‘Yeni Kabus’ filmi son derece parlak ve zekice yazılmış bir hikayeye ve birden çok katmana sahiptir. Birinci ve üçüncü filmde Nancy karakterini canlandıran Heather Langenkamp, bu filmde kendisini oynuyor. Heather Langenkamp’e John Saxon (Nancy’nin babası), Robert Englund (herkesin bildiği gibi Freddy), Wes Craven’ın kendisi, ve Wes ve New Line Cinema ile 1984 yılında Freddy’e hayat vermek için sette çalışanlar oyuncu olarak eşlik ediyorlar. Hatta Craven, Freddy’i canlandıracak ve eski baş düşmanı Nancy ile yüzyüze getirecek bir senaryo yazıyor. Tek sorun düş dünyasının Heather ve ailesi için gerçeğe dönüşmesi ve senaryonun da ürkütücü bir şekilde gerçek dünyayı yansıtmaya başlamasıdır. Heather Freddy ile ilgili kabuslar görmeye başlar ve oğlu Dylan (Miko Hughes) da kendi kabuslarıyla boğuşmaktadır. Kulağa ne kadar çılgınca gelse de Heather Freddy’nin gerçeğe dönüştüğüne karar verir ve sonuçta hayal dünyasından gerçek dünyaya adım atmasını sağlayacak son kapıdan geçmesini engellemek için Nancy rolünü yeniden kabul etmek zorunda kalacaktır.

new-nightmare-1

Wes Craven’ın New Nightmare filmi serinin en iyilerinden birisidir. İlk filmdeki oyuncu ve çekim ekibini kullanma fikri Freddy’nin gerçek dünyaya geçmeye çalışması için çok iyi bir neden oluşturuyor. Langenkamp ise ilk kabus filminde kötü karakteri yenmiş bir oyuncu olarak hem oğlunu hem de akıl sağlığını korumaya çalışırken muhteşem bir performans sergiliyor. Wes Craven ve New Line Cinema’dan Bob Shaye gibi oyuncu olmayanlar da kendi sahnelerini çok etkili bir biçimde canlandırıyorlar. Bizim ekranda Freddy olarak izlediğimiz aktör Rober Englund’ın da gerçek karakterinin Freddy ile tamamen zıt olması filme ayrı bir etkileyicilik katıyor. Orijinal film ve bu heyecan verici yeni Freddy klasiği arasında bazı doğrudan göndermeler ve ürkütücü benzerlikler yer alıyor. Bu durum sadece Freddy fanatizmini güçlendirmiyor aynı zamanda bu filmin sonunu da inanılır ve etkileyici kılıyor. Heather Langenkamp’ın Freddy’i durdurmak için son bir kez daha Nancy karakterine bürünmesi gerekiyor ancak bu kez savaş rahatsız edici şekilde daha gerçekçi oluyor. Wes Craven’ın New Nightmare filmi kendisini sinemadan ziyade gerçek hayat olarak sunuyor bu yüzden benim için şimdiye kadar gördüğüm en yenilikçi korku devam filmidir. Bazı Freddy hayranları bu filmi dikkate almaz ancak benim gibi olan diğer fanlar ise bu filme bayılır. Bazı insanlar için Freddy, sonraki Elm sokağı filmlerinde yer alan hazır cevap, esprili ve zirvede bir katildir ve bu kitle Freddy’nin bu tür hareketlerini mümkün olduğunca çok tekrarlamasını ister. Bana göre gerçek Freddy bu değildir, A Nightmare on Elm Street filminin orijinal gücü sizi rüyalarınızda öldüren ve bu süreçte seyirciyi de kalpten öldüren akıl almaz bir düşmandan gelmektedir. O gerçekten kötüydü, kan ve korku ile intikamını almak istiyordu ve bunu büyük bir gösteriye çevirmeye ihtiyacı yoktu. Bu filmde Heather’a musallat olan işte bu Freddy’dir. Cesetler, diyalog ve kamera önüne çıkma konusunda bu karanlık film daha az Freddy’li, ancak bu şekilde Freddy daha korkutucu ve etkili oluyor.

new-nightmare-2

Wes Craven’ın New Nightmare filmi gerçek ve gerçek olmayan arasındaki sınırı gerçekten eğip büküyor ve belirli bir düzeyde gerilimle birlikte daha önceki Elm Sokağı devam filmlerinin rüyasında bile göremeyeceği türden bir kötülük sunuyor. DVD’sinde Wes Craven’ın yorumunu içeren ekstra bir bölüm var. Okuyucuya filmle ilgili kıyıda köşede kalmış bilgilerle birlikte cani bir karakter olarak Freddy’nin gerçek özünü ele alıyor ve insan doğası ile toplumdaki kötülük imgesinin filozofik bir değerlendirmesini yapıyor. Craven’ın sansürlerle birlikte geçen ızdıraplı kariyerine yaptığı göndermeler nedeniyle aslında ben bu filmi aynı zamanda korku filmlerinin bir savunması olarak görüyorum. Korku hikayelerinin varlığı sayesinde kötülük fantezi dünyasında kapalı kalır ve bazı insanları çok memnun edecek biçimde korku filmlerinin ortadan kaldırılması cinin lambadan çıkmasını ve insanların kalbindeki kötülüğün serbestçe hüküm sürmesini sağlar. Wes Craven’nın New Nightmare filmi bunu önemli bir şekilde ortaya koymaktadır.

new-nightmare-3

AKLINIZIN BİR KÖŞESİNDE KALSIN;

– Filmdeki deprem sahnelerinin hepsi Los Angeles’taki 1994 depreminden 1 ay önce çekilmiştir. Film çekiminin bitiminden 2 hafta önce gerçek deprem meydana gelmiştir. Ardından şehirde gerçek depremden zarar gören yerlerin çekilmesi için bir ekip gönderilmiştir. Gerçek depremden önce çekilen deprem sahnelerinin biraz abartılı olduğunu düşünen oyuncu ve set ekibi gerçek depremin verdiği hasarı gördüğünde oldukça korkmuştur.

– Bu filmde Freddy’nin kullandığı “biyo mühendislik” ürünü el/eldiven (önceki filmlerin aksine) A Nightmare on Elm Street filminin video kaset kapakları ve film posterinde yer alan çizimden üretilmiştir.

– Wes Craven’nın kızı Jessica Craven hemşire rolünde yer almıştır.

– Heather kendisine geçiş izni sorulduğunda “Sikerim geçiş iznini” diye yanıt verir. Bu cümle doğrudan A Nightmare on Elm Street filminden alınmıştır.

– Hemşire rolündeki Lin Shaye, A Nightmare on Elm Street filminde öğretmen rolünü oynamıştır.

– Filmin sonlarına doğru Heather Langenkamp ve John Saxon’ın giydiği kıyafetler A Nightmare on Elm Street filmindeki kıyafetlerin aynısıdır.

– Park sahnesinde kullanılan büyük roket babası satın aldıktan sonra aktör Miko Hughe’un arka bahçesine konmuştur.

– New Nightmare filmini yapmadan önce, Wes Craven tüm Elm Street filmlerini izlemiştir ve bitirdiğinde öykünün gidişatını hiç takip edemediğini belirtmiştir.

new-nightmare-4

– Yönetmen Wes Craven cenaze sahnesinde Johnny Depp’e filmde kendisini oynayıp oynamayacağını sormak istemiştir ancak hiçbir zaman bunu soracak cesareti toplayamamıştır. Fakat film gösterime girdikten sonra karşılaşmışlar ve Craven da Depp’e kendisine sormuş olsaydı filmde görünmeyi kabul eder miydi diye sormuştur. Depp de yönetmene sormuş olsaydı kabul edeceğini söylemiştir.

– Kocasıyla ilgili haberi Heather’a vermeye gelen polislerin çaldığı kapı zilinin melodisi NBC’ye aittir.

– Filmde Heather Langekamp biri tarafından takip edilmektedir ve gerçek hayatta da takipçi bir sapığı olmuştur. Wes Craven bu olayı hikayeye katmak için Heather’ın iznini almıştır.

– İlk filmde John Saxon’ın masasının üzerinde duran Heather Langenkamp resmi bu filmde Wes Craven’nın evindeki bir rafta da görülmektedir.

– Robert Englun’ın bir Freddy kabusunda sıkıştığı bir sahne vardı. Burada Robert bir örümcek ağına yakalanmıştı ve yeni “ŞEYTAN” Freddy de dev bir örümcekti. Bu sahneden vazgeçilmiştir çünkü filmin genel havasına uymadığına karar verilmiştir.

– Andy Mangels’in “The Nightmare Never Ends” isimli kitabı Bob Shaye’nin masasının üzerinde görülmektedir.

korkumetre-7 kan_ve_siddet-3 gerilim_dozu-8 puan-7

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ