Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Vampir

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

08 Ocak 2009

24 Adet Yorum

24

Farklı şekillerde de olsa dünyanın dört bir yanında var olan bu efsane, muhtemelen korku sinemasının bir numaralı yıldızı. Efsaneler yöreden yöreye farklılık göstermiş ve hakim dinlerin bakış açısınca farklı öğeler kazanmıştır.
Örneğin modern vampirde, onun varlığını – belki kendine bağlılığı artırmak amacıyla – reddetmeyen kilisenin izi çoktur (Kutsal suyun ve haçın vampiri püskürtmesi ve yaralaması muhtemelen bu durumun eseridir). Bu kan emici, gece gezgini ölümsüz ölü, edebiyatta popülerliğe 19. yüzyılda ulaşmış, o gün bugündür de ününden hiçbir şey yitirmemiştir.

Sinema tarihindeki maceraları boyunca, yok edilmelerinde kullanılan tahta kazık yer yer gümüşe dönüşmüş, yolda bazıları haça ve kutsal suya karşı bir umursamazlık edinmiş, hatta kimileri gündüz dolaşmaya başlamıştır… Ama vampir, hâlâ korku sinemasının en önemli tipidir. Alman Ekspresyonizminin başyapıtlarından biri olan Frank Murnau’nun muhteşem “Nosferatu”sundan günümüzün “Blade”inin ve “Underworld”ünün şık kan emicilerine, vampir gerektiğinde Gotik köklerini yenilemekte, gerektiğindeyse onlardan tamamen soyunmakta hiç zorluk çekmeyen, çağa ayak uydurmakta zorlanmayan bir sinemasal varlık olmuştur.

10 VAMPİR FİLMİ
Nosferatu (1929)
Dracula (1931)
The Horror of Dracula (1958)
Hunger (1983)
Near Dark (1987)
Lost Boys (1987)
Bram Stoker’s Dracula (1992)
Interview With the Vampire (1994)
From Dusk Till Dawn (1996)
Blade (1998)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (24 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.