Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Vacancy

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

09 Temmuz 2009

10 Adet Yorum

10

Yönetmen : Nimrod Antal
Senaryo : Mark L. Smith
Yapım:2007, ABD Süre: 80 Dakika
Oyuncular: Kate Beckinsale, Luke Wilson, Frank Whaley, Andrew Fiscella, Dale Waddington Horowitz

Gecenin zifiri karanlığında bir çift farın aydınlattığı Amerika’nın o meşhur kuş uçmaz kervan geçmez yollarından birindeyiz. David (L.Wilson) ve Amy (K.Beckinsale) problemli evliliklerini bitirme safhasında, beraber son yolculuklarına çıkmıştır. Didişmeden duramayan birbirinden huysuz bu karı koca bir elmanın yenmesi hususunda dahi fikir çatışması yaşayabilmektedir.Bu esnada önlerine çıkan David’e göre bir rakun, Amy’e göre bir sincap (bu konuda da bir tartışma yaşanır) arabalarının yoldan savrulmasına sebep olur.Neyse ki 1-2 mil gittikten sonra bir dinlenme tesisine rastlayıp mola verirler.Benzinlikte kalan son görevli arabalarını üstünkörü kontrol ederek yola devam etmelerini engelleyecek bir arızanın olmadığına kanaat getirir.(Bu sırada Amy’i arabada çocuğunun bir fotoğrafına bakarken gözünden süzülen iki damla yaşla görürüz ve anlarız ki evliliklerinin kötü gitmesinde çocuğuyla ilgili son derece kötü bir hatıra da başrol oynamaktadır.) Gelgelelim yola çıktıktan kısa bir süre sonra araba son nefesini verir. Artık önlerinde iki seçenek vardır: Ya arabada kalmak ya da dinlenme tesisine geri dönerek sabahın olmasını beklemek. Ve maalesef geri dönerler!

Kestirme bir yolla başlayıp kahramanlarımızı haritada bile görünmeyen yerleşim birimlerine, korku dolu mekanlara biçare vaziyette bırakan korku filmlerini yıllardır büyük bir keyifle takip ederim. Bu konuda değerli yönetmen Alfred Hitchock’un sıradan bir macera filmi gibi başlayıp ikinci yarısında gayet zeki bir manevra ile korkunç bir klasiğe dönüşen ‘Psycho’su bu tür filmlere yıllardır ilham kaynağı olmuştur. Hatırlarsanız filmimize adını veren ’Vacancy’ kelimesini de ilk kez ‘Bates Motel’in ışıklı tabelasında görmüştük.

‘Vacancy’de hikayenin geçtiği Pinewood Motel kurbanlar için tam bir labirente konulmuş fare hissiyatını uyandıracak biçimde dizayn edilmiş.Bir odadan diğerine açılan kapılar,odaların tabanından otelin merkez lobisine uzanan dehlizler sayesinde film boyunca kimin nereden çıkacağını kestiremiyorsunuz. Anlayacağınız tam bir kedi-fare oyunu, bir hayatta kalma savaşı! Tabi bu arada her şerde bir hayır vardır sözü bir kez daha doğruluğunu ispatlıyor.David ve Amy, bir anda aralarındaki bütün sorunları unutup sapık katiller çetesine karşı sırtsırta vererek olağanüstü bir mücadeleye girişiyorlar.

Film, özellikle klişeleri, gerilimi zirve noktaya taşıma unsuru olarak mükemmel kullanıyor. David’in ‘snuff’ adı verilen gerçek cinayetlerin işlendiği filmlerin yeraldığı video kaseti izlemesi esnasında yakaladığı detaylar, akabinde odanın telefonunun acı acı çalması, kapıların şiddetli bir biçimde yumruklanması ve elektriklerin bir gidip bir gelmesi doğal, efektsiz gerilimin nasıl oluşturulacağının adeta dersini veriyor.Bunun dışında K.Beckinsale ve L.Wilson birbirine zıt karı koca rolünde o kadar doğaçlama bir oyunculuk sergiliyorlar ki sanki gerçek hayattan bir eş izliyormuşuz fikrine kapılıyoruz.

Buna ek olarak gerilimli bir atmosfer oluşturma konusunda mekan kullanımı da çok iyi tasarlanmış. Leş gibi banyoları, loş ışıkları ve dökülen elektronik eşyaları ile Pinewood Motel film için 5 yıldız olmasa bile 4 yıldızı hak ediyor! Aslında bu nokta otele müşteri çekme açısından tam bir tezatlık teşkil ediyor ve belki de filme olumsuz eleştiri yapabileceğimiz tek noktayı içinde barındırıyor. Böylesine berbat bir yerde insanlar nasıl kalır diye düşünmeden edemiyorsunuz. Ama sonuçta burada kalanların da mecburiyetten buraya yolu düşen müşteriler olduğunu söyleyip geçiştirmekten başka, fazla bir söze hacet yok sanırım.

Ustaca kullandığı klişeleri ve seyirciyi adeta içine hapseden odaları ile ‘Pinewood Motel’i gerilimin en saf halini yansıtan bir mekan olarak bizlere sunmayı fazlasıyla başaran ‘Vacancy’ mimlenecek otellere bir yenisini ekliyor !

Mehmet Fatih ERÇETİN / King of Horror

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.