Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Uzakdoğu Korku Sineması

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

17 Aralık 2008

10 Adet Yorum

10

90’larda Hollywood, “Scream” yazarı Kevin Williamson’ın rehberliğinde 80’ler “teen slasher” türü filmleri analiz edip alaya almış, ama “korku sineması sohbeti” niteliğindeki bu filmler başka açılardan eğlendirici olsa da, genel olarak seyircinin “korkutucu” film açlığını adamakıllı artırmıştı. Korku sineması yeniden canlanmak için epey çırpındı ve sonunda, Pasifik Okyanusu’nun iki yakasında, ortak bir çözüm çıktı: imaya dayalı, seyircinin yakasına yapışık gerilimi giderek artıran eski usul korku filmleri. Amerika tarafında cevap M. Night Shyamalan’ın “The Sixth Sense”iyle gelmişti… Asya tarafındaysa, Hideo Nakata’nın “Ring” Ringu / Halka) filminin başını çektiği bir korku filmi akımı.

Öyküsünü bir tür şehir efsanesi gibi kurması bakımından “Candyman”i andıran “Ringu”, kahramanlarının ölüme doğru adım adım ilerlediğini hissettiren, tabiri caizse amansız bir sükunete sahip, neredeyse boğucu bir fimdi. Telaşsızlığı, sessizliği, hatta gözle görünür bir ümitsizlikle yoğrulmuş atmosferi, artık sinema tarihinin kazınıp çıkarılmaz bir parçası haline geldi, uzun siyah saçları yüzünü kapatan kızın görüntüsüyle tam anlamıyla bir furya başlattı. “Ringu”nun ardından yine Nakata’nın çocuğuna doğru dürüst bakamayacağı hissiyle kavrulan bekar anne filmi “Dark Water” geldi. “The Eye”, “Pulse” ve “Ju-on” gibi Batılı seyirciden de ilgi gören filmler, Amerikan stüdyolarını da uyandırınca, Hollywood çok geçmeden Uzakdoğu korku filmlerinin haklarını alıp yeniden çekerek ABD’de gösterime sokmaya başladı.

10 UZAKDOĞU KORKU FİLMİ
Kwaidan (1964)
Kyua (Cure -1997)
Ringu (Halka-1998)
Honogurai Mizu no Soho Kara (Karanlık Sular-2002)
Phone(2002)
Kairo (Pulse -2001)
Odishon (Prova-1999)
Jian Gui (The Eye – 2002)
Ju-on (Garez – 2000)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters – 2003)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.