Bir erkeğin en iyi arkadaşı annesidir... Norman Bates - Psycho (1960)

Triangle

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

OrçunTunalı

08 Ekim 2010

15 Adet Yorum

15

Yönetmen: Christopher Smith
Senaryo: Christopher Smith
Imdb Puanı:6.9/10
Yapım: 2009, İngiltere/Avustralya, 99 dakika
Oyuncular:
Melissa George, Joshua McIvor, Jack Taylor, Michael Dorman, Henry Nixon, Rachael Carpani

Kafa karıştırıcı filmler arasında yer almayı hak eden “Triangle”, 2009 yılında Christopher Smith tarafından çekilmiş psikolojik-gerilim türünde bir film. İlk olarak 2009 Londra Korku Filmleri Festivalinde gösterime girmiş. Yönetmenin daha önceki işlerine bakıldığında “Creep” ve “Severance” gibi yine korku türünden beslenen filmler görülüyor. “Triangle”dan sonra çektiği “Black Death” filminin de bu türde olduğunu dikkate alırsak yönetmenin korku tarzından vazgeçmeyeceğini öngörebiliriz. Gelelim filme.

Triangle”, sarışın genç bir kadının odak noktası olduğu bir hikaye anlatıyor. Otistik bir oğlu olan ve yalnız yaşayan genç kadın (Jess), bir arkadaşından aldığı teklifle yatla denize açılmaya karar verir. Teklifi yapan arkadaşı Greg, onun yardımcısı Victor, genç çift (Downey ve Salley) ve arkadaşları Heather geziye katılan diğer kişilerdir. Triangle adlı yatla denize açılan grup, kısa süre sonra kötü hava şartlarına maruz kalırlar. Kara bulutların ve fırtınanın etkisine giren yat alabora olur ve o karmaşada Heather kaybolur. Hava şartları düzeldikten sonra şoku atlatmaya çalışan grup, aniden karşılarına çıkan lüks ve büyük bir gemiye giriş yaparlar. Ama gariplikler sona ermez. Geminin içi son derece bakımlı ve temiz olmasına rağmen bomboştur. Etrafta gezinen gizemli varlıklar vardır. Ancak film ilerledikçe, olayın ne lanetli bir gemi, ne de gizemli bir katilden ibaret olmadığı anlaşılır.

Triangle”, hakkında hiçbir şey bilmeden izlediğiniz takdirde sizi şaşırtacak bir film. Bu yüzden filmle ilgili fazla ayrıntıya girmekten kaçınacağım. Jess , mimikleri ve performansıyla filme başlı başına huzursuzluk katan bir karakter. Korku severlerin “30 Days of Night”, “Turistas”, “The Amityville Horror” gibi filmlerle hatırlayacağı Melissa George, rolünün hakkını veren bir oyuncu. Oyuncunun desteklediği tekinsiz atmosfer filmin başından sonuna kadar bir an olsun etkisini kaybetmiyor. Çoğunluğu okyanusun ortasında geçen hikaye, geminin içerisinde klostrofobik bir gerilim yaratırken, geminin dışarısına çıktığında da gizemi sürdürerek seyirciye rahat vermiyor.

Geminin adının Aeolus olması (Eski Yunan’da rüzgar tanrısı) gibi mitolojik göndermeler hikayeyi destekleyen öğeler olarak karşımıza çıkıyor. Efsaneye göre Aeolus’un oğlu olan Sisifos, Tanrılar tarafından büyük bir kayayı dik bir tepenin doruğuna yuvarlamaya mahkum edilir. Sisifos, tam doruğa ulaştığında kaya elinden kaçmakta ve Sisifos, her şeye yeniden başlamak zorunda kalmaktadır. Takdir etmek gerek ki Christopher Smith bu konuyu, iyi bir kurgu ve hikayeyle kaliteli bir gerilim filmine dönüştürmeyi bilmiş. Esasında acı çeken bir anne ve duygusal travmasını anlatan “Triangle”, aynı zamanda bir çok korku öğesine göz kırparak izleyene değişik tatlar veriyor. Lanetli mekanlar, gizemli katil, ürkütücü çocuk gibi korku unsurlarını etkili bir şekilde kullanıyor. Ama filmin derdi başka.

Triangle”, yönetmen tarafından “Bermuda Şeytan Üçgeni” efsanesine ithafen koyulmuş bir isim. Üçgen anlamına gelen kelime, Türkçe’ye doğrudan “Şeytan Üçgeni” olarak çevrilmiş. Ancak “Şeytan Üçgeni” adını gördükten sonra, okyanus ortasında yaşanan bir felaketi izleyeceğinizi düşünmeyin. Belki okyanusun ortasındaki bir dehşeti anlatmayan ama defalarca izlemenize gerek kalmadan defalarca aynı kabusu yaşatan bir film “Triangle”. Sürükleyici kurgusu, gizemli atmosferi ve şaşırtıcı hikayesiyle son dönem korku filmleri arasında izlenmeye değer örneklerden biri.

Korkusitesi için yazan Orçun Tunalı / Gorcun

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Orçun Tunalı

Tüm Yazıları
25 Haziran 1986 tarihinde Tekirdağ, Çorlu ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri korku filmleri, hikayeleri ve oyunlarına ilgi duyduğundan olsa gerek bu siteyi keşfetmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecekti. Daha sonra yazdıklarıyla ekip içerisinde kendisine yer buldu. Mesai dışında ve off günlerinde Jigsaw’ın asistanı olarak stajını sürdürüyor. Amatör ruh ve tutkuyla korku türündeki her türlü görsel, işitsel ve yazınsal eserlere ilgi duymakta. Aynı hissiyatı ve heyecanı paylaşan bu topluluk içerisinde yer almaktan son derece memnun.

Yorumlar (15 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.