Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Top 10 Yılbaşı Temalı Korku Filmleri

Korku Listeleri

GülşahYeğenoğlu

31 Aralık 2012

4 Adet Yorum

4

Tüm korku dostlarına karanlık, kanlı ve korku dolu yeni bir yıl diliyor ve 2013’ü en iyi yılbaşı temalı korku filmleri listesi ile kapatıyoruz.

10. The Nightmare Before Christmas (1993)yilbasi-temali-1

Özünde bir korku filmi olmayabilir ancak yılbaşı ruhunu sağlıklı dozda korkuyla birleştirmek söz konusu olduğunda, çok az film Nightmare Before Christmas’dan daha iyidir. Prodüktörü Tim Burton ve yönetmeni de animasyon ustası Henry Selick olan bu “stop-motion” yılbaşı komedisi, yaşadığı diyarda hep Halloween zamanı olan Jack Skellington’un hikayesini anlatmaktadır.

Jack, Christmas diye bir şey olduğunu keşfedince kendisi Noel Baba olmaya karar verir; iyi niyeti ve Halloween’le bulanmış Christmas anlayışı ile neşeli ama ürkütücü bir olaylar dizisi başlatır. Mesela küçük, fakir bir çocuğa hediye paketi içinde küçülmüş bir insan kafası hediye eder ve çürümüş geyik iskeletinin çektiği bir kızakla uçar; hatta istemeden de olsa Noel Baba’nın Oogie Boogie adındaki kötü yaratık tarafından kaçırılmasına neden olur.

Disney’in şimdiye kadar sunduğu en grotesk yapımlardan biri de olsa mutlu son ile bitiyor ve ahlaki mesaj kaygısıyla bir Dr. Seuss veya Charlie Brown olmaktan kurtulamıyor. Yine de bu film ilk kez yılbaşını çarpık bir bakış açısıyla sunduğu için listedeki yerini almaya hak kazanıyor.

9. Jack Frost (1996)yilbasi-temali-2

Son derece klişe bir slogana sahip (“He’s chillin’… and killin!,”) bu 1996 yapımı B-film klasiği, Frosty the Snowman’ın tanıdık hikayesinin çılgın bir versiyonudur. Jack Frost, kendisini yürüyen, konuşan ve cinayet işleyen bir kardan adama çeviren bir seri katilin, komik, salakça ve kanlı hikayesini anlatan bir filmdir. Anti kahramanımız Christmas sezonunda Freddy Krueger stili repliklerle cinayetlerini işlemektedir.

Korkutucu olmaktan çok komik olan Jack Frost, slasher hayranlarını tatmin edecek türden yaratıcı cinayet sahnelerine ve insanların bu filmi ciddiye almasını önleyecek kadar yapmacık bir özelliğe sahip. Bu filmin hayranları Jack Frost 2’yi de izlemelidirler; devam filminde kardan adamımız kendisine yardım eden kar topları ile tropik bir adada dehşet saçıyor.

8. P2 (2007)yilbasi-temali-3

Yönetmen Franck Khalfoun’un çektiği korku filmi P2, Noel arifesinde, terk edilmiş bir yer altı araba garajında tansiyonu oldukça yüksek bir kedi-fare oyununu ele almaktadır. Rachel Nichols, Noel’den bir gece önce çalıştığı ofisten geç saatte çıkan bir çalışanı canlandırmaktadır. Kendisine hastalık derecesinde takıntılı bir park görevlisiyle yüzleşmek zorunda kalır.

American Beauty filmiyle üne kavuşan Wes Bentley, kötü adam olarak ürkütücü bir portre çizmektedir ve film, izleyicilerine kapalı alan korkusunu başarılı bir şekilde aşılamaktadır. P2 temelde iki karaktere dayalı bir film olduğu için ceset sayısı diğer tipik takip ve öldürme filmlerine göre düşüktür. Ancak Khalfoun elindeki mekanı çok iyi kullanmıştır bu yüzden film başından sonuna dek oldukça korkutucudur. İzleyicilere Yeni Yıl için güzel bir mesaj vermektedir: arabanızı her zaman caddeye park edin!

7. You Better Watch Out/Christmas Evil (1980)yilbasi-temali-4

Aslında Noel Baba’nın ürkütücü yanını görmek için çarpık bir zihniyete sahip olma zorunluluğu yoktur: sonuçta bu adam insanların evine gizlice girmektedir, kurabiyelerini yemektedir ve yaramaz olduğuna kanaat getirdiği kişilere kötü hediyeler bırakmaktadır. 1980 yapımı Christmas Evil, Noel Baba’nın karanlık yüzüne ışık tuttuğu için listedeki yerini almaya hak kazanmıştır. Burada, rahatsız ve yalnız bir oyuncak fabrikası işçisi Noel’i kendi kontrolü altına almaya karar verir ve bunun ölümcül sonuçları olur.

Filmin ana karakteri Harry, Noel Baba kıyafeti giyer, minibüsünün yanlarına kızak resmi yapar ve kendi “uslu” ve “yaramaz” listesini yapar. Sonra çocuklara hediyeler dağıtır ve kendisine yanlış yapanları da öldürür. Kendi hastalıklı Noel Baba kavramını yaşamaktadır. Noel Baba kılığındaki katilleri anlatan bir çok slasher filmi mevcut olsa da You Better Watch Out, bu materyali çok ciddiye aldığı için bir benzeri daha yoktur ve psikolojik gerçekçilik olgusunu ucuz klişe filmlerden çok daha fazla ele almaktadır. Elbette bu özelliği filmi bir klasik haline getirmiyor ama diğer tipik Noel-korku filmlerinin arasından sıyrılmasını sağlıyor.

6. Gremlins (1984)yilbasi-temali-5

1980’leri hatırlayanlar kesinlikle Gremlinler’i de hatırlayacaktır çünkü, görünüşte çok sevimli ve çocuk dostu bir evcil hayvan, en vahşi, PG (Parental Guide) etiketi taşıyan filmlerden bir tanesine konu olmaktadır. Billy (Zach Galligan) isimli gence babası tarafından Noel hediyesi olarak Mogwai denen tüylü bir yaratık gönderilir; Billy’nin Mogwai’si (adını Gizmo koymuştur), her ne kadar arkadaş canlısı ve sevimli bir yaratıksa da suyla temas ettiğinde bir grup yeşil derili ve kötücül Mogwai üretmektedir ve sonrasında Billy’nin küçük kasabasında işler çığrından çıkar.

Yardımcı yapımcılığını Steven Spielberg’ün üstlendiği, Gremlinler, kötülük, kargaşa ve kara mizah dolu bir 80’ler klasiğidir ve cehennemden fırlamış bu yaratıklar bu gün de ilk çıktıkları zamanki kadar eğlencelidirler. Bir çok taklidinin ve sahtesinin yapılmasına rağmen orijinal film hala en iyisidir ve Noel tatilinde düzenbazlık yapan bu B kategorisi film yaratıkları hala insanları eğlendirmektedir.

5. Rare Exports: A Christmas Tale (2010)yilbasi-temali-6

Bu yeni tarihli korku filmi, ren geyiklerinin memleketi Finlandiya’dan geliyor. Bir grup arkeolog Noel Baba efsanesinin köken aldığı, uzun süredir donmuş, doğa üstü bir yaratığı bulurlar ve buzlarını çözerler. Ne yazık ki katledilmiş geyik ve kaçırılan çocuk sayısı arttıkça bu keşfin çok da neşeli olmadığı ortaya çıkacaktır. Bu kötücül Noel Baba prototipinden dünyayı kurtarmak genç bir delikanlıya düşer.

Kısa metrajlı bir seri internet filminden yönetmen Jalmari Helander’in yarattığı Rare Exports, korku ve komediyi birleştiren, güzel, karlı manzaralardan ortalarda çıplak dolaşan Noel Babalar’a kadar değişik sahneler sunan, tamamen orijinal bir Noel filmidir. Bir bakıma John Carpenter’dan esinlenmiş, eski klasik Noel mitlerini ele alan ve muhtemelen Amerika’da hiçbir zaman yapılmayacak olan modern bir korku filmi diyebiliriz.

4. Hardware (1990)yilbasi-temali-7

Bu listedeki muhtemelen en karanlık ve stil sahibi film. Bilim kurgu/korku karışımı Hardware filmi, korkunç distopyan bir gelecek portresi çizmektedir ve filmde, iyi adam belki de şimdiye kadarki en kötü Noel hediyesini vermektedir. Dylan McDermott, gelecekte nükleer bir felaket geçirmiş Amerika’da çöpleri toplayarak ayakta kalmaya çalışan bir karakteri canlandırmaktadır. Bir gün garip bir robot kafatası bulur ve bunu sanatçı olan kız arkadaşına (Stacey Travis) heykel projelerinde kullanması için hediye eder.

Bu jest ne kadar düşünceli olursa olsun, Noel hediyesinin ortalığı dehşete boğması çok uzun sürmez; bu robot kafasının bir zamanlar ordunun yarattığı Mark 13 isimli katil bir robota ait olduğu ve bir vücuda kavuşur kavuşmaz kötü bir Terminatör kopyası gibi cinayetlere başladığı ortaya çıkar. Küçük bir bütçeyle ve korkunç bir prodüksiyon dizaynıyla çekilen Hardware, ciddi anlamda berbat bazı sahnelere de sahip ancak Noel temasını işleyen, kült bir ucuz film olma özelliği de var. Bu yüzden bu tür filmlere ilgi duyan hayran kitlesini kendisine çekebilir ve teması nedeniyle de bu listede olma hakkı kazanmıştır. Bu film, hiçbir şey yapmasa bile, zamanında bir kız arkadaşınıza ya da erkek arkadaşınıza kötü bir hediye aldıysanız kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır – belki hediye olarak aldığınız kazak çirkindi ama en azından kimsenin bağırsaklarını deşmedi.

3. Silent Night, Bloody Night (1974)yilbasi-temali-8

Slasher janrının ilk örneklerinden sayılan 1974 yapımı, düşük bütçeli Silent Night, Bloody Night New England’ın atmosferinde geçmektedir ve Andy Warhol’un düzenli çalıştığı aktörlerden oluşan bir kast listesine ve hala sürpriz özelliği taşıyan bir sona sahiptir. Film, bir zamanlar tımarhane olarak kullanılan bir Massachusetts malikanesinde geçmektedir. Burada, 20 yıl önce, Noel arifesinde bir intihar vakası yaşanmıştır ve sonradan genç bir adam kasaba halkına binayı satarak yıkılmasını sağlamaya çalışır.

Başlarda genç adam, bu lanetli evin ardındaki gizemi keşfetmeye çalışır ancak Noel arifesinde bir akıl hastası kaçarak malikaneyi ele geçirip insanları öldürmeye başlayınca evin ne kadar korkunç sırlar taşıdığını fark eder. Bütçe kısıntılarına film, rağmen son derece ürkütücü bir Noel hikayesi anlatmayı başarıyor ve tanıdık bir Noel ilahisini çarpıtan korkunç film müziği de filmin adına çok uyuyor.

2. Black Christmas (1974)yilbasi-temali-9

1974 yapımı Black Christmas, garip bir şekilde daha sonra 1983′teki eğlenceli ve duygusal A Christmas Story’i yöneten Bob Clark tarafından yönetilmiştir. İki film bu kadar birbirinden alakasız olabilir; Black Christmas, çocukluğunda içinde yaşadığı ev olan kız öğrenci yurdunda cinayetler işleyen psikopat bir katilin hikayesini anlatan tipik bir slasher filmidir.

Olivia Hussey, Margot Kidder gibi tanınmış oyuncuların rol aldığı, 2001’in tanınmış yıldızı Keir Dullea’ı da içeren Kanada yapımı film, Halloween veya 13.Cuma gibi “bayram” temalı slasher filmlerin öncüsü olarak düşünülmektedir ve ABD’de gösterime girdiğinde hatırı sayılır sayıda izleyiciye sahip olmuştur. Black Christmas o kadar etkileyici bulunmuştur ki 2006 yılında eski X-Files yazarı Glen Morgan, filmin kanlılığını arttırarak ve katile daha çok odaklanarak filmi yeniden yapmıştır ve yeni versiyonda katili Robert Mann oynamaktadır. Hangi versiyonu seçerseniz seçin, Noel zamanı, öğrenci kızlar ve psikopat katillerin kombinasyonu hiçbir zaman yanıltmaz – tek başına Black Christmas bir korku filmi hayranını tatmin edebilecek özelliklere sahip.

1. Silent Night, Deadly Night (1984)yilbasi-temali-10

1984 yapımı Silent Night, Deadly Night, belki de tüm yılbaşı temalı filmler arasında en iyi çekilmiş olanı değildir hatta belki de en korkuncu bile değildir fakat en kötü şöhretli olanıdır. 1984 yılında gösterime girdiğinde ebeveyn gruplarının protesto ettiği ve eleştirmenlerin yerden yere vurduğu Silent Night: Deadly Night, Noel Baba kılığında cinayet işleyen seri katil temasını işlemektedir bu yüzden de orijinal filmden en azından dört tane devam filminin türetilmesi şaşırtıcı değildir.

Filmin hikayesinde Noel Baba giysisi giymiş bir katilin ebeveynlerini öldürmesine tanık olan genç bir çocuk yıllar sonra bir oyuncakçı dükkanında Noel Baba kılığında çalışmaya başlar. Yardımcılarından birini öldürdükten sonra Noel Baba kıyafetiyle “yaramaz” listesinde olan herkesi öldürür. Yardımcı rolde popüler çığlık kraliçesi Linnea Quigley var. Silent Night, Deadly Night kanlı sahneleri ile hem akıllarda kalıcı bir noel kabusu hem de abartılı slasher filmlerinin eskiden nasıl olduğunun iyi bir örneği. Bu listedeki bazı filmlerin sahip olsuğu espritüellik ve derinlikten yoksun olsa bile ve hatta günmüzde çok daha kanlı çekilen korku filmlerinin yanında yumuşak kalmasına rağmen Beyaz Noel’e biraz kırmızı renk katacak bir film.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.