Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Top 10: Televizyon Terörü

Korku Listeleri

YasinKarakaya

25 Kasım 2014

0 Adet Yorum

0

tv-teror-1
Televizyonun karşısındayım. Spor programları, magazin, eğlence, politika, haberler, diziler… Amaçsızca ve hipnoz olmuş bir şekilde kumandanın ileri tuşuna basarak dipsiz bir bataklıkta bir o yana, bir bu yana savrulduğumu hissettiğim anda beynime bir liste fikrinin kıvılcımları hakim oldu. Listedeki sahneler korkunç olmasına korkunçtu ama televizyonun hayatımıza etkisi bu sahnelerden çok daha korkunçtu!

Supernatural 8. Sezon 8. Bölüm – Hunteri Heroici (2012)

tv-teror-2

Supernatural serisinin 8. Sezonundan gelen bölümde psişik güçleri olan yaşlı bir adamın garip hikayesiyle karşı karşıyayız. Bunama evresine gelen adam bir huzur evine kapatılır. Adamın huzur evinde yaptığı tek şey televizyonda çizgi film izlemektir. Bir süre sonra izlediği çizgi film sahnelerinin gerçek hayatta da gerçekleşmeye başlaması ile birlikte adam TV dünyasının içinde yaşamaya başlar. Onu kurtarma görevi ise Supernatural ekibine düşecektir.

The Lawnmower Man (1992)

tv-teror-3

Sıradan bir adam bilgisayar bilimi sayesinde bir dahiye dönüşüyor. Bir bilim adamı saf bir bahçıvanın üzerinde zeka arttırıcı ilaçlar ve sanal gerçekliği içeren bir takım denemeler yapar. Bahçıvanı yoğun bir eğitim programına tabi tutar ve adam kısa sürede çok zeki bir hale gelir. Ancak bu noktada bahçıvanın araştırmanın nasıl devam etmesi gerektiğine dair kendi fikirleri oluşur ve bilim adamı deneyinin kontrolünü yitirmeye başlar. Artık bahçıvan ekran arkasından terör estirmeye başlayacaktır.

TerrorVision (1986)

tv-teror-4

Bir ailenin yeni uydu TV sistemi bir başka gezegenden sinyaller almaya başlar ve kısa süre sonra da uzaylılar için bir geçit haline gelir. Uzak bir gezegende yaşayanlar çöp sorununa bir çözüm bulmuştur: çöpleri enerjiye çevirip dış uzaya yollamaktadırlar. Bu sistemde şekillenen bir arıza sonucu Dünya’daki Putterman Ailesi’nin uydu çanağı bu enerjiyi yakalar. Normalde ortalığın kirlenmesi gerekirken bu enerji dalgasının aç bir uzay canavarını da taşıdığı ortaya çıkar ve canavar televizyon ekranından gelerek Putterman ailesinin bireylerini ve misafirlerini yemeye başlar. Sadece genç Sherman Putterman’ın ortada neler döndüğüne dair bir fikri vardır ve kimse ona inanmaz. Dünya için bir ümit var mıdır?

The Video Dead (1987)

tv-teror-5

Bir aile evlerine aldıkları yeni TV setinin aslında katil zombilerin dünyamıza gelmesini sağlayan bir geçit olduğunun farkında değildir. Ormanın içindeki bir eve bilinmeyen bir göndericiden, etiketsiz bir kutu gelir. Ev sahibi hiç de akıllı olmayan bir hareketle kargoyu kabul eder, sonradan kabul ettiği bu kargonun içindeki TV’nin oraya buraya kusan, kıkırdayan zombileri etrafa saçtığını keşfeder. Bir zaman sonra aynı eve başka bir aile yerleştiğinde ailenin oğlu lanetli televizyonu bulur ve zombileri geldikleri yere geri göndermesi gerektiğini anlar. Ancak bilmek ve yapmak farklı şeylerdir ve zombilerin sükunet içinde geri dönmeye niyeti yoktur.

Freddy’s Dead: The Final Nightmare (1991)

tv-teror-6

Elm Sokağı Kabusu serisinin 6.filmi olan Freddy’nin Ölümünden gelen sahnede başrol yine Freddy Krueger‘a ait. Bir zamanlar 80’ler kuşağını etkisi altına alan atari çılgınlığına gönderme yapılan sahnede kurbanımız Spencer hedeftedir. Freddy tarafından uykuya daldığı anda televizyon ekranına çekilen Spencer kendisini renkli bir atari oyununun içerisinde bulur. Bir bir oyundaki düşmanlarını yok eden Spencer için son bir zorlu rakip kalmıştır. Ancak bu rakibin bir avantajı vardır:  Freddy Eldivenli Güç Joystick’i!..

Poltergeist (1982)

tv-teror-7

Bir ailenin evi hayaletler tarafından ziyaret edilmektedir. Başlangıçta eşyaları oradan oraya oynatan ve arkadaş canlısı gibi gözüken hayaletler, sonradan işleri çirkinleştirmeye başlarlar ve ailenin en küçük kızını “kaçırmadan” önce ortalıkta terör estirirler. Küçük kıza ulaşmak için kullanacakları geçit ise hazırdır: Televizyon ekranı!

Ringu (1998)

tv-teror-8

Reiko Asakawa bazı gençlerle röportaj yaparak izlendikten 7 gün sonra ölüme sebep olan lanetli bir video kasetini araştırmaktadır. Yeğeni Tomoko “ani bir kalp krizi” sonucu, yüzünde doğal olmayan, büyük bir dehşet ifadesiyle ölünce Reiko bu durumu soruşturmaya başlar. Tomoko’nun bazı arkadaşlarının bir hafta önce Tomoko ile birlikte tatil yaptığını, hepsinin de tam olarak aynı gece, aynı saatte ve aynı şekilde öldüğünü tespit eder. Reiko gençlerin kaldığı kulübeye gider ve “etiketsiz bir video kaset” bulur. Reiko kaseti izler ve korkunç bir şekilde bu kasetin gerçekten lanetli olduğunu anlar…

Halloween 3: Season of the Witch (1982)

halloween3

Halloween serisinin 3. filminde küçük bir kasabayı ziyaret eden bu sefer Michael Myers değildir. Manyak bir oyuncakçı, Halloween akşamı çocukları öldürecek lanetli maskeler üretmektedir. Bunu yaparken de teknolojiye ve kara büyüye başvuracaktır. Tekinsiz melodili bir şarkı ve Cadılar Bayramı maskeleri çocukları televizyon ekranı başına kitleyecek ve korkunç ölümlere sebep olacaktır.

“Sekiz gün kaldı Halloween’e
Halloween, Halloween.
Yedi gün kaldı Halloween’e
Silver Shamrock.”

Videodrome (1983)

tv-teror-10

Ahlaksız bir kablolu TV programcısı, kanalı için yeni bir program ele geçirdiğinde hayatının ve medyadaki geleceğinin alışılmadık bir şekilde kontrolden çıkmaya başladığını görür. Max Renn bir TV kanalı işletmektedir ve gösterecek yeni bir materyal ararken Videodrome’u keşfeder. Kız arkadaşı, Nicki Brand, bu şov için seçmelere gider ve Max bu şovun aslında küresel bir komployu örtbas etmek için kullanılan bir kalkan olduğunu fark eder.

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

tv-teror-11

Serinin 3. Bölümünden gelen sahne adeta bir meydan okumadır. Şöhret olmaya meraklı bir genç kız Freddy’nin hedefi konumundadır. Uyumamak için her yolu deneyen genç kız televizyondaki sıkıcı tartışma programını izlerken uykusuna yenik düşer. Bu sırada TV’deki görüntü gider ve televizyonun yanına gidip düzeltmek isteyen Jennifer’ın kafası, bir anda TV’nin içinden çıkan Freddy’nin, ‘Prime Time’a hoşgeldin sürtük!’ sözüyle birlikte ekrana gömülür!

Not: Filmin senaryosunda buradaki replik, ‘Artık televizyondasın kızım!‘ olarak yazılmış çekim esnasında Robert Englund bu repliği tamamen doğaçlama bir şekilde, ‘Prime Time’a hoşgeldin, sürtük!‘ olarak değiştirmiştir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.