Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

Top 10: Korku Filmlerindeki En İyi Mezarlıklar!

Korku Listeleri

YasinKarakaya

19 Ocak 2015

2 Adet Yorum

2

10. ED WOOD (1994)

toplist-mezarlik1

Tim Burton’ın çarpık vizyonu olmadan bir mezarlık listesi yapılamaz. Aslında Burton’ın Gotik motiflerinin yer aldığı bir çok mezarlık sahnesi var. Örneğin Adam ve Barb’ın ilk kez Beetlejuice ile karşılaştığı sahne veya Frankenweenie’deki siyah beyaz ürkütücü hayvan mezarlığı. Hatta Sleepy Hollow’daki mezarlık sahneleri bile sinir bozucu değil mi? Evet ama bence hiçbir şey Ed Wood’un 1950’lere ait korku filmlerindeki durgun atmosferini geçemez. Gerçek hayatta bir filmin çekimini konu alan bu yapımda, sisli, sivri dallı çıplak ağaçların ve topraktan çıkan yarım daire şeklindeki mezar taşlarının bulunduğu bir mezarlık temasının yaratıldığı bir stüdyo yer almaktadır.

9. PHANTASM (1979)

toplist-mezarlik-2

Kahrolası Tall Man! Phantasm filmindeki delikanlının mezar taşı şeklindeki yatak başına doğru eğilmiş The Tall Man imajını hiç kimse uzun süre aklından çıkaramamıştır. Bu sahneyi biliyorsunuz. Çok gerçek dışı, rüya gibi bir sahnedir, söz konusu yatak bir mezarlığın ortasında durmaktadır. Dahası, Tall Man bir mezarlıktan geldiği ve bu tema üzerinden tanıtıldığı için (filmin başındaki cenaze sahnesi) mezarlık hikayenin ilgili bir parçasına dönüşür hatta konunun antagonizminden de sorumludur. Don Coscarelli’nin yardımcıları sadece kült bir öcü yaratmadılar aynı zamanda Phantasm 2 gibi başarılı bir devam filmine zemin hazırladılar.

8. HOUSE BY THE CEMETERY (1981)

toplist-mezar3

Eğer İtalyan sinemasından bir mezarlığı bu listeye almasaydık listemizin başlığının hakkını vermemiş olurduk. Gore ustası Lucio Fulci 1981 yılında zombi slasher filmi olan House By The Cemetery’i çekti. Ne kadar hastalıklı ve sapkın bir film! Elbette listede Zombie Flesh Eaters veya The Beyond da olabilirdi ve hatta Argento veya Bava’yı da koyabilirdik ama House By The Cemetary söz konusu ortamı o kadar orijinal kullanmıştı ki bu filmi listeye aldık. Filmdeki ürkütücü tarzda yapılmış olan ev, yüz yaşındaki uzun süredir terk edilmiş bir mezarlığın yanına inşa edilmiştir. Daha ötesi filmdeki bir yerde ana karakterlerden bir tanesinin salonda ayağı takılır ve burada Dr. Freudstein’ın mezar taşını bulur ve bu adam 100 yıl önce mezarlığın sahibi olan adamdır. Fulci yaşıyor!

7. THE OMEN (1976)

toplist-mezar4

40 yıl geçti ama hala aklımızdan o sahneyi çıkaramıyoruz değil mi? Hangisi olduğunu biliyorsunuz. Saf kötülüğün vücut bulmuş hali olan, küçük Damien Thorn muntazam sıraya dizilmiş saf ve beyaz haçların önünde durmaktadır. Elbette uzun, sivri korkuluklu demir kapıların arkasındaki tek şey bu değildir. Mesela bu demir çitin ötesine atlamaya çalışan rahibin kolu sivri uçlardan biri tarafından biçilir. Peki ya mezarlıkta diğer elemanın vücuduna dev bir metal çubuk saplandığında? Çok iğrenç! Hatta 2006 yapımı yeniden çevrim filmi kadar iğrenç!..

6. ARMY OF DARKNESS (1992)

toplist-mezar5

Eğer Ash’in iskelet Deadite’lara karşı Army of Darkness’ta verdiği kutsal olmayan ve çoğu da fırtınalı, yağmurdan ıslanmış bir ortaçağ mezarlığında geçen savaşını listeye almayacağımızı düşünüyorsan çıldırmışsın demektir! Hangi sahne olduğunu biliyorsun. Şimşekler çakarken Ash de cehennemden gelen bir lanetin uyandırdığı iskeletler arasında koşmaya çalışmaktadır. Ayağı takılır ve yerden fırlayan iskelet eller Ash’i tokatlar, burnunu karıştırır ve (üç ahbap çavuş tarzı) dayak atar sonra adamımız Ray Harryhausen’ın oyun kitabından fırlamış gibi duran mezarlığı boydan boya koşarak geçer. Kötücül, eski, yine de çizgi film gibi ve fantastik… ancak Sam Raimi bunu yapabilirdi!

5. POLTERGEIST (1982)

toplist-mezar6

Ben de hacizcilerin kötü olduğunu düşünürdüm! Freeling’ler 1982’de kendilerine ölümcül bir lanet taşıyan bir arazi parçasını satan emlakçılarına hala kızgın değillerse şaşarım. Tipik olarak kafanızda canlandırdığınız o ikonografik, çatlak mezar taşlarıyla bezeli, bir iki tane yosunlu lahit içeren mezarlık fikri bu filmde biraz yön değiştiriyor ve Tobe Hooper’ın Poltergeist’daki mezarlığı bir ailenin oturduğu evin tam altına taşınıyor. Sonradan ortaya çıkıyor ki ev, eski bir Kızılderili mezarlığının üzerine inşa edilmiş ve inşaatı yapanlar cesetleri taşımakla uğraşmayıp sadece mezar taşlarını sökmüşler. Bildiğiniz gibi kötü ruhlar Caron Ann’in peşine düşerler ve sonunda işler boka sardığında anne Freeling, çürüyen ölülerin bulunduğu bir gübre çukurunda yürümek zorunda kalır!

4. NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968)

toplist-mezar7

Mezarlıktaki yürüyen ölüleri-zombileri doğrudan işleyen o kadar çok korku filmi vardır ki bunların arasından sıyrılmayı başaran 1968 tarihli George A. Romero’nun Night of the Living Dead’ine şapka çıkarmak gerekir. Bu film ve bunun sayısız taklitleri, devamları ve bu filmden esinlenen sayısız diğer filmler nedeniyle korku filmlerindeki mezarlık teması hep panik, çılgınlık ve kıyametin bir göstergesi olacaktır… çünkü tüm ölüler mezardan çıkar. Çok az bir bütçeyle çekildiği için Romero, filminde Pennsylvania’da oturduğu Evans City’deki yerel mezarlığı kullanmıştır. ‘They’re Coming to Get You, Barbara!’

3. CEMETERY MAN (1994)

toplist-mezar8

Ah, Dellamorte Dellamore! 20 yıllık bir İtalyan yapımı olan bu filmde yer alan mezarlık çok kişinin hafızasına bu sahneyle kazınmıştır! Filmdeki anti kahraman, mezarlık bekçisi Francesco Dellamorte rolünde Rupert Everett oynuyor. Bu adam çok iyi! Neredeyse tamamı bir mezarlıkta geçen, mükemmel şekilde dengelenmiş bu korku komedi filminde kuzey İtalya’daki bir mezarlığa gömüldükten sonra zombi olarak dirilen cesetlerin yeniden öldürülmesi için görevlendirilen bir mezarlık bekçisinin öyküsü anlatılıyor. Michele Soavi’nin harika yönetmenliğinin yanında Mauro Marchetti’nin görkemli çekimleri ve Massimo Antonello Geleng’in insanı sarsan prodüksiyonu söz konusu.

2. RETURN OF THE LIVING DEAD (1985)

toplist-mezar9

Her daim eğlendirici olan seksi, komik, ürkütücü derecede “cool” mezarlık sahnelerine sahip Return of the Living Dead’i kim sevmez ki?! Cidden bu film hakkında negatif bir şey söyleyin! Ağzı bozuk, punk-rock tarzı görünüme sahip fahişe Trash rolündeki Linnea Quigley’in bir anda yarı çıplak bir giyimle ölülerin arasında kalması, bacaklarını aralayarak ölümü hayal ettiği ve soyunduğu sahne gibi sahneler içeren muhteşem bir filmdir. Bu mükemmel filmin sonunda sis kaplamış, çatlak mezar taşlarının ve çürük lahitlerin dolu olduğu bir mezardan bir zombi ordusu çıkar. Braiiinnnns!!

1. PET SEMATARY (1989)

toplist-mezar10

Mitolojik garipliği ve hayvani ürkütücülüğü ile tamamen eşsiz, Stephen King’in filme uyarlanan 16. kitabı olan Pet Sematary gıcırtılı kapılarını araladığından bu yana 25 yıl geçti. Tonla hayranı var! Bu kadar korkunç olmasının altında taşıdığı isim yatıyor. Kutsal bir Kızılderili Mezarlığı’nın üzerine kurulmuş olan hayvan mezarlığına gömülen ölü hayvanların yeniden canlanması (lanet olası Church!) ile başlayan olaylar bir süre sonra daha beter bir hal alacak ve mezarlık ölüler için bir yol geçen hanına dönecektir. King’in senaryosu, Lambert’in yönetmenliği, Pascow’un rezil tuhaflığı ve küçük psikopat Gage ile birlikte Michael Z. Hanan’ın korkunç mezarlık dizaynı birleştiğinde bu mezarlığın neden her yıl düzenli olarak ziyaret edildiğine şaşırmamalıyız! Unutmayın; Bazen ölü kalmak daha iyidir!

Kaynak: http://www.joblo.com/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.