Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

Top 10 Katil Oyuncak Filmleri

Korku Listeleri

YasinKarakaya

28 Aralık 2009

22 Adet Yorum

22

2009 yılını arkamızda bırakıp yeni bir yıla doğru yelken açmış durumdayız. Dünyamızın ve insanlığın içinde bulunduğu durumlara bakıp da her geçen yıl gelecek adına umutlarımız biraz daha azalıyor olsa da klasik olarak 2010 yılının en azından geçtiğimiz yıla oranla güzellikler getirmesini temenni etmekten başka şansımız yok.Herkesin yeni yılı şimdiden kutlu olsun! Yılbaşını tebrik etmek gibi, özel günlerde klasikleşen bir olgu daha vardır: Hediyeleşmek…

Bayramlarda, yılbaşlarında, özel günlerde hediye alıp vermek adettendir. Ben şahsen bir korku koleksiyoncusu olarak ufak bir Jason figürü almayı büyük pahalı bir hediyeye tercih ederdim. Siz hanımlarda öyle yapın. Mesela pırlanta taşlı bir yüzükten feragat edip ufak şeylerle mutlu olmayı öğrenin! 🙂

Şaka bir yana yılbaşı ve hediyeleşmek deyince benim için konu hobi ve oyuncaklara geliyor. Oyuncaklar deyince de korku sinemasının en sevdiğim alt başlıklarından olan ‘Katil Oyuncaklar’’a. Hiç şüphesiz bu konunun başını sevgili dostumuz ‘Chucky’ çekiyor. Ancak korku sinemasında en az Chucky kadar meşhur olan katil oyuncaklar var. Yılbaşı münasebetiyle katil oyuncak filmlerine kilitleniyor ve 2010’a ‘Top 10 Katil Oyuncak Filmleri’ listesiyle giriyorum..

10- The Twilight Zone “The Living Doll” (1963)

156 bölümden oluşan ve televizyon tarihinin en uzun soluklu sci fi/horror serisi olan ‘The Twilight Zone’ dizisinde bir katil oyuncak hikayesinin olmaması düşünülemezdi. 1963 tarihli bu bölümde, başına bela olan oyuncak bebekten kurtulmaya çalışan bir adamın hikayesini izliyoruz.

9- The X-Files: ‘Chinga’ (1998)

X-Files dizisinin 5.sezonunun 10.bölümü olan yapımda, küçük kızının oyuncak bebeği tarafından terörize edilen bir kadının hikayesi anlatılıyor.

8- Dead Silence (2007)

Aslında tam olarak oyuncak katil hikayesi içermeyen bu film, içinde barındırdığı itici vantrolog kuklası ve son zamanlarda hasret kaldığımız temasıyla bu kategori içinde değerlendirilerek bu listeye bileğinin hakkıyla girdi..

7- Trilogy of Terror: ‘Amelia’ (1975)

Üç küçük hikayeden oluşan ve ‘Creepshow‘ tadındaki korku seçkileri örneklerinden olan ‘Trilogy of Terror’ filminin ikinci öyküsü olan ‘Amelia‘, psikolojik sorunları olan genç bir kızın, afrikadan getirdiği siyahi bir voodo bebeğinin terörüne maruz kalmasını anlatıyor.

6- Magic (1978)

İlk gösterisini gerçekleştirmenin arifesindeki sihirbaz asistanı Corky, evinde bulunan vantrolog kuklasının etkisine girerek psikolojik bir travma geçirir. Antony Hopkins’in etkileyici bir performans sunduğu ‘Magic’ psikolojik öğelerinin baskın olması sebebiyle bu kategorideki filmlerden biraz farklı bir yapım..

5- Dolly Dearest (1991)

Kendi halinde bir amerikan ailesi made in Meksika menşeli bir oyuncak bebek satın alıp küçük kızlarını mutlu etmek isterler. Ancak farkında olmadıkları şey bu küçük bebeğin içine imalat esnasında şeytanın girdiğidir!. Child’s Play klonu olarak nitelendirilebilecek olan film oldukça dikkat çekici..

4- Demonic Toys (1992)

İsminden de anlaşılacağı gibi ‘Demonik Oyuncak’larla karşı karşıyayız!. Çocukların ruhlarını emmeye ve onlarla beslenmeye yeminli bir grup şeytani oyuncak kendilerine mesken olarak bir oyuncakçı deposunu seçer. Onlarla mücadele etme görevi ise bir kadın polis memuruna düşecektir. Eğlenceli bir b-film klasiği. Aynı zamanda 2004 yılı yapımı olan ‘Puppet Master vs Demonic Toys”da şeytani oyuncaklar, ‘Puppet Master’‘ın katil oyuncak çetesiyle karşılaşıp daha büyük bir eğlenceye birlikte imza atıyorlar.

3- Dolls (1987)

Charles Band gibi b filmlerin duayeni ve ‘Re-Animator’ ile ‘From Beyond’ gibi klasiklere imza atan Stuard Gordon bir araya gelirse ‘Dolls’ gibi bir kültün ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Akıllara ziyan sahnelere sahip filmde, bir oyuncak imalatçısının evine konaklamaya gelen bir grup şanssızın aklını kaybetmiş şeytani oyuncaklarla mücadelesini gerilim ve kahkahalar eşliğinde izliyoruz!.

2- Puppetmaster (1989)

Oyuncak figürlerin oluşturduğu bir katil çetesi olur mu? Oldu!.. Hikayesini yine Charles Band’ın yazdığı ve başını ‘Blade’ denen beyaz suratlı mendebur bir oyuncak kuklanın çektiği film her korkuseverin arşivinde bulunması gereken bir klasik. ‘Blade’, ‘Pinhead’, ‘Leech Woman’, ‘Jester’, ‘Tunneler’, ‘Oriental puppet’ ve ‘Indian puppet’’dan oluşan yedi kişilik bu meşhur oyuncak çetesinin katliamı ağızlarda tat bırakacak cinsten!. Bu serinin tam 9 filmden oluştuğunu ve korku sinemasının en uzun soluklu serilerinden biri olduğunu da belirteyim..

1- Child’s Play (1988)

Child’s Play ve Chucky hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok. Söylenecek olan her şey bugüne kadar söylendi ancak şunu belirtelim ki Chucky, korku sineması tarihinde ‘Boogeymen’ sıfatıyla anılan ve Drakula, Frankenstein, Freddy Krueger, Pinhead gibi topclass manyaklar kategorisine girebilen ikonik karakterlerden bir tanesi olmayı başardı.

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (22 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.