İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Top 10 Katil Arabalar

Korku Listeleri

YasinKarakaya

19 Nisan 2009

23 Adet Yorum

23

‘Makine Terörü’ temasının, korku sinemasında başvurulan kaynakların içerisinde en az kullanılanlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun en büyük sebebi bu konunun çok fazla dallandırılıp budaklandırılmaya müsait olmaması olabilir.

Herhangi bir makineye (bu otomobil, kamyon, buzdolabı, mengene, asansör vs. makine sınıfına giren her çeşit nesne olabilir) şeytani bir güç egemen oldu ise filmde anlatılmak istenilen konu bununla sınırlı kalıp sadece makinenin ya da makinelerin estirdiği teröre endekslendiğinden, bu türün korku sinemasında çok fazla başvurulan bir kaynak olmadığı düşünülebilir.

Bununla birlikte kendi tabirimle ‘Makine Terörü’ konulu filmlerin çok müthiş örnekleri de yok değil. Bu türde en fazla karşımıza çıkan konu ise ‘şeytani araba’ hikayeleri. Bu türün ilk örnekleri 70’li yıllarda karşımıza çıksa da, asıl iyi örnekler korku sinemasının altın çağlarını yaşadığı 80’lerde olmuştur. Özellikle 1983 yılı yapımı John Carpenter imzalı ‘Christine’ filmi, şeytani araba temalı filmlerin zirve noktasını oluşturur. Bu başarıdaki en büyük sebep ise usta yönetmen John Carpenter’ın filmi yönetmesi ve hikayenin korkunun kralı Stephen King’in elinden çıkmış olması. Zaten makine terörünün çıkış noktasının, ‘Christine’, ‘Trucks’, ‘The Mengler’ gibi kitaplara imza atan Stephen King olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu bağlamda asıl konuya gelirsek aşağıdaki listede korku sinemasındaki ‘en iyi katil arabalar’ı oluşturmaya çalıştım. Çok sevdiğim bir konu olduğundan yeterli derecede araştırma yapmış olmama rağmen maalesef iki elin parmaklarını geçemeyecek kadar sınırlı sayıda filme rastladım. Listede sadece şeytani güçlere sırtını dayamış arabalar yok. Aynı zamanda şoför koltuğunda çeşitli manyakların oturduğu arabaların bulunduğu filmlerde var.

10- 1957 Cadillac Fleetwood 75 (Black Cadillac / 2003)

1957 model siyah bir Cadillac kullanan bir adam, yanlış yola girip kaybolan üç gence geceyi zehir eder. Konu sıfır ve bütçe çok düşük olunca izlenmesi eziyete dönen bir film ortaya çıkmış. Sadece 57 Cadillac için izlenebilir..

9- Dodge M4S Turbo İnteceptor – (The Wraith / 1986)

Küçük bir amerikan kasabası.. Serseri bir çete lideri tarafından haksız yere öldürülen Jake Kasey’in (Charlie Sheen) ruhu siyah bir Dodge M4S Concept arabaya transfer olur. Jake böylece intikamını, çete elemanlarını yarışa davet ederek ve teker teker öldürerek alacaktır..

8- 1970 Chevrolet Nova – (Death Proof / 2007)

Quentin Tarantino imzalı bir Grindhouse filmi.. Austin’in en ünlü DJ’i olan, Jungle Julia, en yakın arkadaşları Shanna ve Arlene’le eğlenmektedir. Sabaha kadar eğlenen üçlü bir şeyin farkında değildirler. Yaptıkları her şeyi izleyen biri vardır, Stuntman Mike (Kurt Russell), yüzünde derin bir yarası ve korkutucu bir arabası olan eski bir dublördür. Gecenin bitiminde sabaha karşı yola koyulan kızların peşinden giden Mike, yolda terör estirmeye başlar..

7- 1941 Chevrolet Coe Kamyonet – (Jeepers Creepers / 2000)

Ne idüğü belirsiz bir yaratık olan Creeper tarafından kovalanan iki gencin yol hikayesi şeklinde özetleyebileceğimiz Jeeper Creepers filmi, Victor Salva imzasını taşıyor. Filmde yaratık Creeper’ın kullandığı 1941 model paslanmış ve döküntü haldeki Chevrolet kamyonet en az Creeper kadar ürkütücü!..

6- 1985 Peterbilt 359 Tır (Joy Ride / 2001)

Aşık olduğu kızla uzun bir araba yolculuğuna çıkmayı planlayan Lewis bir tesadüf eseri, tutuklanan abisiyle karşılaşır. Abisi Fuller’ı kefaletle hapisten çıkaran Lewis, başına geleceklerden habersizdir. Fuller’ın telsizle bir oyun oynamak istemesiyle, Lewis kız taklidi yaparak kendine ‘Paslı Çivi’ diyen bir tır şoförüyle bir otel’de randevu ayarlar. Randevuya gittiğinde sarışın bir hatun yerine boş bir yatakla karşılaşan ‘Norman Bates’ tadındaki ‘Paslı Çivi’, bu şakanın bedelini gençlere elektrik, su ve doğalgaz olarak geri ödetecektir..

5- 1966 Autocar Goblin Face Tır – (Maximum Overdrive / 1986)

Stephen King’in hem kitabını yazdığı hem de yönettiği bir korku/komedi..Dünyanın çok yakınından geçen bir kuyruklu yıldız, yaydığı enerjiyle tüm makinelere hayat verir. Canlanan elektrik süpürgeleri, tost makineleri, çim biçme makineleri ve tabiî ki kamyonlar etrafta kol gezmeye ve terör estirmeye başlarlar. Filmin en has elemanı ve kamyonların lideri resmini gördüğünüz ‘Goblin Face’ şeklindeki tır. En kötü yönetmenlik dalında Stephen King’e ödül! getiren bu film, bana göre izlemesi çok çok keyifli..

4- 1955 Peterbilt 281 Tır – (Duel / 1971)

İş görüşmesi için arabasıyla California’yı boydan boya katetmekte olan bir iş adamı olan David Mann, yolda bir tırı sollar. Bu andan itibaren tır ve film boyunca yüzünü hiç görmediğimiz manyak şoförü tarafından terörize edilen Mann, tırı sollamakla hayatının hatasını yaptığını filmin ilerleyen dakikalarında anlayacaktır.

Richard Matheson’un öyküsünden genç yönetmen Steven Spielberg’in televizyon için çektiği bu gerilim filmi, ünlü yönetmenin kariyerindeki ilk çıkışlardan biridir. Kurban David Mann’ın bakış açısıyla anlatılan hikaye, David’in düşüncelerinin seslendirilmesiyle gerilim dozunu da arttırıyor. Çok sığ ve kuru gibi görünen film yönetmenin ileriki kariyerinde neden başarılı olduğunu anlamamıza yarayan sırlarla dolu..

3- 1974 Dodge Charger – (Wheels of Terror / 1990)

Kafası bozulan 1974 model siyah bir Dodge Charger, küçük bir arizona kasabasına kadar akıp gelir. Yolda önce bir kızla annesini, sonrada sırayla önüne kim çıkarsa onu haklayan araba, kasabadaki diğer arabaları da organize edip kendi safına çekerek ufak çaplı bir katil araba ordusu oluşturur.

Filmde, şeytani güçler tarafından ele geçirilmiş olan arabaların hepsi kendi kendilerini kullanıyorlar.

2- 1971 Lincoln Continental Mark 3 – (The Car / 1977)

Yine tepesi atmış bir araba ve yine küçük bir amerikan kasabası. 1990 yılı yapımı Wheels of Terror filminin tamamen bu filmden esinlenerek çekildiği, hatta katil araba fikrini sinemaya sokan filmin ‘The Car’ olduğu açıkça görülüyor.

Ülkemizde video kaset döneminde ‘Şeytanın Arabası’ ismiyle bilinen bu filmde de 1971 model tuhaf görünümlü bir Lincoln, sebepsiz yere kasaba halkını tehdit ediyor. Ancak bu arabanın çete kurmak gibi bir derdi bulunmuyor. Filmde kendi işini kendi görüyor..

1- 1958 Plymouth Fury – (Christine / 1983)

1983 yılı yapımı John Carpenter imzalı bu film, tüm zamanların en iyi şeytani araba hikayesidir. Çekildiği yıla göre muhteşem görsel efektler içeren film kaliteli oyunculuğuyla da zirve yapmıştır. Christine’in alevler içinde yolda ilerleyişi, kesinlikle ilham vericidir. Bu sahne, böyle büyük ve kült bir eserde gösterilmeseydi, muhtemelen şimdiki Hollywood filmlerindeki kenarından köşesinden alev almış araba efektleri kullanılmazdı.

Bu film için çok kaliteli maketler kullanılmasının yanında yaklaşık 10 adet Plymouth Fury araba parçalanıp haşat edilmiştir. Bir roman derlemesi olarak piyasaya çıkmış bir film olmasına rağmen, başrol oyuncusu Keith Gordon’un oyunculuğu ve filmdeki Arnie Cunningham karakterinin film içindeki gelişimini göstermesi izleyiciyi filmle birlikte sürükleyecek kadar mükemmeldir.

John Carpenter’in en beğenilmeyen filmlerinden biri olmasına rağmen benim için eşsiz bir gerilim filmi, değişilmez bir eğlence ve başyapıttır.

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (23 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.