Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

Top 10: Donduran Korku Filmleri

Korku Listeleri

YasinKarakaya

12 Ocak 2015

6 Adet Yorum

6

Bebeğim dışarısı buz gibi. Kar örtüsü altında kalmış olan bazı korku filmlerini açığa çıkarmanın tam sırası. Fakat 10 filmlik listemizi sıralamadan önce mansiyon ödülü alan birkaç filmden daha bahsetmek isterim. Kutuplarla ilgili korku filmlerini düşündüğümüzde aklımıza hemen, Larry Fessenden’ın atmosferik korku filmi ve Ron Perlman’ın oynadığı ‘The Last Winter’ (2006) geliyor. Ayrıca 2013 yılına ait, Thomas Haden Church’ün başrolünü oynadığı gerilim filmi ‘Whitewash Quebec kırsalındaki karlı ormanlarda geçen hoş bir süprizdi. Laurence Fishburne, Kevin Zegers ve Bill Paxton’ın oynadığı ‘The Colony‘ filminde ise yeni buz çağı ile kıyamet sonrası yamyamlık konusu işleniyordu. Christmas listelerinin vazgeçilmez filmi ‘Black Christmas”ı ise bu seferlik listeye almadık. Şimdi parkalarınızı giyin ve birbirinize sokulun çünkü karşınızda sizi iliklerinize kadar donduracak olan 10 tane korku filmi var.

10- Snowpiercer (2014)

liste-donduran1

Çok yeni filmleri genelde ilkler listemize pek almayız ancak Snowpiercer beni bu listeye alın diye adeta bağırıyor. İnsanların hataları yüzünden başlayan yeni bir buzul çağında geçen Snowpiercer, tüm toplumun bir kast sistemi içinde bir araya getirildiği bir trenin içinde geçen bir korku-bilimkurgu filmi. Bu tren, global ısınmanın etkilerinin tersine çevrilmesi çalışmaları sürerken, 17 yıl boyunca sürekli dünyanın etrafında dolanmaya programlanmış ve dünyada kalan yaşamı barındıran bir ortam. Yönetmen Joon-ho Bong trenin arkalarında sıkışmış ve sonradan isyan ederek herkes için refah isteyen düşük sınıfın karşısına çeşitli korkunç düşmanların çıktığı bir çevre yaratmış. Bu filmdeki soğuk o kadar yoğun ki bir tür cezalandırma şekli olarak kullanılmış. Snowpiercer’ın dışına birkaç dakikalığına kolunuzu çıkartmanız onu kaybetmeniz için yeterlidir.

9- Cold Prey (2006)

liste-donduran2

Jannicke, Morten Tobias, Eirik, Mikael ve Ingunn Jotunheimen’da snowboard tatili yapmaktadır. Morten Tobias bacağını kırdığında, gece vakti uzaktaki arabalarına da gidemezler ve terk edilmiş bir otele sığınmak zorunda kalırlar. Gelir gelmez otel müdürünün oğlunun 70’lerde ortadan kaybolmasından sonra otelin kapandığını keşfederler. Tek bilmedikleri otelde hala birinin yaşadığıdır bu yüzden ne eve geri dönmek ne de geceyi atlatmak düşündükleri kadar kolay olmayacaktır.“Fritt Vilt” her ne kadar slasher türünün bilindik formüllerini içerisinde birebir barındırsa da, bu klişeleri son derece sert ve etkili bir üslupla harmanlayan bir film. Özellikle Amerikan sinemasından görmeye alıştığımız bu türün, Kuzey Avrupa yapımlarında daha farklı bir etkileyiciliği olduğunu söylemek mümkün. Gerçek mekanlarda çekilen film, Jotunheimen dağlık bölgesinin soğuk ve tekinsiz atmosferini sonuna kadar kullanıyor. Çekim aşaması yaklaşık 2 yılı bulan, helikopterlerle malzemelerin dağlık bölgeye taşındığı ve -25’lere vardığı söylenen soğuklar kuşkusuz oyuncuların performanslarına da olumlu anlamda yansımış.

8- 30 Days of Night (2007)

liste-donduran3

Şimdiye kadar akla gelen en yaratıcı fikirlerden biri önce çizgi roman haline getirilmiş ve ardından filme çekilmiştir bu yüzden ‘30 Days of Night‘ çok güzel bir filmdir. Vampir efsanesine harika bir açıdan yaklaşan filmde vampirler Alaska’da Barrow kasabasına gelirler ve bu sırada kasaba da 30 gün boyunca güneşten yoksun kalmaya hazırlanmaktadır. Bu vampirler için bir avantajdır çünkü 30 gün boyunca güneş tarafından kızartma olmadan ortada dolanabileceklerdir. Barro kasabasının dış dünyayla bir irtibat kurma gibi düşüncesi olmadığı için vampirler 30 gün boyunca ellerini kollarını sallayarak kendilerine bir ziyafet çekebileceklerini düşünmektedirler. 30 gün sonra da kasabayı ateşe verip izlerini kapatarak bir başka yere gidecek ve varlıklarını gizlemeye devam edeceklerdir. “Şeytanın en büyük hilesi dünyayı aslında var olmadığına inandırmaktır.” -Charles Baudelaire

7- Dead Snow (2009)

liste-donduran4

Ein, Zwei, Die! Çantalarınızı hazırlamış, ufukta sadece eğlence gördüğünüz bir kayak tatiline kendinizi tamamen hazırlamışken neyle karşılaşabilirsiniz? Tabii ki Nazi zombilerle! Ve dünyada Nazi zombiler haricinde herhalde geçinilmesi çok güç başka yaratıklar yoktur. Norveç yapımı bu filmde, yazar/yönetmen Tommy Wirkola zombileri olduklarından daha da kötü bir hale getirmek için onları Nazi yapmaya karar vermiş. Ya, evet böyle olması gerekirdi zaten. Dead Snow Norveç’teki Øksfjord’un karlı manzarasında geçen eğlenceli bir zombi filmi. Ve tabi bir film Dead Snow kadar şok edici olursa bunun bir devam filmini de çekmek gerekir, yani Dead Snow 2: Red vs. Dead!

6- Frozen (2010)

liste-donduran5

Yapımcı Adam Green’in 2010 yapımı Frozen’ı nedeniyle hepimiz ellerimizi ovuşturup ısınmaya çalışmıştık. Yeni bir röportajında Green, Disney’in de aynı ismi kullanarak bir film çekmesinden rahatsız olmadığını söyledi: “Bence bu harika. (Aynı ismin Disney tarafından kullanılması) bize yardımcı oluyor. Çünkü bir çok insan bu sayede benim Frozen’ımı buluyor. Ve bence bazı ebeveynler de çocuklarını TV karşısında oturtuyor ve DVD kiralıyor ve umarım (benim filmime denk gelerek) bir çok çocuk ebeveynleri fark etmeden hayatlarının korku filmini izliyor. Bundan büyük gurur duyarım. Bence çok komik bir durum.” Küçük Amerika’lıları korkutmanın yanı sıra Green’in Frozen’ınında, bir dağın eteği gibi aklınıza gelebilecek en açık alanda başarılı bir şekilde yaratılmış bir klostrofobik ortam bulunuyor. Green basit bir konsepti çok zorlayıcı bir hale getirmiş. Tabii en iyisi de filmde cameo olarak yer alan Kane Hodder’ın gözükmesi.

5- Ravenous (1999)

liste-donduran6

Bazen arkadaşlarınızı yemek zorunda kalırsınız! Bu, Sierra Nevada Dağları’ndaki Spencer Kalesi’ndeki çocuklardan birinin öğrendiği basit ama talihsiz bir hayat dersidir. Ravenous fazlasıyla küçümsenmiş, içinde çok şey olan bir filmdir ve olayların hepsi buz gibi bir kış manzarasının içinde geçmektedir. Robert Carlyle ve Guy Pearce filmde harika bir performans sergiliyorlar ve hikaye de muhteşemdir. Kara mizah, korkunç olaylar ve muhteşem bir öykü bir araya geliyor böylece Ravenous bu tür filmlerin hayranları için unutulmaz bir hale geliyor. Şunu unutmayın: sen ne yiyorsan osun!

4- Let the Right One In (2008)

liste-donduran7

Bu İsveç yapımı vampir filmi ilgili korku filmi alt janrına gelen başka bir yeni soluktur. Soğuk ve buz burada bir tehdit oluşturmamasına rağmen dekorun o kadar güçlü bir parçasıdır ki tek başına yağan kar bile bir karakter haline dönüşmektedir. Bu bir aşk ve intikam hikayesidir. Bu hikaye bağlılık ve güç kazanmayla ilgilidir ve tümü 12 yaşındaki bir çift çocuğun gözünden anlatılmaktadır. Aslında çocuklardan bir tanesi çok uzun süredir 12 yaşındadır. Bu buzlu hikaye giderek kanlı ve karşılıklı verilen sözlerle dolu bir hale dönüştükçe uluslar arası izleyicinin de aklını başından almıştır. Oskar ve Eli korku filmleri tarihinde en çok akıllarda kalan çiftlerden biri olacaktır.

3- Misery (1990)

liste-donduran8

Misery aşırı sert kış koşullarını bir arka plandan daha fazlası olarak karşımıza çıkaran bir başka filmdir. Kar, bu filmde tüm hikayeyi harekette tutan ana faktörlerden bir tanesidir. Kahramanımız yazar, Paul Sheldon, bir araba kazasında yaralanır, kan kaybından ve donarak ölmek üzereyken iyi bir vatandaş olan Annie Wilkes,onu kurtarır ve sağlığına geri kavuşturur. Şansa bakın ki Annie, Paul’ün bir numaralı hayranıdır. Bununla beraber bir talihsiz durum vardır o da Annie’nin aynı zamanda sapına kadar kaçık olmasıdır. Misery, Stephen King’in sıklıkla yazdığı eserlerde başarıyla ele aldığı izolasyon ve hapsedilme temalarını işliyor. Paul sadece yaraları ve psikopat Annie tarafından engellenmiyor, korkunç hava koşulları da ulaşımı neredeyse imkansız hale getiriyor ve Paul bir numaralı hayranıyla ormanın içindeki kulübede kapalı kalıyor. Amanın!

2- The Thing (1982)

liste-donduran9

Hiçbir şey bilinmeyen bir varlığın tehdidi ile izolasyonun birleşimi kadar korkutucu olamaz. John Carpenter’ın The Thing filminde Kutuplarda bir araştırma ekibi, kendilerini nereden geldiğini ve ne olduğunu bilmedikleri bir varlıkla ölüm kalım mücadelesi içinde bulurlar. Sakin ve sessiz binalarını işgal eden bu ölümcül yaratıkla mücadele ederken bir yandan da bu yaratığın yol açtığı paranoya nedeniyle birbirleriyle de savaşmaya başlarlar. Bu kategorideki bir numaralı film olmasa bile, The Thing çok iyi bir örnek oluşturuyor.

1- The Shining (1980)

liste-donduran10

Bu listeye en az The Thing kadar uyan bir diğer film de sadece The Shining olabilir. Hava koşulları bu filmde o kadar önemli ki olmazsa olmaz nitelikte. Eğer Jack Torrance her gün ortalıkta dolanıp güneşlenseydi o zaman bu kadar dibe batmayabilirdi. Ama bir otelde kapalı kalınca “cabin fever”a yakalanır ve sonunda aklını oynatır. Hep çalışıp hiç eğlenmemek gerçekten de Jack’i ruhsuzlaştırır. (All work and no play make Jack a dull boy – İngilizce atasözüdür.) İster Stephen King’in romanını, ister Stephen Weber’ın yönettiği mini diziyi isterseniz de klasik Stanley Kubrick filmini beğenin, The Shining’in hikayesi 30 yıl boyunca bizi büyülemiştir. İzleyiciler klostrofobiyi anlayabilir. Bir de buna aklını kaçırmasına zaten az kalmış Jack Torrance ve doğa üstü bir hayaletli yer teması da eklenince ortaya unutulmaz bir öykü çıkıyor.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.