Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

Sinema’nın 10 Bunalım Vampiri

Korku Listeleri

Semra Doll

14 Eylül 2012

8 Adet Yorum

8

10. Tara (True Blood – 2008)bunalim-vampir-10

“True Blood”ın çiçeği burnunda vampiri, aksi ve atarlı bir zenci kadınken ölümün eşiğinden dönmüş ve hükümet gibi kadın Pam tarafından vampire dönüştürülmüştür. Tabi vampir olmak o kadar da havalı değildir. Tara daha önceki psikopat vampir sevgilisi yüzünden zaten vampirlere kıldır üstüne üstlük bir de boyuna kana susamak ve striptiz kulüpte direkten direğe zıplayan sirk hayvanına dönmek iyice işkence olmuştur. Her daim sinirli ve ağlamaklıdır.

9. Blade (Blade – 1998)bunalim-vampir-9

Vampir desen değil, insan desen hiç değil. İşte Blade’in en büyük depresyonu da burada başlar. Tamam gündüz gezer de gezmesine peki hamburger yiyemeyip paso kan şırıngaları almak zorunda kalmasına ne demeli? Gezici kan toplayıcı Kızılay aracı gibidir. Mutsuzdur, asabidir.

8. Charlotte (We Are The Night – 2010)bunalim-vampir-8

Bir garip hülyalarda vampir kadındır. Vampir olmayı kendisi seçmemiştir, kader kurbanıdır. Arada ergen liseliler gibi takar kulaklığı, hırkasının kollarını çekiştirip kitap okur. Vampirliği canına tak edince de güneşi boylayıp yanar gider. Emodur, “Sezen Aksu – Beni Yak”tır.

7. Kathleen Conklin (The Addiction – 1995)bunalim-vampir-7

Felsefeci, çirkin İstanbul Üniversiteli solcu kız tipli bir vampirdir. Vampirlik bile kendisini seksi yapmaya yetmemiştir. Her daim suratı asık, her daim hayatı sorgular kafadadır.

6. Selene (Underworld – 2003)bunalim-vampir-6

Bunalım vampirlerin en güzeli, en binaların çatısına çıkıp şehri seyredenidir. Genelde Spider-Man’in yaptığı bu eylem Selene’ye daha bir yakışır. Yalnızlık zor zanaattır. Bunun on bin yıllık vampiri, lycan’ı, kanı kılı vardır; çekilir dert değildir.

5. Dr. Robert Morgan (The Last Man on Earth – 1964)bunalim-vampir-5

Dünyadaki son adam daha nolsun.

4. Louis de Pointe du Lac (Interview With The Vampire – 1994)bunalim-vampir-4

Vampir olmaya hiç alışamamıştır, zaten insanları ısırıp kanlarını içmek de ona göre değildir. O daha çok aile babası olmaya uygun bir tiptir. Lestat’ın kıyamam deyip onu vampir yapması hayatının en şanssız olayıdır. (Jennifer Aniston’la evlenmesi bile daha az şanssızdır.) İnsan ruhlu, dost canlısı, babacan kan emicidir.

3. Eli (Let the Right One In – 2008)bunalim-vampir-3

“Akşama babacığım unutma bir bidon kan getir?”i ağzından düşürmeyen bu vampir kızımız, hem karlarla kaplı melankolik bir yerde türünün tek örneğidir hem de kansız yaşayamadığı için acuzedir. Bu yüzden de o pencere senin bu pencere benim dolaşır durur. Sıkıntısını bir türlü atamaz. Bereket sarışın soğuk çocuk ortaya çıkmıştır da fazladan koparacak kafası, bir sarı saçı, bir soğuk bakışı olmuştur.

2. Martin (Martin – 1976)bunalim-vampir-2

Martin’in naptığı belli değildir. Seri katil gibi jiletle kadın kesip kanını içer. Galiba tarzı olan bir vampirdir fakat doymuşluktan mıdır nedir yüzü hiç gülmez. Cool yapan piç erkek gibidir. Az yakışıklı tipiyle ve üniversiteye hazırlanan genç kreasyonuyla loser’dır, eziktir.

1. Peter Loew (Vampire’s Kiss – 1988)bunalim-vampir-1

Ben size “her gün işten eve evden işe gidip gelen bu adam günlerden bir gün kendisini vampir sanıyor” diyeyim siz anlayın.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Semra Doll

Tüm Yazıları
1431’de Transylvania’da dünyaya geldiğine inanıyor ya da anne ve babası tarafından çok fena oyuna getirilmiş de olabilir. Çünkü çocukluğundan beri şatolarda yaşayıp hayaletler görüyor. En azından ailesinin ilk evinin mezarlığın karşısında olduğu bir gerçek. Zaten korku sevdası da ilk o zaman başlamış. Gece ayaklanan ölüler hakkında hikayeler dinleyerek… Semra okült şeylere, fantastik filmlere ve korku filmlerine deliler gibi meraklı, film arşivlemekten ölecek, zombilere sonsuz inanan, korku kültürünü sevip saydırmayı görev edinmiş bir yarı nerd. Bu türle ilgili sosyal medyada gruplar açmış, film gösterimleri yapmış, bizzat filmlerde oynamış, fotoğraflara konu olmuş, yazılar yazmış, korkunç bebekler tasarlamış, görmüş geçirmiş biri. Şimdi de aradığı tadı Korku Sitesi’nde bulduğuna inanıyor. Gelsin kelleler gitsin bekaretler. Ayrıca kendisi hiç UFO görmedi ve kendisini kan tutuyor. Hadi bakalım…

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.