Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

Tooth Fairy / Diş Perisi

Korku Karakterleri

MuratÖzkan

11 Eylül 2008

8 Adet Yorum

8

toothfairy1

Hikayeye göre 150 yıl kadar önce Karanlık Düşen (Darkness Falls) kasabasında bütün çocuklar Matilda Dixon adlı yaşlı kadını çok severmiş. Ne zaman içlerinden biri bir dişini düşürse bunu O’na getirip karşılığında bir altın aldıkları için O’na “Diş Perisi” demeye başlamışlar. Ama kader Matilda’ya iyi davranmamış.  Bir gece Deniz Feneri Burnundaki evinde yangın çıkmış ve yüzü feci şekilde yanmış. Matildanın yanan yüzü ışığa karşı öyle hassaslaşmış ki, sadece geceleri dışarı çıkabiliyormuş. Sürekli porselen bir maske taktığı için kimse onun yüzüne bakamıyormuş.

Bir gün iki çocuk eve dönmemiş. Kasaba halkı Matilda’yı suçlamış ve O’nu asmışlar. Maskesini yüzünden çıkararak yanmış ve korkunç yüzünü güneş ışığına maruz bırakmışlar. Matilda son nefesini verirken Karanlık Düşen Kasabası’nı lanetlemiş. Ertesi sabah kaybolan iki çocuk sağ salim bulunmuş. Çok büyük bir hata yaptıklarını anlayan kasaba, bu sırrı Matilda ile birlikte gömmüş.

O zamandan beri bazıları Matilda’nın, Karanlık Düşen Kasabası çocuklarını, son dişlerini düşürdüğü gece onları ziyaret ettiğine inanır. Matilda yani Diş Perisi o gece gelir… O’nun yüzüne bakan herkesten intikamını alır… ve lanetini gerçekleştirirmiş.

ESKİDEN İYİLİKLE ALDIĞIMI, SONSUZA DEK İNTİKAM İLE ALACAĞIM!

Tooth Fairy “Diş Perisi” 2003 yapımı Darkness Falls filminin unutulmaz korku karakteridir. Her ne kadar “suçsuz yere öldürülüp, intikam almak için geri dönen kötü hayalet” klişesi olsa da trajik hikayesi ve müthiş tasarımı (makyaj, kostüm, efekt)  ile son derece başarılı bir karakterdir ve bize göre sitemizde bir başlığı kesinlikle hak etmektedir.

Filmde önce yüzünde çok güzel bir porselen maskeyle gördüğümüz fakat daha sonra bu maskenin düşmesi ile bizi şoklardan şoklara sokan Diş Perisi, son dişini düşüren çocukların gece odasına geliyor. Efsaneye göre O’nun yüzüne bakanları ise alıp götürüyor. Götürüyor diyoruz çünkü havada ışık hızıyla uçup, insanları elma armut gibi toplayan bir hayaletten bahsediyoruz. Her kötü karakterin bir zayıf noktası olduğu gibi bu korkutucu ve çirkin karakterin de zayıf noktası ışık. Filmin de dediği gibi eğer ondan korunmak istiyorsanız “Stay in the Light”!

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ