Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

Tom Savini

Biyografiler

MuratÖzkan

27 Eylül 2008

2 Adet Yorum

2

1946 doğumlu amerikalı aktör, yönetmen, teknik efekt ve makyaj uzmanı. Gençlik yıllarını, sinemanın büyüsüne kapılmadan önce vietnamda savaş fotoğrafçısı olarak geçiren tom savini, burada gördüğü vahşeti filmlere yansıtmayı bilmiştir.

aralarında night of the living dead olmak üzere 3 film yönetmiş bunun dışında maniac, from dusk till dawn, wishmaster gibi sayısız filmde rol almıştır. Filmlerdeki rolleri genelde cameo (filmlerde stafftan birinin (yonetmen/yazar/kameraman/jokey) alakasiz bir rolde gozukmesine verilen isim) tarzındadır.

Tom Savini asıl ününü teknik efekt ve makyaj konusundaki başarılarıyla edinmiştir. martin,friday the 13th,texas chainsaw massacre 2 filmlerinin özel efekt ve makyajları Tom Savini’ye aittir.

ilk bakışta birkaç b movie’de efekt yapmış gibi görünse de Tom Savini, tıpkı Sean S. Cunningham, Wes Craven, Tobe Hooper gibi kişiler, tüm dünyadaki kamera anlayışını değiştirmiş kişilerden biridir. bu kişilere kadar sinema izleyicisi kameranın sadece olanı kaydettiğine inanmış perdede gördüğünün gerçekliğinden şüphe etmemiştir. Friday the 13th filminde kafası kopan kadın görüntüsü günümüz izleyicisine son derece sıradan gelse de o güne kadar beyaz perdenin gördüğü en gerçekçi gore efektidir. bu efektin izleyiciler üzerindeki etkisini görebilmek için tom savini 2 hafta boyunca her seansın son 10 dakikasını izlemiştir.

Bu ve bunun gibi efektlerle sinema izleyicisinin kameraya körü körüne olan inancı ortadan kalktı. İzleyici artık ekranda gördüklerinin varolan değil var edilen görüntüler olduğunu düşünmeye başladı. Günümüzün milyarlarca lira değerindeki bilgisayar efektleri bu anlayış sayesinde gerçekleşmektedir. Hiç kuşkusuz zamanının ve alanının bir numarası olan Tom Savini bugün kendi mesleğini gelecek nesil öğrencilerine en iyi şekilde aktarmaktadır. Tom Savini’nin kendi official web sitesinden öğrencilerinin yaptığı çalışmalarıda görebilirsiniz. www.savini.com

Bir çoğumuzun aklında yeni estetikli haliyle From dusk till dawn’ın Sex Machine’i olarak kalacak Tom Savini diğer yandan sinemaya görsel gerçekçilik akımının önünü açmış kişi olarak anılacaktır. Tom Savini hayranlarınca the godfather of gore olarak isimlendirilmektedir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.