Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

Tom Cruise’lu ‘The Mummy’ geliyor!

Haberler

GülşahYeğenoğlu

06 Aralık 2016

0 Adet Yorum

0

themummy2017-1

Tom Cruise, bir sığınakta saklanan bir grup teröristi yakalamak üzere Irak çölünde göreve giden Tyler Colt isimli bir komandoyu canlandırıyor. Ancak yakalayacakları kişilerin sihirli bir şekilde ölen adi mezar hırsızları oldukları ortaya çıkar. Tyler ve ekibi sığınak olarak düşündükleri yere girdiklerinde bazı mistik güçlerle karşı karşıya gelirler ve aslında bir antik mezara girmiş olduklarını fark ederler.

Ekibindeki insanlar birbirine düşman olurken Cruise’un karakteri canlı olarak mezarın derinliklerine ulaşan tek kişidir ve uğursuz, siyah demirden yapılmış bir lahit bulur. Lahiti açmaya çalıştığında avucuna bir bıçak saplanır ve zihni, Asur Kralı Ashurbanipal’ın yani diğer adıyla Mumya’nın görüntüleriyle lanetlenir.

themummy2017-2

Proje Detayları

– Oxford, İngiltere’de çekildi.
Russell Crowe bir röportajda rolünden biraz bahsetti: “Ben Kraliyet Cemiyeti’nin bir üyesi olan Dr. Henry Jekyll’ı canlandıracağım. Bu malzemeyle neler yapılacağını görmek çok ilginç. Yönetmen (Alex Kurtzman) ile bu konuda biraz konuştuk.” Crowe, filmin “altımıza yaptıracak derecede korkutucu” olduğunu söylüyor. Bu yüzden film, daha önceki Aksiyon/Macera tarzı mumya filmlerinden farklı gibi duruyor. (5/11/16)
Russell Crowe, Tom Cruise’un karşıtı olan Jekyll benzeri rolde oynuyor.
– Gösterimi 22 Nisan 2016’dan 24 Haziran 2016’ya sonra da 24 Mart 2017’ye değiştirilmiş.

themummy2017-3

– “Yaratıcı farklılıklar” sebebiyle daha önceki yönetmen Andy Muschetti (Mama) projeyi bırakmış.
Jon Spaihts bu günkü senaryo taslağını yazmış. Buna göre, modern zamanda geçen, bildiğimiz Mumya serisini yeniden canlandıran ancak önceki yinelemelerde görünmeyen yeni karakterleri içeren ve insan şahsiyetine sahip bir ana karakteri olan bir öykü olacak.
– Universal şirketi daha aile dostu, aksiyon-macera tarzı film istediği için proje yön değiştirmiş.
Mumya filmini yönetmek için kendisiyle irtibata geçilen Len Wiseman, yapımcı Alex Kurtzman ve Roberto Orci’nin “tüm seyirci için çekici gelecek daha karanlık, daha korkutucu bir Mumya efsanesi düşündüğünü” belirtti.
Len Wiseman (Underworld serisi, Total Recall filminin yeniden yapımı) yönetmenliği üstlenmiş ancak daha sonra programı uymadığı için bırakmak zorunda kalmış.
– Görünüşe bakılırsa bu filmdeki Mumya bizim alıştığımız mumyadan farklı olacak. Zaten Len Wiseman’ın başta filmi yönetmeyi kabul etmesinin sebeplerinden biri de buymuş: “Bu mumya filminde benim ilgimi çeken şey özünde hala bir insan olmasıdır. Beynini bir canavarın beynine dönüştürmemişler. Bir kişiliği var, çok kurnaz ve hesapçı. Her formda gerçek bir karakter, yaratık da olsa, ayaklarını sürüyerek yürüyen mumya da olsa düşünen, hesap yapan bir kişilik. “

themummy2017-4

– Yardımcı yazar Alex Kurtzman’a göre: “Mumya’nın köklerine erişiyoruz, bu yüzden korku ve aksiyon içeren bir film, gerçek ve duygusal bir içeriğe dayanıyor. Son çekilen pek çok filmin de kanıtladığı üzere bu film her yaştan ve cinsiyetten kişiyi etkileyecek bir özelliğe sahip çünkü artık izleyici filmlerden daha fazlasını bekliyor. Hala eskiden olduğundan daha oturaklı bir aile filmi, aksiyon filmi yapabilirsiniz. Çok fazla detaya girmeden şunu söyleyebiliriz, Michael Crichton’ın kitaplarından ilham aldık, çünkü kendisi modern bilimle fantastik unsurları çok iyi birleştiriyordu.”
– “Daha karanlık, daha ürkütücü” bir versiyon olacağı söyleniyor.
K/O Paper Products (Cowboys & Aliens) şirketinden Alex Kurtzman ve Roberto Orci projenin yapım ve gelişme sürecine yardım edecek.
Jon Spaihts konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu film ile, Prometheus filminde elde ettiğim gibi fırsatı yakalamış oldum. Bir serinin karanlık ve korkutucu köklerine inerek bunu daha önce görmediğimiz şekilde epik bir düzeye çıkardık”

themummy2017-5

– Yazar Jon Spaihts aynı zamanda The Darkest Hour ve Prometheus filmlerinin senaryolarını da yazdı.
– Bu film, Universal firmasının kendi kütüphanesinden seçtiği ve yeniden hayata döndürdüğü klasik canavarların yer aldığı, yeni canavar evreninin bir parçası. Firma Marvel’ın süper kahraman filmleriyle yaptığına benzer bir konsept yaratmaya çalışıyor.
The Mummy serisi 99 yılında Stephen Sommers’ın büyük bütçeli filmiyle yeniden başlatılmıştı. Sommers bir kaç yıl sonra devam filmini çekti. 2008 yılında Rob Cohen’in yönettiği üçüncü film çekildi. Ancak bu yeni film, Sommers veya Cohen’in versiyonuna benzemeyecek.
– Universal’in The Mummy filmini yeniden başlatması için çekilen bir film.

themummuy2017-poster

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.