Işıkta Kal! Darkness Falls (2003)

They

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

GülşahYeğenoğlu

07 Aralık 2009

7 Adet Yorum

7

Yönetmen : Robert Harmon
Senaryo : Brendan Hood
Yapım:2002, ABD, 89 Dakika
Oyuncular: Laura Regan, Marc Blucas, Ethan Embry,Dagmara Dominczyk,Jon Abrahams,Alexander Gould

Evet ödüllü bir film ile karşı karşıyayız. Ben de şimdi çok beğenmiş olduğum bu film üzerine yazı yazarken rezil olmamak adına birkaç noktayı hatırlamak için internette geziniyordum ve ödül aldığını öğrendim. Bu film 2003 yılında Kanada Sinematograflar Derneği ödülünü kazanmış. Aynı yıl Uluslar arası Fantastik Film Ödülü’ne aday olmuş. Şimdilik bu başarıları bir kenara koyalım. Ben neden bu filmi beğendiğimi biraz açıklamaya çalışacağım. Öncelikle her yiğidin yoğurdu farklı yediği gibi bence her korkusever de korkunun farklı tarzlarından hoşlanır. Ben hikayeyi ön planda tutarım, tutmayanlara da bir lafım yok amaç korkmak ve bundan zevk almaksa her şekilde korkutulmak mübahtır. Ama ben izlediğim filmlerde hikayeye kapılmayı ve “Vay be amma orijinal bir fikir!” demeyi severim. Fikir orijinal olmasa bile eğer farklı bir bakış açısı sunabiliyorsa onu da keyifle kabul ederim. Bence “They” böyle bir film. Çocukluk korkularımıza daha farklı bir açıdan yaklaşıyor ve yatağın altından çıkabilecek şeyleri bu filmde “Amaaan çok gördük biz bunları” diye geçiştiremiyoruz çünkü filmdeki yaratıklar buna izin vermiyor.

Filmin konusunu kısaca özetlemek gerekirse, Julia Lund psikoloji alanında Yüksek Lisans yapmaktadır ve her lisans üstü öğrencisi gibi o da biraz (ya da daha fazla) stres altındadır. Çocukluk arkadaşı Billy Parks bir gün Julia’yı arar ve bir barda buluşurlar. Genç adam şeytanlar tarafından kovalandığını ve onu öldürene dek peşini bırakmayacaklarını söyler. Teskin etmeye kalmadan da Julia’nın gözü önünde kafasını uçurur (bu sahne güzel ve gerçekçi olmuş bence). Daha sonra cenazede Billy’nin ev arkadaşlarıyla (Sam Burnside ve Terry Alba) karşılaşır ve onlardan durumun vehametini öğrenir. Billy daha önceden yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle değil gerçekten şeytanlardan kaçmaktan yorulduğu için intihar etmiştir. Sam’in bir iddiası da şeytanların öyle rastgele adam kaçırmadığı ve kurbanlarını daha önce bir şekilde işaretlediği yönündedir. Çünkü Sam ve Terry de Billy gibi bu işaretleri taşımaktadırlar ve bunları Julia’ya gösterirler. Şeytanlar işaretledikleri insanları karanlıkta bulup almaktadırlar. Böylece daha önceden ciddi bir karanlık korkusu yaşayan Julia’nın korkuları geri döner ve erkek arkadaşı Paul Loomis’ten yardım ister.

Şimdi ille de gerçekçi yaklaşmak gerekirse konuya, Julia’ya kimsenin inanmaması için çok güzel bir zemin hazırlanmış. Öncelikle Julia’nın kendisi psikoloji okuyor ve böyle hurafelerle normal olarak işi yok. Öte yandan öğreniminde çok önemli ve hassas bir noktada kendisinin de çocukken tecrübe ettiği çocukluk dönemi karabasanları hakkında tez hazırlıyor. Az stresli iş değil yani. Ve son adım olarak da geçmişinde büyük psikolojik sorunlar yaşamış olan çocukluk arkadaşı gözlerinin önünde intihar ediyor. Bu travmadan sonra gel de sen akıllı kal.

Ben filmden sonra merak edip çocukken görülen karabasanlar hakkında biraz internetten bir şeyler okumuştum. Bu tür karabasanlar, çocukların hayal güçlerinin çalışmaya başladığı dönemde, henüz bilinçaltı beyin tarafından tam kontrol edilemediği için ortaya çıkabilirmiş. Tabii aile ortamındaki huzursuzluk vb gibi etmenleri saymıyorum. Eğer çocukluk döneminde ortaya çıkan bu korkular şiddetli ise tedavi edilmesi gerekiyor yoksa yetişkinlik döneminde de insanın peşini bırakmıyor. Bizim film kahramanlarımız da aynı sorunu paylaşmış durumda. Yalnız film elbette türü gereği bir adım öteye geçiyor ve çocukluk döneminde görülen bu karabasanların aslında gerçek olduğunu ve bu yaratıkların, çocuklarının korkularıyla ilgilenmeyen ebeveynler yüzünden ellerini kollarını sallaya sallaya gelecekteki avlarını kaçırıp işaretlediklerini iddia ediyor. Tabii bu karabasan olayı da her çocukta görülmediği için kurban sayısını dikkat çekmeyecek bir düzeye indiriyor. Sonuçta yaratıklar akıllı, işlerini karanlıkta görüyorlar ve ışıktan nefret ediyorlar. Biz daha akıllıyız evdeki tüm ışıkları yakarız olur biter diyenler filmi izlesin çünkü kazın ayağı öyle değil.

Bir de şu kurbanları işaretleme olayı hoşuma gitti. Aynı GPRS gibi. Nereye giderseniz gidin sizi buluyorlar. İşin kötüsü bu işaretin kendisi ortaya çıkana kadar nereye koyduklarını kurbanın kendisi bile bilmiyor (ya da hatırlamıyor diyelim). Filmin sonu da hikayenin akışına göre olması gerektiği gibi ve abartısız.

Bu kadar spoilerden sonra ben filmi çok beğendim. Çünkü karanlıktan ve yarı aralık dolap kapaklarından hala korkarım. Korkumu ustaca bilediği için de bu filme teşekkür ederim. Filmin baş rol oyncusu Laura Regan’a birkaç filmde daha rast geldim. Dead Silence (2007) ve Hollowman II (2006) cv’sindeki bilinen filmlerden. Kendisi son zamanlarda ünlü TV dizilerinin bazı bölümlerinde de boy göstermiş iyi bir oyuncu.

Sonuç olarak iyi bir hikaye, güzel bir kurgu ve yetenekli oyuncularla birleşince birkaç kez izlenebilecek, arşivlik filmlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Korkusitesi için yazan Gülşah Baykal

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.