Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

The Washingtonians

Korku Diziler

Korku Sinema

CanEvrenol

20 Mayıs 2009

8 Adet Yorum

8

Yönetmen : Peter Medak
Senaryo : Mick Garris, Richard Chizmar
Yapım:2007, ABD / Kanada, 57 Dakika
Oyuncular: Johnathon Schaech, Venus Terzo, Myron Natwick, Duncan Fraser

Masters of Horror’un 2.sezon 12.bölümü ”The Washingtonians” ile saçmasapanlığın ötesinde bir hikaye var karşımızda. İlk bölümünden beri kimi zaman vasatın çok altında, kimi zaman ise oldukça etkileyici orta metrajlar sunuyor Masters of Horror. Hikayelerin bazıları son derece güçlü olmasına rağmen, bütün bölümler haliyle bir ”TV yapımı” havasını aşamıyor. ”Haeckel’s Tale”, ”Cigarette Burns”, ”Pro-Life”, ”Pelts”, ”Deer Woman”, ”Pick Me Up”, ”That Damned Thing’ ve ”Homecoming” bölümleri benim için en keyifli ve en akılda kalan bölümlerdi. ”Imprint” gibi harika bir hikaye ise malesef 19.yy Japonya’sında herkesin Japon aksanlı bir İngilizce konuşması sebebiyle adeta izlenmez bir hal almıştı. ”Masters of Horror” için, genel olarak ‘TV yapımı’ atmosferinin dışında, esas hayal kırıklığını oyunculuklar yaratıyor. Birçok hikayenin içerdiği dehşet unsurlarını, aktörlerin yüzünde görememek filmlerin en büyük eksisi. Bu yüzden birkaç istisna dışında, eğlence ve komedi faktörü ağır basan bölümler benim için daha keyifliydi. Bunlardan da en saçma sapan ve en eğlenceli olanı da herhalde ”The Washingtonians”dı.

Bir ulusun kurucusu ve atası olacak kadar saygıdeğer bir tarih figürünün, aslında çocuk yiyen bir yamyam olduğunu anlatan bu akılalmaz hikaye, hakikaten beni birkaç sahnesinde hayranlık içinde kahkahalarla güldürdü. Amerikan TV’lerinde yayınlanan bir televizyon yapımda, Amerika’nın kurucusu George Washington’un, bakire eti yemekten zevk alan bir yamyam olarak gösterileceği aklımın ucundan geçmezdi doğrusu. ”Homecoming”de oy vermek için geri gelen şehit zombi askerlerden sonra, bu bölümde de masaya yatırılmış ve iç organları yamyamlar tarafından yenmekteyken çığlıklar atan bir Thomas Jefferson ile Masters of Horror, politik taşlamalı korku edebiyatına altın harflerle geçmiş oluyordu. Keşke böyle bir toleransa bizim ülkemiz de sahip olsa diye düşünmeden geçemiyor insan.

”The Washingtonians”ın yönetmeni bir korku sineması klasiği olan The Changeling‘in (1980) yönetmeni Peter Medak. Ancak The Changeling dışında Species 2 (1998) ve bir çok TV yapımlarıyla dolu bir kariyere sahip Medak. ”The Washingtonians”dan da hikayenin absürdlüğü dışında sinematografik açıdan çok birşey beklemeyin. Adeta South Park kafasında giden bir film ”The Washingtonians”. Ben hiçbirşey bilmeden izleyip çok eğlendim ama bu yazıyı okuduktan sonra filmi izlemek nasıl bir keyif verir ya da vermez emin olamıyorum. Ancak filmin sonunda çok güzel ve yine saçma sapan bir final olduğunu söylemeliyim. Filmde ufak bir rolde Saul Rubinek’in olması da güzel bir sürpriz.

Not: Politik taşlamalı korku filmleri janrasında, savaştan eve dönen şehit zombilerle ilgili Uncle Sam (1997) ve Deathdream aka The Night Andy Came Home (1974) filmlerini de çok tavsiye ederim.

Can Evrenol

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Can Evrenol

Tüm Yazıları
1982’de İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, önce Bilgi Üniversitesi’nde 3 sene Uluslararası Finans ile cebelleşti, ardından İngiltere’de University of Kent’de Sanat Tarihi ve Sinema Teorisi dallarında çift diploma sahibi oldu. Bitirme tezini Jason Voorhees üzerine yazdı. Mezun olduktan sonra eline bir de kamera almış olmak için NYFA’nin 8 haftalık film kursuna katıldı. Burada çektiği “Vidalar” adlı kısa filmi çeşitli festivallerde gösterilince kendi imkanlarıyla kısa filmler, b-tipi korku ve fantastik sinema örnekleri çekmeye başladı. “Sandık” isimli kısa filmi, Avrupa’nın en büyük korku festivallerinden Bruksel BIFFF, L’Etrange Strasbourg ve London Frightfest’de gösterildi.

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.