Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

The Walking Dead 400 Days

Korku Oyun

Fatih Yürür

23 Kasım 2016

0 Adet Yorum

0

twd400-1

ÖLÜYE CAN DAYANMAZ…

Tartışmasız The Walking Dead serisi, karşımıza çıkan her alanda kelimenin tam anlamıyla altın yumurtlayan bir tavuk haline geldi! Dizi, çizgi seri, kitaplar ve bilgisayar oyunları derken The Walking Dead sosyal aktivitelerimizin azımsanamayacak bir kısmını gözü dönmüşçesine yiyip bitirmeyi başardı!

Güzel olan taraf şu ki Kirkman’ın ruhuna üflediği bu güzide seri, yukarıda da bahsi geçen bütün mecraların hemen hemen hepsinden de alnının akıyla çıkmayı başardı. Hem takipçiler hem de yapımcılar açısından… Üstelik bahsi geçen mecraların her birinde ortaya çıkarılan işlerin de kendine has bir dokusu vardı. Ne televizyon dizisi sırtını olduğu gibi çizgi romana dayıyordu ne de TellTale mahsulü olan bilgisayar oyunu bu rüzgarın balonu oldu. Elbette geçtiğimiz yıl Terminal Reality ekibinin piyasaya sürdüğü Survival Instincts adındaki nema odaklı süprüntüyü saymazsak! Neyse ki Telltale, TWD namını hızlıca toparlayacak yeni sezonun çalışmalarına başlarken, serinin indirilebilir yeni içeriği olan 400 Days ile de TWD takipçilerine küçük bir ödül sunmayı ihmal etmedi!

twd400-2

AYLAK MENÜSÜ

TellTale ekibinin ellerinden çıkan The Walking Dead oyununun, beş bölümünü de bir bütün olarak düşünürsek; 400 Days için de bir sonraki öğüne kadar tatlı niyetine hazırlanmış bir sunum diyebiliriz. Bu sebeple öyle aman aman beklentilere girmek yerine, oyunun geçtiği evrende muhtemelen bir sonraki aşamada boşlukları dolduracak ve hikâyeleri birbirine kenetleyecek bir köprü görevi gördüğünü düşünebilir şimdilik…

Tabi 400 Days’in dirsek temasının sadece oyundan evreninde ibaret olduğunu düşünmek yanıltıcı olabilir. Çünkü oyun, ilerleyen sezonlarda dizinin konseptine de el uzatabilecek potansiyele sahip. Tabi yapımcıların daldan dala konmayacaklarını da az çok tahmin edebiliyoruz. Burada bahsi geçen etkileşim, oyunun takipçilerini mest edecek belli başlı detaylar olabilir büyük ihtimalle… Kirkman ve saz ekibinin, hem dizi hem de çizgi romanda tercih ettiği paslaşma biçimleri; oyunun evreninde de doz aşımına uğramayacaktır. Nitekim Kirkman, yarattığı bu evreni bütünleyen her bir mecrada dengeli adımlar atan bir anlatıcı… Dolayısıyla dizideki, çizgi romandaki ve oyundaki öyküler sanıldığı kadar birbirine karıştırılmayacaktır diye düşünenlerdenim.

twd400-3

TellTale ekibi uzun soluklu ve parçalı hikâye anlatma külfetinin altından başarıyla kalkmış ve geçtiğimiz yılın en sevilen bağımsız oyunlarından birine imza atmıştı. Her ne kadar yeni nesil oyun anlayışına fazla göz kırpmasa da, o özlediğimiz adventure dinamiklerini başarılı bir biçimde oyunculara sunmuştu. Tamam, kabul etmeliyiz ki TWD, çoğu zaman interaktif bir animasyon filmini andırıyordu fakat senaryo akışını ön plana alan bu tercihler, TWD serisinin takipçilerinin oyunda aradıklarını bir şekilde bulmalarını sağlamıştı.

TellTalegiller, şimdi de kısa soluklu ve kısa parçalardan oluşan bir ara bölüm ile ağızlarımızı tatlandırmaya giriştiler. 400 Days, beş farklı karakterin öyküsünü, farklı noktalardan hareket ederek ön plana alıyor. Birbirinden bağımsız olan bu karakterlerin yollarının nerede kesişeceğini merakla beklediğiniz kısa senaryolara abanıyor. Bu senaryocuklardaki kesitler, her bir karakterin kişisel hikâyesinin en vurucu taraflarını silkeliyor.

Tıpkı ana oyunda olduğu gibi, 400 Days’te de öyküler bölüm bölüm işleniyor fakat oynama sırasını kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Yine altı iyice doldurulmuş ve zaman içerisinde bir kısmını bağrına basacağınız bir kısmına da muhtemelen illet olacağınız başarılı karakterler yazmış ekip.

twd400-4

400 Days, Episode 1 ile dirsek temasında bulunan ve oyuna dair, dikkatli oyun severlerin anında fark edebileceği fiyakalı göndermelere sahip. 400 Days’in belki de bir sonraki oyuna da bulaşacak olan özelliği, çok karakterli yapısı. Tabi oyunda, karakterlerin, zombi istilası sürecinde yaşadıkları trajik değişimi tam olarak analiz edebileceğiniz kadar uzun bir süre vakit geçirmiyorsunuz. Onun yerine, elinizin altında farklı karakter özelliklerine sahip kahramanlar var. Her birinin kaygıları, hisleri ve hem birbirlerine hem de dış dünyaya olan töleransları farklı farklı… Nedenler ve nasıllardan ziyade, bu farklı dönemlerde, farklı karakterlerin oldukça kritik durumlarda vermek zorunda kaldıkları kararlara tanık oluyorsunuz. Daha doğrusu onları bu kararları vermeye zorluyorsunuz çoğu zaman…

400 Days, bu karakterlerin, istilanın farklı günlerine tekabül eden maceralarından küçük kesitler sunuyor. Amaç tabi ki öncelikli olarak The Walking Dead’in 2.sezonuna tırmanmak için dikilecek merdiveni, olay mahalline taşımak. 400 Days Kısa sayılabilecek bir oyun deneyimi sunsa da genel anlamda, indirilebilir bir içeriğe göre, kalibresini doldurmayı başarıyor. Bakalım TellTale’in ilk oyunun ihtişamını korumayı başarabilecek mi? Açıkçası 400 Days “başarabilir” diyor…

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Fatih Yürür

Tüm Yazıları
1987 yılının, diş takırdatan bir Şubat gecesinde, garip bir kapsül ile dünyaya düşmüştür bu kişi. Nitekim yıllar sonra gerçek ailesinin dünyalı olduğunu, uzaylılar tarafından kaçırıldığını anlayacak, ama uzaylıların iyi tarafını alıp, kalan bütün enerjisi dünyalı olmaya harcayarak gezegen hayatına adapte olacaktır. Üniversite yıllarına kadar neler yapıp ettiği ile ilgili hafızasında net anılar yoktur (atmosferin yan etkisi) fakat yirmili yaşlarının civarını fazla hızlı yaşamıştır. Kocaeli Üniversitesi’nde, Görsel İletişim Tasarımı öğrenimi gördüğü süreçte, kah müziğe dadanarak, kah sinema üzerine yazılar yazarak, kah grafik tasarım işine bulaşarak, kah da çizgi hikayeler kaleme alarak oradan oraya savrulmuş ve bünyesi karman çorman olmuştur. Hangi kulvarda olursa olsun hikaye anlatmayı sever, kitleyi bulursa coşar, bulamazsa da kalbi kırılır ama hissettirmez. Sinemanın, müziğin, edebiyatın, mizahın, çizgi romanların ve tiyatronun her türünden tarifi tanımsız bir keyif alması, bilinen en önemli özelliklerindendir. Aynı “demokratik tavırlarını” yeme-içme alışkanlıkları, giyim kuşam ya da İngiliz usulü mimari tasarımlar konusunda gösterememesi ise büyük bir talihsizliktir.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.