Bazı pencereler asla açılmamalı... Secret Window (2004)

The Prowler

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

23 Temmuz 2012

6 Adet Yorum

6

Yönetmen: Joseph Zito
Senaryo: Glenn Leopold , Neal Barbera
Imdb Puanı: 5.9/10
Yapım: 1981/ABD, 89 dakika
Oyuncular:
Farley Granger, Vicky Dawson, Christopher Goutman, Cindy Weintraub

II. Dünya savaşının ardından Amerikan birliklerini getiren devasa büyüklükteki Queen Mary gemisinin ve acı günleri geride bırakıp sevdiklerine kavuşmanın heyecanıyla limana koşmuş binlerce insanın sevgi seli görüntüleri eşliğinde kısa bir Amerikan propagandasının akabinde Rosemary’nin hazin mektubuna odaklanırız. Rose mektupta sevdiği gence beklemeye tahammülü kalmadığını ve kendisinden umudu kesmesini söylemektedir.

28 Haziran 1945. Avalon Bay’da bir mezuniyet gecesi. Dört bir yanı ışıklarla süslenmiş görkemli bina 45 mezunları ve onların asker sevgililerine ev sahipliği yapmaktadır. Orkestranın şarkıları ile dans eden gençler arasında sıkılan Rosemary ve yeni sevgilisi Roy az sonra başlarına geleceklerinden habersiz tenha bir göl kenarında aşklarının son demini yaşamaktadır. Nitekim askeri kamuflaj elbiseleri giymiş; yüzü de dahil olmak üzere her tarafı sarılı bir katil, tırpanı ile gecenin karanlığını kana boyarken genç Rosemary’nin eline kırmızı bir gül bırakarak mektuba cevabı en acımasız şekilde verecektir.

1980… 35 senedir ara verilen mezuniyet gecesi kutlamaları için hazırlıklar devam etmektedir. Şerif yardımcısı Mark, kasabayı kolaçan ederken yıllardır rafa kaldırılan bu önemli gece öncesi şerifin izne çıkıyor oluşunun verdiği huzursuzlukla daha bir heyecanlıdır. Şerifin ağzından giderayak Rosemary’nin babası Binbaşı Chatham’ın felçli olduğunu ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir şekilde yıllardır evinden çıkmadığını öğreniriz. Üstüne üstlük evin tam karşısında kızlar yurdu bulunmaktadır ve Rosemary’nin katili de işlediği cinayetin ardından asla bulunamamıştır.

Geçmişten gelen intikam hikayeleri için biçilmiş kaftan olan mezuniyet geceleri, korku sinemasında teen slasher alt türünün gelişmesine katkıda bulunan en önemli donelerden biridir. Dönemin gençliğine de ışık tutan bu geleneksel gece, kendinden önceki tutucu ve muhazafakar kuşağın yerini, yavaş yavaş, daha liberal düşünen ve özgürlük konusunda daha cüretkar davranan bir kültüre nasıl bıraktığının tespitinde önemli bir rol oynar. İşte bu noktada, her zaman zikredildiği gibi bu alt- türe ait filmlerin ortaya çıkmasındaki maksatlardan biri de gençlerin sınır tanımayan özgürlüklerine gem vurmak ve oluşturdukları psikolojik baskı ile onları bir nebze olsun kontrol altında tutabilmektir.

Dönemin ‘Prom Night’, ‘Graduation Day’ gibi mezuniyet gününü esas alan filmleri arasından daha bir ön plana çıkmayı başaran ‘Prowler’ in bu başarısında katilin hemencecik zihnimizde yer eden askeri kıyafetleri ve cinayetler sırasında kullanılan makyaj efektleri önemli bir yer tutar. Özellikle kız yurdu ve Binbaşı Chatham’ın evinde yapılan iç çekimlerde kameranın merdivenlerde ve odalarda tedirgin edici bir biçimde ilerleyişi gerilimi oluşturmada muntazam bir işlev üstlenir. Ancak tek olumsuz eleştiri getirebileceğim nokta da bu safhada ortaya çıkar. Şerif yardımcısı ve Pam’ın esrarengiz şahsın peşinde yaptıkları araştırmaların müddetinin gereğinden fazla uzun tutulması slasherlerin değişmezi olan kurbanların belirli aralıklarla telef olması kuralını sekteye uğratmıştır. Bu handikap yüzünden bazı sahnelerde gerilim yerini bir süre sonra yorucu bir bekleyişe bırakır.

Ama bu durum ‘Prowler’in slasher klasiklerinden biri olarak anılması için asla engel teşkil etmez. Filmdeki cinayet sahnelerinin gerçekten ayırt edilemeyecek kadar iyi olmasında dönemin meşhur makyaj ustalarından Tom Savini’nin (Friday the 13th, Maniac, Dawn of the Dead, Burning ) etkisi çok büyüktür. Özellikle gore efektlerinde muazzam işlerin çıkarılması ve seri katilin askeri kıyafetlerle desteklenerek kostüm tasarımı açısından katile, özgün ve farklı bir kimlik kazandırılması ‘Prowler’i diğer seri katil filmlerinden birkaç kategori üstte tutan yapım artılarıdır. Ayrıca katilin hemen açık edilmemesi ve filmin finaline kadar cinayetlerle ilgili gizemin korunması da heyecanın azalmamasını sağlayan önemli bir etkendir.

Slasher tutkunları için bulunmaz bir nimet, korku severler içinse ekran başında geçen dakikalarını yazık etmeyecek bir klasik ‘Prowler’. Sözün özü: Bir erkeği, hele hele sizin özleminizle yanıp tutuşan askerdeki bir erkeği reddetmeden önce iki kere düşünün. Bedeli canınız olabilir!

Korkusitesi için yazan Mehmet Fatih Erçetin / King of Horror

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.