Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

The Others

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

SonerYıldırım

27 Ocak 2009

6 Adet Yorum

6

Yönetmen: Alejandro Amenabar
Senaryo: Alejandro Amenabar
Yapım: 2001, ABD/ İspanya/ Fransa Süre: 101 Dakika
Oyuncular: Nicole Kidman, Alakina Mann, James Bentley

Bir Film: The Others

”Bu ev bir gemiye benzer. Işığın su gibi içeri girmesini engellemek için kapıları ve perdeleri sürekli kapalı tutmalıyız!”

İkini Dünya Savaşının son zamanlarında New Jersey kırsalındaki eski ve kasvetli bir malikane de ışığa karşı ölümcül hassasiyetleri olan iki çocuğuyla birlikte savaştaki kocasının dönmesini bekleyen tükenme noktasındaki Grace, hiçbir açıklama yapmaksızın paralarını dahi almadan evlerini terk eden hizmetçilerin yerine üç hizmetçiyi işe alır. Çok fazla konuşmayan yeni hizmetçilerin tekinsiz havalarına rağmen, Grace seçme şansının ne boyutta olduğunun farkındadır. Lakin hizmetçiler de sıradan bir zamanda olmadıkları gibi sıradan bir evde sıradan insanlar için çalışmayacaklardır. Bu evin kati surette uyulması gereken bir takım kuralları vardır: Güneş ışınlarının eve girmesini önlemek amacıyla her kapı ancak bir önceki kilitlendikten sonra açılabilecek, evin perdeleri her daim kapalı tutulacaktır. Ayrıca migreni olan Grace, gürültüden de hiç hoşlanmamaktadır.

Hizmetçilerin gelişinden kısa bir süre sonra Grace’in kızı Anne evde dört tane hayalet gördüğünü söylemeye başlayacak, o hayaletlerden birinin ise sürekli kendisiyle oynamak isteyen Victor isimli bir çocuk olduğunu iddia edecektir. Anne’in bu konuda anlattıklarından kardeşi Nicholas çok etkilenince Grace kızının bu konuda konuşmasını yasaklayacaktır. Hayaletlerin öteki dünyadan çıkıp gelmelerinin mümkün olmadığını sık sık yineleyen Grace, çocuklarının bu konudaki ısrarı sürünce onları İncil’den bölümler okutarak cezalandırır. Ancak bir süre sonra o da evde anlam veremediği sesler duymaya başlayacak ve bir sabah evdeki tüm perdelerin ortadan kaybolduğunu gördükten sonra tüm bildikleri konusunda şüpheye düşecek ve evlerinde yalnız olmadıkları fikrine iyiden iyiye inanmaya başlayacaktır.

Bir Karakter: Grace

”Annemiz hayaletlerle ilgili yazılan her şeyin saçmalık olduğunu söylüyor, sonra da İncil’de yazılan her şeye inanmamızı istiyor.”

Ünlü oyuncu Nicole Kidman’ın kariyerinin en başarılı performanslarından birini ortaya koyarak ete kemiğe büründürdüğü Grace karakteri, dini inançları son derece kuvvetli, ailesine bağlı, değişikliklerden hoşlanmayan, duygularını göstermekte zorluk çeken dirençli ve disiplinli genç bir kadındır. Savaş biteli bir buçuk yılı geçmesine karşın, kocasının ölmüş olduğunu ne kendisine ne de çocuklarına kabul ettirmemekte kararlıdır. Doğrularından asla taviz vermeyen Grace, herkese karşı güvenini kaybetmiştir. Mutlak bir karanlığın hüküm sürdüğü evinde toplumdan izole edilmiş bir hayat sürürken tükenme sınırını aslında çoktan aşmıştır.

Filmin etkisinin seyirciye geçmesinde birinci derecede rolü olan bu karakterle; tüm güvenini dinine teslim etmiş bir annenin koşulsuz şartsız korumacılığı, çaresizliği ve kendi kendiyle verdiği mücadelenin derinlerine inilmiştir. Grace’in her dakikası yeni bir soru işaretinin eklenmesiyle karmaşıklaşan farkındalıktan yoksun tavırları ise, adeta yaklaşan trajik sonun habercisidir.

Bir Yönetmen: Alejandro Amenabar

”Filmlerim benim cevaplarım değil, sorularımdır.”

Tom Cruise, yaptığı bir seyahat sırasında Şili doğumlu İspanyol yönetmenin Open Your Eyes isimli filmini izlemiş ve çok beğenmişti. Bu filmin, kendisinin başrolünde oynadığı bir Hollywood uyarlamasını çekebilmek için kolları sıvayan Cruise, Amenabar’ı ikna etmek için genç yönetmene, yapımcılığını bizzat kendisinin üstleneceği ve başrolünde de o zamanki eşi Nicole Kidman’ın oynamasını sağlayacağı bir film için söz verdi. Uzun süredir üzerinde çalıştığı korku filmi projesi için fırsat kollayan Amenabar, bu baş döndürücü teklifi memnuniyetle kabul etti. Sonuçta, korku filmi severleri fazlasıyla tatmin edici, sade fakat etkili bir gerilim filmi ortaya çıktı. İlk filmi Tez ile korku türüne yabancı olmadığını kanıtlayan yönetmen, çok beğenilen müziklerini de kendisinin yaptığı The Others’la hem hayran kitlesini genişletti, hem de dünya sinemasına sağlam bir adım attı. Open Your Eyes’ın yeniden çevrimi Vanilla Sky ise sadece büyük bir hayal kırıklığı oldu. Bu alışverişten kimin karlı çıktığını varın siz hesap edin!

Bir Not:
The Others, içinde tek bir İspanyolca kelime olmadığı halde Goya Ödülü’nü kazanan ilk yapımdı.

Gücünü büyük ölçüde sürpriz sonundan alan film, her ne kadar Shyamalan’ın Sixth Sense’ine benzetilse de, esasında çok daha sağlam bir senaryoya sahipti. Film bittiğinde birçok gerilim filminin aksine sürpriz sonunu nerelerde sezdirdiğini flashbacklerle seyircisinin gözüne sokmayan, ilk dakikasından itibaren atılan sağlam adımlar sayesinde flashbacki seyircisine kendi beyninde yaptırmayı kotaran film, akıllıca kurgusu ve sorgulayıcı alt metniyle sürpriz sonlu bir gerilim filmden çok daha fazlasıydı. ”Bu ev bizim!”

Yazan: Soner Yıldırım / Korkuluk

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Soner Yıldırım

Tüm Yazıları
2 Ocak 1988’de Giresun Şebinkarahisar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da, yüksek öğrenimini Dumlupınar Üniversitesinde tamamladı. İlk korku filmini izlediğinde (Stephen King’s It) henüz 5 yaşındaydı. Filmin etkisi ile uzun süre mazgallara yaklaşamadı. (O filmin hala bir çocuk için izlenebilecek en korkunç film olduğuna inanıyor.) İlk okulda Wes Craven ve John Carpenter ile tanıştı. Onların filmlerinden feyz alarak birçok korku öyküsü yazdı. Lisede Stephen King kitaplarına başlayınca korku, hayatının vazgeçilmezleri arasına girdi. İşi günde üç korku filmi izleyip bir korku kitabı yarılayacak kadar abarttığı zamanlar oldu. 2008 Eylülünde korkucu.com ailesi ile tanıştı ve onların arasına katıldı.

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.