Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

The Nightmare Before Christmas

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

SonerYıldırım

03 Ocak 2011

1 Adet Yorum

1

Yönetmen:Henry Selick
Senaryo: Tim Burton, Michael McDowell, Caroline Thompson
Imdb Puanı:8.0/10
Yapım: 1993, ABD, 76 dakika
Oyuncular:
Chris Sarandon, Catherine O’Hara, Danny Elfman, William Heckey

Tik-tok-tok! Noel mi, Halloween mı?

Cadıların, vampirlerin, hayaletlerin, kurt adamların ve envai çeşit daha nice yaratığın yaşadığı Halloweentown, her köşesinde korkunun hüküm sürdüğü, korkutuculuğun en büyük meziyet sayıldığı fantastik, korkunç bir kasabadır. Her yeni Cadılar Bayramı’nın iple çekildi şehrin en meşhur sakini ise hayalet köpeği Zero ile beraber karanlık şatosunda yaşayan Bal Kabağı Kralı mahlaslı Jack Skellington’dır. Lakin özellikle Cadılar Bayramları için hazırladığı organizasyon ve gösterilerle Halloweentown’ın en sevilen ismi haline gelen Jack bu durumdan sanıldığı kadar memnun değildir. Yıllardır süregelen bu rutin artık Jack’in canını sıkmaya, kendini değersiz hissetmeye başlamasına yol açmıştır. Tam da Cadılar Bayramı’na karşı duyduğu tüm ilgi ve heyecanı kaybettiğini düşündüğü bir gün, bir ağaç kovuğunun içine saklanmış Christmastown’ı keşfeder. O güne kadar kendi şehrinde gördüğünün tam aksine bir atmosferin, şekerlerin, partilerin, sıcak çikolatanın, mutlu şarkıların, hediyelerin ve neşeli insanların hüküm sürdüğü bu bembeyaz dünyadan çok etkilenen Jack gözlerini dört açıp gördüğü her şeyi anlamaya ve kendi şehrinde uygulamaya karar verir. İşte Halloweentown’ı tekdüzelikten kurtaracak şeyi, yeni heyecanını bulmuştur! Elbette Christmas’ı keşfeden kişi olarak bu eğlencenin kralı da bizzat kendisi olacaktır: Noel Gecesi Canavarı! Nam-ı diğer Bal Kabağı Kralı Jack, Christmastown’ı görünce içinde uyanan huzur dolu duyguyu tamamen yanlış anladığını çok ama çok sonra idrak edebilecektir.

Sinema tarihinin stop-motion tekniğiyle çekilen ilk uzun metraj filmi: Noel Gecesi Kabusu!

Tim Burton’ın, 80’lerde henüz çaylak bir Disney animatörüyken kaleme aldığı üç sayfalık şiirinden yola çıkarak şekillendirdiği The Nightmare Before Christmas, başlangıçta 30 dakikalık kısa bir televizyon filmi olarak düşünülmüştü; ancak projenin gündeme gelmesinden sonra yaşanan gelişmeler olayı farklı bir boyuta taşıdı ve böylece sinema tarihinin stop-motion tekniğiyle çekilen ilk uzun metraj filmi ortaya çıkmış oldu. Batman’ın çekimleri nedeniyle yönetmenlik koltuğunu Henry Selick’e devreden Burton, projenin yapımcılığının yanı sıra, filmdeki tüm karakterleri tasarlama sorumluluğunu da üstlendi. Özellikle Jack Skellington, iki suratlı Mayor ve Tim Burton’ın çocukluğundan beri büyük bir hayranlık beslediği Frankenstein’a saygı duruşu olarak değerlendirebileceğimiz Sally karakterleri büyük ilgi gördü. Ancak çok sevilen bu karakterleri yaratmak o kadar kolay olmamıştı. Sırf Jack Skellington’ın yüz ifadelerini yansıtmak için 400’den fazla kafa tası, diğer karakterler içinse 227’den fazla kukla kullanılmıştı. Karakterler kadar sevilen bir diğer şeyse filmin müzikleri oldu. Tim Burton’ın ilk olarak Beetle Juice’da çalıştığı Danny Elfman, Mayor karakterini seslendirdiği gibi, sesim güzel değil, diyerek Jack Skellington’ın şarkı söylediği bölümleri seslendirmek istemeyen Chris Sarandon’ın boşluğunu da doldurdu. Bu film için on şarkı hazırlayan Elfman daha sonra bu durumu, ‘Hayatımdaki en kolay işlerden biriydi. Jack Skellington’la o kadar çok ortak yanım vardı ki!’ diye yorumlayacaktı.

Yeni yıl deyince akla ilk gelen filmlerden olan, Dvd raflarındaki yeri ön sıralara taşınan The Nightmare Before Christmas, üç seneyi aşan zahmetli çekim aşamasının ardından seyircisiyle buluşmuş ve hiçbir izleyicinin reddedemeyeceği bir eğlence sunmuştu. Yine, Tim Burton’ın nerdeyse tüm eserlerinde baskın çıkan ‘farklı olma’ olgusu üzerine kurulan film, farklı dünyaların cezbediciliğinin her zaman olumlu sonuçlanamayabileceğine ve insanların kendilerini ve çevresindekileri oldukları gibi kabul edebilmelerinin mutluluklarının gerçek anahtarı olacağına işaret ediyordu. Her çiçek kendi dalında, kendi dünyasında güzeldi. Tıpkı The Nightmare Before Christmas’ın onca animasyon filmin arasındaki kendine has yerindeki güzelliği gibi. Hala vizyon tarihi 1993’te olduğu kadar taze, gotik, eğlenceli ve gizemli… Ve yeni yıl ruhuna biraz da Halloween tozu serpiştirmek isteyenler için bu özelliklerini sonsuza kadar muhafaza edecek gibi.

Korkusitesi için yazan Soner ‘Korkuluk’ Yıldırım

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Soner Yıldırım

Tüm Yazıları
2 Ocak 1988’de Giresun Şebinkarahisar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da, yüksek öğrenimini Dumlupınar Üniversitesinde tamamladı. İlk korku filmini izlediğinde (Stephen King’s It) henüz 5 yaşındaydı. Filmin etkisi ile uzun süre mazgallara yaklaşamadı. (O filmin hala bir çocuk için izlenebilecek en korkunç film olduğuna inanıyor.) İlk okulda Wes Craven ve John Carpenter ile tanıştı. Onların filmlerinden feyz alarak birçok korku öyküsü yazdı. Lisede Stephen King kitaplarına başlayınca korku, hayatının vazgeçilmezleri arasına girdi. İşi günde üç korku filmi izleyip bir korku kitabı yarılayacak kadar abarttığı zamanlar oldu. 2008 Eylülünde korkucu.com ailesi ile tanıştı ve onların arasına katıldı.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.