Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

The Night Flier

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

29 Temmuz 2013

2 Adet Yorum

2

night-flier-afisYönetmen: Mark Pavia
Senaryo: Stephen King (Hikaye), Mark Pavia
Alt Tür: Vampirler
IMDb Sayfası ve Puanı: 6.0/10
Yapım: 1997, ABD/İtalya Süre: 93 Dakika
Oyuncular: Miguel Ferrer, Julie Entwisle, Dan Monahan, Michael H. Moss, John Bennes, Beverly Skinner, Richard K. Olsen

“Yayınladığınız şeye asla inanmayın ve asla inandıklarınızı yayınlamayın” (Richard Dees)

Richard Dees için gerçekler her zaman kurgudan daha gariptir. Her başlık çok önemlidir. Seri katiller, UFO’ların adam kaçırması, taciz, kargaşa ve cinayet öyküleri. Bazıları inanılmazdır ama onun okuyucuları bu öykülere inanır. Şimdi de yeni bir hikaye var. The Night Flier (Gece Pilotu). Siyah kanatlı bir Cessna ile geceleri uçan, gözden uzak havaalanlarına iniş yapan ve insanları zalimce öldüren şey nedir? Dees, Cessna’daki katili tek başına izlemeye başlar ve pilotun hayal bile edemeyeceği kadar korkunç bir sırrı olduğunu keşfeder.

Doğruyu söylemek gerekirse bir korku alt türü olarak vampir filmlerinin hayranı olduğumu söyleyemem.. ve beğendiğim çok az vampir filmi vardır.  The Night Flier tamamen afişinin ilginçliği ile beni cezbetmişti, filmden pek fazla bir şey ümit etmiyordum.

Filmin konusu kısaca şöyle; Richard Dees, adi ve hastalıklı bir yayın olan haftalık ‘Inside View’ dergisinin muhabiridir ve uçağını indirmek için şehir dışındaki alanları kullanan ve burada bulduğu insanların tüm kanını boşaltarak öldüren bir pilotun hikayesini araştırmak için görevlendirilir. İlk başta Richard bu hikayeyi kovalamak istemez ancak bunun ne kadar büyük olabileceğini fark ederek; genç, ihtiraslı gazeteci Kathrine’e haddini bildirmek isteğiyle görevi kabul eder ve The Night Flier takma isimli katilin peşine düşer.

night-flier-2

Öncelikle filmin kalitesi beni çok şaşırttı. Ben vampir filmlerine ihtiyatlı bir şekilde yaklaşırım bu yüzden bu filmden de beklentilerim yüksek değildi. İlk 10 dakikalık bir sürede The Night Flier biraz yavaş ve sıkıcı ilerliyor ancak hemen sonra ustaca çekilmiş bir gerilim filmi halini alıyor. Tipik bir vampir filmi değil belki bu yüzden benim hoşuma gitti. Aslında, The Night Flier filmi katili durdurmak yerine ortaya çıkarmak üzerine kurulu olduğu için bir suç draması özelliği taşıyor. Bu da filmi ilginç bir gerilim filmi haline getiriyor; bazı belirgin şekilde gore olan sahnelere rağmen yine de sadece katilin aktivitelerine odaklanılmıyor. Gerilim alışılmadık bir şekilde tırmandırılıyor ancak bu Gece Pilotu’na aşırı şekilde odaklanmadan yapılıyor. Filmin çok güçlü bir amacı var ve sert bir sonla bitiyor. Sonunda elimizde kalan şey, hikayesini elde etmek için her şeyi yapabilecek sınırda bir adam oluyor. Richard’ın karakteri, sert, muhtemelen sosyal açıdan uyumsuz ve bir şekilde hayatında tanık olduğu olaylar nedeniyle rahatsız bir kişilik. Başarıyı kovalarken zihinsel olarak kuvvetli ve görünürde hiçbir şeyden korkmuyor, diğerlerinin duygularına karşılık herhangi bir acıma veya merhamet göstermiyor yine de yüreğinin biraz daha “yumuşadığı” anlar oluyor. Miguel Ferrer, Richard’ı canlandırırken harika bir iş çıkarmış ve filmin son 10 dakikasındaki performansı çok yoğun. Filmin sonu sert, bazı yönlerden şok edici ve kesinlikle hiç beklemediğim bir şekilde.

night-flier-1

Filmde bazı kusurlar da vardı elbette, birkaç hikaye boşluğu ve pek çok cevaplanmamış soru vardı yine de belki hikayenin gizemli kalması istenmiştir. Ferrer dışında filmin kastının iyi bir şekilde oluşturulduğunu düşünmüyorum çünkü diğer oyuncular filme pek oturmuş gibi gözükmüyor. Ayrıca, pek çok harika makyaj efekti olmasına rağmen birkaç tane (özellikle bir tane) çok kötü efekt vardı ve tamamen filmle alakasız gözüküyordu. Filmin bazı yerleri yavaştı ve çok iyi bir hal alabilmesi için üçte birinin geçmesi gerekiyordu. Bu birkaç hata aslında filmin keyfini kaçırmıyor ve herkes beğenmese bile bana göre iyi yapılmış, cazip bir film.
 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

– Kathrine, Richard’ın haber makalelerine bakarken çerçeve içindeki “Inside View” makalelerinde Stephen King’in diğer hikayelerine göndermeler gözüküyor: Springhill Jack Yine Öldürüyor! (Strawberry Spring), Başsız Anne Bebeğini Dünyaya Getirdi! (The Breathing Method), Kansas’taki Çocuk Tarikatı Garip Voodoo Tanrısı’na Tapıyor! (Children of the Corn), Satanist Dükkan Sahibi Korkunç Eşyalar Satıyor! (Needful Things), Çıplak Şeytanlar Çimlerimi Biçti! (The Lawnmower Man), Öldüren Diyet! Çingene’nin Laneti Şişko Avukatın Etini Yüzüyor (Thinner.)

night-flier-3

– Film ABD’de 125,397 dolar hasılat yapmıştır.

– Ana karakter, Richard Dees, Stephen King’in The Dead Zone isimli romanında yer alan John Smith ile röportaj yapıyor.

– Film 6 Şubat 1998’de gösterime girdi.

– Basın bürosundaki, korkunç bir şekilde katledilen fahişe de dahil olmak üzere pek çok cinayet fotoğrafı gerçektir. Bunlar 1930 ile 1950 yılları arasında Los Angeles’ta görev yapan bir cinayet dedektifinin fotoğraf albümünden alınmıştır ve bu albüm daha sonra “Death Scenes” adıyla yayınlanmıştır.

– Vampir Cessna pilotu rolü için Aaron Michael Lacey ekran testine alınmıştır.
korkumetre-4 kan_ve_siddet-6 gerilim_dozu-5 puan-4-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ