Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

The Innkeepers

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

27 Ocak 2012

5 Adet Yorum

5

Yönetmen: Ti West
Senaryo: Ti West
Imdb Puanı:5.8/10
Yapım: 2011, ABD, 100 Dakika
Oyuncular: Kelly McGillis, Sara Paxton, George Riddle, Pat Healy

Cabin Fever 2: Spring Fever‘ ile devam filmi alanında mücadele veren Ti West bunalımlı bir korku filmi olan ‘The Innkeepers‘ ile geri dönüyor -ki ürkütücü fragmanını izlediğimden bu yana bu filmi sabırsızlıkla bekliyordum. West’in ağır gelişen önceki yapımı, ‘The House of the Devil‘ gibi bu film de bildiğiniz standart hayalet hikayelerinin aksine yavaş tempolu ve insanların bu janra yaptıkları ilavelerin üzerinde biraz daha geliştirme yapıyor.

Hikaye The Yankee Pedlar adında sözde hayaletli bir otelde çalışan, 20 yaşlarında iki insanın etrafında gelişiyor. Otel kapanmak üzeredir ve çok az müşterisi kalmıştır; bu ikili de birbirine şakalar yaparak son zamanlarını değerlendirmektedirler. Romantik ve çabuk etkilenebilir bir karakteri olan Claire (Sara Paxton) otelin hayaletli olduğunu kanıtlamaya kararlı bir şekilde (ve tabii bu durumun otelin kapanmasını önleyeceğini umarak) bir EVP cihazı alır ve otelin koridorlarında Madeline O’Malley’nin hayaletini aramaya koyulur.

Fragmanın size verdiği izlenime rağmen bana kalırsa Innkeepes, içinde çok az korku öğesi bulunan, bir parça atmosferi tutturan, yavaş tempolu, gamsız bir komedi filmi. Filmin ilk yarısı iki çalışan arasındaki ilişkinin kurulması ve otelde kalan birkaç müşterinin tanınması üzerinde ilerliyor. Claire’in “garip sesler” duyduğu birkaç sahne izliyoruz ancak genç kızın oteldeki hayalet olduğuna inandığı şeyleri gördüğü filmin sonuna dek işler toparlanmıyor.

House of the Devil‘’in temposunu biraz yavaş ve sıkıcı bulmama rağmen bu filmin temposu (yavaş olmasına rağmen) ilgimi çekti bunun en büyük sebebi de ikili arasında geçen komik diyaloglardı. Aralarındaki etkileşim ve saçma iş ilişkisi filmi sürükleyen esas unsurlar ve bunlar olmasaydı bizler başka bir ‘House of the Devil‘ filmi ile karşı karşıya olacaktık. West, sonlara doğru düzgün bir atmosfer ve hatta birkaç ürkütücü sahne sunuyor ancak bana kalırsa bu sahneler kullanılarak film için aşırıya kaçılmış, üstüne üstlük hikayenin doruk noktası muğlak ve tatmin etmiyor sonuç olarak da bende hayal kırıklığı yaratan bir film.

Maalesef filmin sonuna kadar korku adına sunulan pek bir şey yok. Hiç heyecanlandırmayan ve belirsiz doruk noktası da filmin sonunda hayal kırıklığına uğramama neden oldu. Negatif yönleri bir yana tamamen kötü bir film değil özellikle doğrudan bir korku filmi beklentisiyle izlemezseniz. Film Ti West hayranlarının kesinlikle hoşuna gidecektir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.