Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

The Hitcher

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

17 Kasım 2008

1 Adet Yorum

1

Yönetmen: Robert Harmon
Senaryo: Eric Red
Yapım: 1986 ABD Süre: 97 Dakika
Oyuncular:C. Thomas Howell, Rutger Hauer, Jennifer Jason Leigh, Jeffrey DeMunn

“Annem bana bunu yapmamamı söylemişti”

Evet bu sözler,Jim Halsey’in (C.Thomas Howell) John Ryder’ı(Rutger Hauer) arabaya aldığı anda sarfetmiş olduğu sözler.Ne kadar haklı olduğunu film boyunca yeterince hissediyoruz.Özellikle son 15 dakikasında da ne kadar sinir bozucu olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Konuya geçersek;Jim Halsey bir gün yolda giderken arabasına John Ryder’ı alır.Yağmurlu bir gündür ve otostopçu rolündeki John Ryder yollardadır.Ancak arabaya alınmasından itibaren işler Jim için hiç de iyi gitmez çünkü John Ryder hiç de düşündüğü gibi konuşan biri değildir.Hatta karakterlerin bir negatif elektriğe sahip olduğunu anlarız.Bundaki en büyük etken John’un Jim’inin verdiği sorulara ters cevaplar vermesidir.Bu andan itibaren Jim’in hayatı neredeyse cehenneme dönüşecektir.

Özellikle John’un onu nerede olursa olsun takip etmesi seyircinin sinirlerini oldukça bozar.Hatta Jim bir keresinde o kadar fazla delirir ki bir polis memurunu rehin alır.Belki her şeyin düzeleceğini ve olayları daha mantıklı bir şekilde anlatacağını düşünürken John ona hayatının en büyük şaşkınlığını yaşatır.Evet,rehin alma sırasında yolda giderken yaşanan o şok bence gerilim sinemasının en “şok edici sahnelerinden”.Burada kamera açısının enfes derecede tedirgin oluşu bende “Rosemary’s Baby” filmdeki o meşhur telefon sahnesini hatırlattı.

Bütün bunlar dışında bir benzin istasyonundaki Nash de Jim’in bu karanlık yolculuğuna tabiri yerindeyse “çılgın” bir şekilde katılır.Evet yaptığı bence sadece hayatına bir renk vermektir.Ne renk ama!Tabii bu durum bizim otostopçu John Ryder’ın işine yarayacaktır.Çünkü ilerleyen zamanlarda Jim ve Nash birbirinden hoşlanmaya başlayacaktır.Bütün bu olaylar öncesinde benzin istasyonundaki cafede gelişen o müthiş “fake” düellosu müthiş bir seyirliktir.

Filmin yollarda geçtiğini ve bir an temposunu kaybetmediğini de belirtmek de yarar var.Özellikle otostopçunun bu kanlı oyunu ustalıkla oynaması da Rutger Hauer’in ne kadar usta bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.Zamanla Jim ve Nash’in birbirine bağlanmalarını değerlendiren John Ryder,Nash’i rehine olarak alır.Ve son sekansa girilir.

Bütün bu şamatadan sonra Jim’in hiçbir şey düşünmeyen bakışları ve başladığı yerde(yollarda) donuk bir şekilde öylece durması da Jim’in psikolojisini bize bir nevi özetler.Adeta isyan vardır gözlerinde.Bunu hak edecek ne yaptım der gibi.Ancak unutulmamalıdır ki John’un amacı içgüdüsel olarak öldürmektir ve seyirciye neden bunu yaptığı anlatılmaz.John bu oyuna Jim’i çekerek oyunun dozajını yükseltmek ister.Bütün bu psikolojik yıkımın son sahnedeki etkilerini Steven Spielberg’in “Duel” filminin son karesinde görmüşlük hissi verdi bana.

Ayrıntı:Benzin istasyonundaki cafede yenen bir yemekte Jim bir anda irkilir.Çünkü yemeğinde kesilmiş bir parmak vardır.

Son olarak oyuncular;Rutger Hauer,C.Thomas Howell ve Jennifer Jason Leigh’in müthiş bir kompozisyon çizmeleri de seyirciyi her an gerilim altında tutar ve film ilerledikçe sinir bozucu bir hal alır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.