Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

The Funhouse

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

18 Aralık 2016

0 Adet Yorum

0

funhouse-afisYönetmen: Tobe Hooper
Senaryo: Lawrence Block
Tür: Korku, Slasher
Yapım: 1981, ABD Süre: 96 Dakika (Uncut)
IMDB Puanı: 5,9
Oynayanlar: Elizabeth Berridge, Shawn Carson, Jeanne Austin, Jack McDermott, Cooper Huckabee, Miles Chapin, Largo Woodruff

Buzz ile ilk buluşmasında Amy, babasına itaatsizlik eder ve Richie ile Liz’le birlikte karnavala gider. Ancak ilk buluşmalarının bu durumda son buluşmaları olma ihtimali vardır. Karnavalda bir cinayete tanık olduktan sonra dehşete düşen dört genç eğlence evinin labirentinde tuzağa düşerler ve peşlerine gerçek bir canavar takılır. Bu korkunç katil her birini katletmek için gençleri kovalamaya başlar.

“Girmek için para ödeyin, Çıkmak için dua edin!”

80’lerin slasher filmleri tarzından biraz farklı bu filmi yeniden izlemek her zaman bir zevk. Filmin başlangıç yazıları ve adı ekranda göründüğünde ve John Beal’in uğursuz müziği çaldığında kötü bir şeyler olacağı hemen anlaşılıyor. Olayların gelişimini biraz beklemek gerekiyor ama buna değiyor. Hikayenin kurulumu da iyi. Amy (Elisabeth Berridge), Buzz (Cooper Huckabee) ile ilk randevusuna hazırlanıyor. Onların buluşmalarını ayarlayan çift Richie ve Liz (Miles Chaplin & Largo Woodruff) gezgin bir karnavalda bir gece geçirmek için onlara katılıyor. Filmin başında bir karakter, karnavalın kasabaya daha önce de geldiğinden ve bazı cinayetlerin işlendiğinden bahsediyor. Tesadüf mü? Eğlence evine gelin ve yanıtı bulun!

funhouse-acilis

Buzz ve ilk buluşma sebebiyle kasılmış olan Amy’nin randevusu kötü başlar ancak sonunda herkes rahatlar ve karnavalda iyi vakit geçirir. Biraz duman tüttürürler, sonu iyi biten “sıkıcı” bir sihir gösterisi izlerler, uygunsuz biçimde bir falcıyı sorularıyla rahatsız ederler, mutasyona uğramış bir bebek dahil her türlü hilkat garibesinin olduğu “Harika Hayvanlar” şovunu izlerler. Sonra Richie’nin aklına harika bir fikir gelir: “Geceyi eğlence evinde geçirelim!” Ancak kızların evlerini arayıp bir bahane bulmaları gerekmektedir.

Tüm bunların arasında bir sahne vardır; burada Amy eğlence evinin çığırtkanını dinler: “Dehşetle çığlıklar atacaksınız. Buradan gitmek için yalvaracaksınız, ama kaçamayacaksınız, bu eğlence evini terk edemeyeceksiniz.” Çok doğru.

Liz, Richie’ye, “umarım iyidir” der ve karşılığında genç adam hevesli bir şekilde “Harika olacak” diye yanıtlar, böylece dörtlü eğlence evi turunun ortasında arabalarından dışarı çıkarlar. Park kapanır, kalabalık dağılınca artan tehlike hissedilir ve içeride kalan dört gencin güvenliği sona erer. Bu noktadan sonra tam bir korku filmi başlar. Gençlerin bir cinayete tanık olmasından, karnaval sahibi Kevin Conway ve “oğlu” tarafından bulunmalarından sonra her köşede gizlenen dehşetin büyük kısmını görseller ve sesler oluşturuyor. Filmin adını boşuna The Funhouse koymamışlar. Her şey atmosfere bağlı.

funhouse-teenage

Dört genç rollerinde iyiler. Miles Chapin bu filmde rol aldığında 27 yaşındaymış ama ben lise öğrencisi olduğuna inandım. Huckabee iri yarı zorunluluktan kahraman olan biri rolünü iyi oynuyor. Kızları da izlemeye değer. Tahminimce Elizabeth Berridge‘in menajeri bu filmle oyuncuyu yeni bir çığlık kraliçesi yapmaya çalışmış. Aslında burada gerçek çığlık kraliçesi Woodruff. Tamamen inandırıcı bir performans ortaya koymuş ve en akılda kalıcı sahnesi havalandırmada kapana kısılması. Bu sahnede dehşete kapılmıştır ve düştüğü durumdan konuşarak sıyrılmaya çalışmaktadır, ben her dakikasını inandırıcı buldum.

Hem Conway hem de pandomimci Wayne Doba’nın canlandırdığı ‘Gunther‘, rollerinde çok iyiler. Conway oğlunu hem seviyor hem de ondan tiksiniyor, ve Doba sadece vücut diliyle bir çok duyguyu sergileyebiliyor. Ve ne kadar korkunç olursa olsun insan ona karşı bir acıma duygusu hissediyor.

İtiraf etmek gerekirse bazı kısımlar 90 dakikaya uzatmak için biraz şişirilmiş ve aslında filmden çıkarılabilirdi. Bir kısmı iyi olmamış, bir karakterin kurtarılmasıyla ilgili iyi bir sahneye zemin hazırlasa da küçük kardeş konsepti çok zayıf kalmış. Sonuç olarak The Funhouse, 80’lerin korku tünellerinde gezinmek için iyi bir film.

funhouse-frankie

korkumetre-6 kan_ve_siddet-5 gerilim_dozu-6 puan-6

Bunları Biliyor musunuz?

– Açılış sahnesinde hem Psycho hem de Halloween filmlerine gönderme yapılıyor.
– Karnavaldaki bir sahnede televizyonda ‘Bride of Frankenstein‘ filmi gösteriliyor.
– Kuzey Miami, Florida’da çekilmiş.
Steven Spielberg, Tobe Hooper’dan E.T. The Extra-Terrestrial filmini yönetmesini istemiş ama yönetmen bu teklifi geri çevirmiş çünkü o sırada bu filmin çekimleriyle meşgulmüş. Yine de Hooper ve Spielberg sonradan birlikte Poltergeist filminde çalıştılar.
The Funhouse’un hasılatı açılış haftasında 2,765,456 dolar ve toplamda 7,886,857 dolardı.
Dean Koontz, Owen West takma ismiyle senaryoyu roman haline çevirdi. Kitapta Koontz’un eklediği bir çok geri plan hikaye vardı. Bu yüzden filmin kitaba dayanılarak çekildiği sanıldı ama gerçekte kitap filme göre yazılmıştır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.