Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

The Cabin in the Woods

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

25 Nisan 2012

12 Adet Yorum

12

Yönetmen: Drew Goddard
Senaryo: Joss Whedon, Drew Goddard
Imdb Puanı: 8/10
Yapım: 2012, ABD, 95 Dakika
Oyuncular: Richard Jenkins, Bradley Whitford, Chris Hemsworth, Jesse Williams, Kristen Connolly, Anna Hutchison

Cabin in the Woods‘ gibi bir filmin yıllarca bir kenarda tutulup tozlanması çok şaşırtıcı. 2009 yılında tamamlanan filmin başlangıçta 2010 yılında gösterilmesi planlanıyordu ancak MGM’in filmi 3D’ye çevirebilmesi için bir yıl ertelendi. Fakat planlar suya düştü ve MGM sonunda iflas bayrağını çekti bu arada Lionsgate filmi kaptı ve gösterim tarihini 2012 olarak belirledi. 2012 SXSW (South by Southwest)’deki prömiyerinden sonra bir çok pozitif yorum aldı ve korkuseverleri harika bir filmin beklediği söylentisi hemen yayıldı. Evet, hakkında çıkan pozitif söylentileri doğrulayan filmler nadirdir ve ne mutlu ki ‘Cabin in the Woods‘ hayal kırıklığı yaratmıyor.

Filmin konusunu anlatmak gerçekten çok zor çünkü çok katmanlı bir film olduğundan hakkında ne kadar az şey bilirsek o kadar iyi. Ben şahsen sinema trailer’ının haricindeki her türlü yorum ve videodan uzak durmaya çalıştım. Hiçbir şey bilmeden ya da çok az şey bilerek bu filme yaklaşmak en iyisi, bu yüzden yorumu kısa tutup potansiyel spoiler detayları vermekten kaçınacağım. Yine de eğer daha filmi görmediyseniz sizlere direkt en alttaki Genel Fikir kısmını okumanızı tavsiye ederim böylece neyle karşı karşıya olduğunuz konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

İlk bakışta ‘Cabin in the Woods‘ son yıllarda çıkan korku filmlerine benziyor – bir grup maceracı 20’lik genç ‘Evil Dead‘ benzeri bir kulübeye gidiyor. Bu çok kötü bir hale gelebilir değil mi? Korku filmlerinin şimdiye dek bize öğrettiklerine göre, bu şekilde inzivaya çekilmek katiller, şeytanlar, yamyamlar veya zombiler tarafından öldürülmekle sonuçlanır. Bu durumda bodrumda bulunan eski bir günlüğün içindeki Latince metni okuyan şahıs taşralı zombileri uyandırır. Tanıdık geldi mi? Öyle olmalı çünkü her şey bununla ilgili!!

Cabin in the Woods‘’un farkı bize tüm durumu farklı bir perspektiften sunuyor olması. Film, başrol oyuncularının daha büyük bir oyun içinde piyon olduğu “Ya …olursa?”larla dolu ilginç bir senaryoya sahip. Burada sanki gizemli bir örgüt önceden tayin etmiş gibi her bir grup üyesi kendi basmakalıp rolünü başarıyla oynuyor…. ve bu konuda tüm söyleyeceklerim bu kadar ancak bana inanın bundan DAHA FAZLASI söz konusu.

Joss Whedon (Buffy the Vampire Slayer) ve Drew Goddard’ın (Lost, Cloverfield) zekası sağolsun bizlere eğlenceli ve kreatif bir korku filmi ve sonunda her korkuseveri tatmin edecek bir göz zevki sunuluyor. Bu film kendinden önceki filmlerle ve kendisiyle dalga geçerken aynı zamanda büyük filmlere de atıfta bulunuyor. Bu film pek çok açıdan her şeyi barındırıyor. Tek eleştirim filmin yavaş başlangıcı ve ortalarına kadar ‘gore’ sahnelerin olmamasıdır ancak burada seçici olan benim onun dışında çok iyi bir film.

GENEL FİKİR

Cabin in the Woods‘, pek çok korkuseverin fantezisidir çünkü bize her şeyden bir parça sunuyor ve işleyiş içinde eğlenceli ve yaratıcı bir şey veriyor. Korku filmi türünün büyük filmlerine de atıfta bulunan çok katmanlı ve kendisiyle dalga geçen bir film. Bu günlerde aynı konuların temcit pilavı gibi seyircinin önüne sürüldüğü filmlerden sıkılan korkuseverlerin MUTLAKA GÖRMESİ GEREKEN BİR FİLM. Kesinlikle tavsiye edilir!!

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (12 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.