Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

The Burning

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

07 Nisan 2009

22 Adet Yorum

22

Yönetmen : Tony Maylam
Senaryo : Tony Maylam, Harvey Weinstein
Yapım:1981, ABD / Kanada, 91 Dakika
Oyuncular: Brian Matthews, Leah Ayres, Brian Backer, Lou David, Holly Hunter

80’lerin slasher akımında daha fazla öne çıkması gereken ancak kendisinden önce gösterime girmiş olan 13.Cuma’nın gölgesinde kalan 1981 yılı yapımı The Burning, Tony Maylam imzasını taşıyor. Hemen hemen tüm özellikleriyle 13.Cuma’ya benzeyen yapımın biraz geri planda kalmasına sebep, filmin düşük bütçeli olması ve buna paralel reklamının iyi yapılamamış olması olabilir.

Konu: Blackfoot (Karaayak) kampındayız. Kampın sorumlusu Cropsy, içki içip sarhoş gezerek ve kampa gelen gençlere zulmederek gününü gün eden zalim bir kişiliktir. Cropsy’nin dayaklarından ve sürekli sarhoş gezmesinden bunalan gençler ‘durun şuna bir iş edelim’ diyerek bir şaka yapmaya karar verirler. Aklı sıra gördükleri zulmün intikamını alacak olan gençlerden birkaçı gece gizlice Cropsy’nin kulübesine girip yatağının yanına içinde mum yanan çürümüş bir kurukafa bırakırlar. Cropsy uyanıp karşısında bunu görünce korkudan kurukafanın gelişine bir vole vurur ama kurukafa ve içerisindeki mum adamın yatağına düşüp hem kulübeyi hem kendisini yakar. Yandım anam nidalarıyla kendini evden dışarı atıp yuvarlana yuvarlana göle kadar inen Cropsy çok feci şekilde yanmıştır. Bu hadiseden sonra kamp kapatılmış Cropsy’de soluğu St.Catherine Hastanesinde almıştır. Beş sene kadar hastanede yaşam mücadelesi veren Cropsy, Darkman ve Freddy Krueger melezi bir hilkat garibesine dönüşmüştür ama ölmemiştir.

Beş sene sonunda kendisini bu hale sokanlardan intikam almak yerine gölün kenarındaki başka bir kamp olan Stonewater kampının yolunu tutan Cropsy, tek günahları kamp yapmaya gelmiş olmak olan bir grup enerjik gence kan işettirmek niyetindedir..

Yönetmen Tony Maylam filmin gizemini korumayla ilgili bir kaygı taşımamış. Böyle olunca da katili daha en başta tanıyoruz. Filmin en önemli eksisi ve 13.Cuma’dan en önemli farkı da bu. Bunun yanında orijinal ölüm sahneleri (özellikle son sahne tam bir klasik), Tom Savini dehası makyaj ve özel efektler (13.Cuma’nın özel efektleri de Tom Savini’ye aittir) filmin artı yanları. Aynı zamanda Wes Craven’ın Freddy Krueger’ı, Sam Raimi’nin de Darkman’i yaratırlarken feci şekilde Cropsy karakterinden ilham aldıklarını düşünüyorum.

Bunun yanında slasher türünde sevdiğim bir özellik olan, önce hikayeyi kur tipleri tanıt, sonra her şey birdenbire olsun şeklinde gelişen konu da gayet güzel. Karakterler 13.Cuma’dakiler kadar itici değil ama derin de değil (zaten bir slasher filminde bu beklenmez). Bir de 13.Cuma, Kevin Bacon’ın oynadığı ilk filmdi. Burning’de ise Seinfeld dizisinde George’u canlandıran Jason Alexander ve çok beğendiğim bir oyuncu olan Holly Hunter’ın gençlik halini ilk kez izliyoruz.

Yasin “Devilboy” Karakaya

Bu manyaklık tamamen bana aittir. Lütfen izinsiz ve kaynak göstermeden alıntı yapmayınız, kullanmayınız.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (22 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.