Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

The Body Snatcher

Korku Film Arşivi

AnılKoç

24 Nisan 2014

0 Adet Yorum

0

body-snatcher-afisYönetmen: Robert Wise
Senaryo: Robert Louis Stevenson (kısa hikaye), Philip MacDonald
Tür: Korku, Gerilim
Yapım: 1945, ABD  Süre:  77 dakika
Imdb Puanı: 7.4/10
Oyuncular: Boris Karloff, Bela Lugosi, Henry Daniell, Edith Atwater, Russell Wade, Rita Corday

19.yüzyılın sonları Edinburgh, İskoçya’da garip olaylar yaşanmaktadır. Edinburgh halkı The West Port cinayeti vak’asını üzerinden daha yeni atmıştır. Burke ve Hare idam edilmiş ancak garip mezar hırsızlıkları son bulmamıştır…

Yönetmenliğini Robert Wise’ın üstlendiği The Body Snatcher (1945) oyuncu kadrosu ve senaryosuyla seyredenleri büyülemektedir. Baş rolde Boris Karloff, Henry Daniell ve Russell Wade’in yer aldığı yapımda dönemin korku filmlerine damga vurmuş ismi Bela Lugosi‘de küçük bir yan rolde yer almaktadır. Lugosi ve Karloff’un birlikte yer aldığı filmler korku sinemasının altın çağına denk gelmektedir. İkinci Dünya savaşının son aylarında Amerika Birleşik Devletlerinde gösterime giren film 1946 yılında Yeraltı canavarı adıyla ülkemizde gösterime girmiştir. Filmin gösterim tarihinden bir süre sonra Modern Cadı Avı olarak nitelendirilen Hollywood komünist avından payına düşeni Bela Lugosi’de almıştı. The Body Snatcher Lugosi’nin yer aldığı son Hollywood yapımı filmdir.

body-snatcher3

Daha sonraki yıllarda Lugosi, Ed Wood ile çalışacaktı. Boris Karloff açısından ise The Body Snatcher oyunculuk kariyerinin zirvesi olarak adlandırılmaktadır. Canavar rolleriyle ön plana çıkan Karloff bu sefer bir leş kargası olan arabacı John Gray olarak karşımıza çıkmakta. Bu rolde inanılmaz bir performans sergileyen Karloff, filmin tüm dinamiklerini oynadığı rolle elinde tutmaktadır. Henry Daniell ise filmdeki kilit adamdır. Herkesin hayranlıkla baktığı bilim insanı Dr. Wolfe ‘Toddy’ MacFarlane karakterini canlandırmaktadır. MacFarlane tıbbi ilerleme adına her türlü yolu dener. Film boyunca pişmanlıkları ve geçmişiyle ilgili taşıdığı korkular peşini bırakmaz. Geçmişine dair olanlar ise bilim adına yaşanan çaresizlikleri aşmak için aracıymış gibi görünen ideallerini kötülüğe teslim etmesinden dolayıdır.

body-snatcher2

İYİLİK, KÖTÜLÜK ve STEVENSON

İskoç romancı Robert Louis Stevenson‘un Ceset Hırsızları adlı öyküsü sinemaya Robert Wise tarafından uyarlanmıştır. Stevenson yazdığı bu öyküde gerçek bir olay olan The West Port cinayetlerinden esinlenmiştir. R. Louise Stevenson’un Ceset Hırsızları adlı öyküsünde işlediği tema daha önce Dr. Jykell ve Mr.Hyde adlı romanında işlediği temayla paralellik göstermektedir. Her iki metinde insanoğlunun doğasına ait olan iyiyle kötüyü konu almaktadır. Stevenson, Dr. Jykell ve Mr. Hyde romanında bu konuyu kişilik bölünmesi üzerinden incelerken, (Bakınız ; Kimlik Bölünmeleri ve Korku Sineması) Ceset Hırsızları öyküsündeki yaklaşımı ise Hegel’in Mantık adlı eserindeki iyilik-kötülük yaklaşımına benzemektedir. Hegel, ‘Kötü bir insan, gerçek olmayan bir insandır’ der. Yani kendi kavramına ya da belirlenimine uygun biçimde davranmayan bir insandır. Bununla beraber hiçbir şey kavramla gerçeğin özdeşliği olmaksızın var olamaz. Kötü insanlar varsa, demek ki gerçeklikleri belli bir ölçüde kavramlarına uygun bulunduğu için vardır. Hegel’in bu yaklaşımı filmin yaklaşımıyla uyuşmaktadır.

body-snatcher4

Yönetmen ise filmi şu sözlerle noktalar: ‘İnsan hatalar sayesinde çabalar ve başarır. Trajedi sayesinde öğrenir. Öğrenmeye açılan tüm yollar karanlıkta başlar ve aydınlığa ulaşır.’ (Hipokrat)

korkumetre-5 kan_ve_siddet-1 gerilim_dozu-7 puan-6

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Anıl Koç

Tüm Yazıları
1987 yılında unutulmuş bir sahil kasabasında dünyaya gelen Anıl Koç, bir çok korku tutkunu gibi anne sütünden kesilir kesilmez V.H.S’den korku sinemasının eğlenceli dünyasına dalmıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Morbidzine.com adlı web sitesinde “Magius” adı altında yeraltı müzik hakkında yazılar yazdı. 2008 yılında Hariboextremeculture.blogspot.com.tr adresini kurarak korku sineması üzerine analiz ve fikir yazıları üretmeye başladı. 2012 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesinde, Sanat Yönetimi eğitimine başladı. 2014 yılında radiorgazm.net adlı internet radyosunda Deli Lordun Günlükleri adlı radyo yayınıyla korku sineması ve extreme müziği bir arada sundu. Halen Hariboextremeculture adresinde de “Lord Magius” adıyla sinema yazarlığına devam etmektedir.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.