Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

The Blob

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

17 Kasım 2008

1 Adet Yorum

1

Yönetmen: Chuck Russell
Senaryo: Theodore Simonson
Yapım: 1988 ABD Süre: 95 Dakika
Oyuncular:Kevin Dillon, Shawnee Smith, Donovan Leitch, Jeffrey DeMunn

“Scream now, while there’s still room to breathe”

1988 yapımı bu remake, ilk filmi ne derecede yansıtıyor orasını bilmiyorum ancak bu filmi genel anlamda sevdim diyebilirim. Basit olarak uzaydan gelen bir yaratığın(!) saçmış olduğu dehşeti anlatan filmin orijinal versiyonu 1958 yılıdır.O dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında soğuk savaşın olduğu düşünülürse filmin aslında ne demek olduğunu anlarsınız.Bu yüzden filmin bir remake’nin 80’li yıllarda yapılmasını yanlış bulabiliriz.Beni film adına en rahatsız eden konu buydu.Yani yanlış zamanda yapılan bir remake’di.Ancak sırf buna rağmen 80’ler etkisini gördüğümüz sahneler çok başarılı ve eğlenceli.

Filmin konusu kısaca şöyle;Bir ateş topu ormana düşer.O sırada ortamda bulunan yaşlı bir adamla,motorsikletini tamir etmek için oraya giden Brian Flagg’i görürüz.İhtiyar olay yerine gittiğinde jöle kıvamında bir nesne görür.Nesne kendisini incelemek isteyen ihtiyarın eline yapışır ve ihtiyarı emer.Bu sırada Brian olayı görür.Adam acıdan inlerken kendini yola atar.Ancak yoldan,yeni çıkmaya başlayan (hatta ilk günleridir) bir çift arabayla geçmektedirler.Bu çift Meg Penny ve Paul Tyalor çiftidir ve Brian’ın okuldan arkadaşıdır.Araba ihtiyara çarpar ve bundan sonra olaylar gelişir.Brian,Meg ve Paul ihtiyarı hastaneye götürürler. Hastanede korkunç bir şekilde Paul’de ölür ve artık Brian ve Meg yalnız başına bu belaya karşı gelmeye çalışır.

Yaratık gittikçe büyür ve şehir görevlileri kasabayı karantina altına alır.Çünkü yaratık her yerdedir.Hatta sinemada saçtığı dehşet unutulur gibi değildir.Olayda bir gariplik olduğunu keşfeden Brian,öğrendiği korkunç gerçek sayesinde yetkilileri karşısına alır ve Meg ile birlikte maceraya atılırlar.

Ayrıntı; Film genel olarak böyledir.Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.Bir kere seçilen alanın yani “The Thing”dekinin aksine geniş bir alan olması bence filmin en büyük dezavantajı.Ayrıca yaratığın büyüme fikri her ne kadar korkunç olsa da yaratığın kamufle olamaması da bence önemli bir dezavantajdır.Bunun dışında filmin nispeten açık bırakıldığı ve 80’ler remake’i “The Thing’e” göre daha iyimser bittiğini de hatırlatmakta yarar var.İyimser seyrini yaratığın dezavantajının olmasından anlıyoruz.(spesifik bir zaafı vardır yaratığın).

Diğer bir yandan yaratığın katliam sahneleri oldukça kanlı ve etkileyicidir.Korku sineması severler o sahnelerin hakkını veriyoruz.

Ayrıntı; Yaratığın bir sahnede rahibi öldürmemesi de ilginç bir göndermedir.

Hatırlatma; Her ne kadar filmin açık bırakıldığı sonucuna ulaşsak da 2.filminin çekilmediğini belirtelim.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.