Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

The Beyond

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

30 Ekim 2008

5 Adet Yorum

5

Yönetmen: Lucio Fulci
Senaryo: Dardano Sacchetti
Yapım: 1981 İtalya Süre: 87 Dakika
Oyuncular:Katherine MacColl, David Warbeck, Cinzia Monreale, Antoine Saint-John

City of the Living Dead,Zombie 2 ve the Beyond, gore filmlerinin efendisi Lucio Fulci’nin bizlere sunduğu en güzel zombi üçlemesidir. (George Romero’ya saygımız sonsuz tabiki) Bu üç filmden sonuncusu Beyond çekildiği tarihte ancak makaslanarak sinema izleyicileri ile buluşmuştur. Senaryosu ünlü İtalyan senarist Dardona Sacchetti tarafından yazılmış bu muhteşem İtalyan korku filminin özel efektleri Germano Natali’ye ait. Makyaj işlerini de Zombie 2’de olduğu gibi gene Giannetto De Rossi üstlenmiş.

Fulci’nin Zombie 2′den sonraki en tanınmış eseri olan L’aldida (the Beyond), yine bir zombi filmi ama biraz Lovecraftvari esintiler taşıyor. Film, 20. yüzyılın başlarında bir ressamın, bir otelin mahzenine bileklerinden çivilenmesi ve üzerine duvar örülmesiyle başlıyor. Film zaman olarak günümüze geldiğinde ise genç bir kadın (Katherine MacColl) kapalı durumdaki oteli yeniden açarak işletmeye karar verir ve otelde tamirata başlar.

Otelin su basmış durumdaki mahzenine inen bir tamirci kaybolur. Gerçekten de mükemmel bir biçimde kotarılmış bir sahnede, mahzendeki sulardan bir zombi (yine Zombie 2′de olduğu gibi özel efekt uzmanı de Rossi’nin ürünü) çıkar, Filmin kolay unutulmayacak bir diğer sahnesi ise kasabanın kütüphanesinde (bu arada Fulci, kütüphaneci rolünde görünüyor!) araştırma yapan bir yan karakterin, iri örümcekler tarafından öldürüldüğü sahne; örümceklerin adamın ağzının içine girip dilini ısırmalarını yakın plan çekimlerle görüyoruz.

Öte yandan, otel civarında kör bir genç kadın peydahlanır ve daha sonra o da bir kaç zombi tarafından öldürülür. Film içinde olayların gelişiminden sanki biraz kopuk duran başka sahneler de yok değil. Nihayet zombilerin her tarafta dehşet saçmaya başlamasının ardından gelen finalde ise otelin sahibesi ve erkek arkadaşı mahzene inerek, bir duvar yıkıntısının ötesine geçerler ve kendilerini daha önce otelin bir odasında gördükleri tozlu tabloda tasvir edilen bir mekanda bulurlar: burası ölüler diyarı (cehennem?) olsa gerektir… ve dehşet içinde ikisinin de gözleri kör olur. Bu ölüler diyarı sahnesinin görsel tasarımı oldukça başarılı, sinema tarihindeki en etkileyici cehennem sahneleri arasında sayılabilir.

Lucio Fulci’nin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen The Beyond, özellikle yapım kalitesi anlamında, günümüzde izlendiğinde bile sırıtmayan bir duruşa sahip. Bununla birlikte İtalyan istismar korku sinemasının en güzel özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Melankolik müzikleri, iç karartıcı ortamı ile birlikte yönetmenin diğer filmleri gibi kan ve vahşet oldukça fazla. 80’lerin kült korku filmlerinden hoşlanıyorsanız kaçırmamanız gereken bir film.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.