Eskiden iyilikle aldığımı, sonsuza dek intikam ile alacağım! Tooth Fairy - Darkness Falls (2003)

The Texas Chainsaw Massacre 2

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

04 Eylül 2015

0 Adet Yorum

0

afis-tcm2Yönetmen: Tobe Hooper
Senaryo: L.M. Kit Carson, Tobe Hooper
Yapım: 1986, ABD  Süre: 101 dakika (Uncut)
Tür: Slasher
Imdb Puanı: 5.5/10
Oyuncular: Dennis Hopper, Caroline Williams, Jim Siedow, Bill Moseley, Bill Johnson, Ken Evert

Texas polisi Lefty Enright (Dennis Hopper) 14 yıldır kardeşinin çocuklarını öldüren psikopat katilin peşindedir. Fakat bu gün şanslı günüdür. Geceleri çalışan sert mizaçlı bir DJ canavarların eğlence peşinde koşan gençleri doğradıkları anın ses kaydına sahiptir. DJ yardım etmeyi teklif ettiğinde Lefty onu, manyakları saklandığı yerden çıkartmak için ses kaydını çalmaya ikna eder. Ancak kadının bilmediği bir şey vardır o da kendisinin bu vahşete tanık olup da kurtulan tek kişi olmasıdır!

“Bir tek seçeneğin var evlat: seks ya da testere! Seks iyidir, kimse bilmez. Ama testere, testere ailedir!” (Drayton Sawyer)

İkinci “Texas Chainsaw Massacre” filmi, 1980’lerin en iyi devam filmlerinden birisidir. Genel olarak bu periyottaki düşük kaliteli filmler düşünüldüğünde aslında söylenecek fazla bir şey yok. Yine de kusurlarına rağmen korku filmi hayranları için izlemeye değer bir yapımdır. Orjinali kadar iyi değildir: zaten bunu istemek çok fazla olur; eşsiz, kendine özgü tek başına çok iyi bir filmdir. Yine de devam filmi geçmişin üstünü örtmemektedir. Tersine taze bir yaklaşımla konsepte yeniden hayat vermektedir.

Yönetmen Tobe Hooper orjinal filmini farklılaştırma yönündeki baskılara rağmen elindeki materyali tamamen farklı bir yönde kullanmıştır. İlk “Katliam” filmi karanlık, kasvetli bir korku filmiydi; fakat ikincisi zirvede bir kara komedi filmi olmuştur. İlk filmden daha fazla kanlı sahne vardır ancak o kadar garip ve çılgıncadır ki bu filmi ciddiye almak imkansızdır. Öyle gösterişli yapılmıştır ki bizler de izleyici olarak elimizde olmadan etkisine kapılırız. Gariptir ki film başarılı bir şekilde Leatherface’e acımamızı sağlar. Filmin garip öyküsü, paha biçilmez sembolik elektrikli testere/fallik sembol sahnesiyle başlar. Bu sahne bir TCM filminde olması gerektiği gibi yoğun ve gariptir. Yani bu adam kötü değildir yanlış anlaşılmıştır öyle mi? Evet. Aslında insanların sadece kıyma makinesine gönderilen et parçaları olmadığını düşünebilecek kapasiteye sahiptir. Elbette insanları öldürmektedir; bu kendisindeki seksüel öfkenin dışa vurumudur. Babasının yaptığı bazı yorumlara bakarsak bu bakış açısı aslında mantıklı.Oyunculuk için ne söyleyebilirim? Bu da filmin kendisi gibi zirvede. 2010 yılında kaybettiğimiz çılgın Dennis Hopper’ın Leatherface ile elektrikli testere düellosunu bu filmde izleyebilirsiniz. Absürd ama garip bir şekilde saygıdeğer bir sahne. Hopper her zaman bir filmi canlandırmak için güvenilebilecek bir aktördür ancak sessiz anları da bir o kadar güçlüdür. Aynı şekilde, Jim Siedow (Drayton Sawyer) ve Bill Johnson (Leatherface)  dünyanın en çatlak ailesinin üyeleri olmaktan çok memnun gözüküyorlar ve Bill Moseley (Chop Top) o kadar özgür oynamış ki gerçek dışı gözüküyor. Tüm bu karakterlerin aksine Caroline Williams kahraman DJ rolünde normalliği sağlıyor ta ki sonunda kendini kaybedene kadar.

tcm2-foto1tcm2-foto2 tcm2-foto3 tcm2-foto4

İlk yarım saat monotonluğu kıran fazla bir aksiyon olmadığı için biraz sıkıcı geçiyor. Bildiğim kadarıyla bazı sahneler zaman ve içerik nedeniyle kesilmiş ancak film de bundan etkilenmiş. Başlangıçta Leatherface’li daha fazla aksiyon sahnesi varmış umarım gelecekte özel bir yapımda bu sahneler de eklenir. Bu kesintiler nedeniyle olsa gerek film başlangıçta ağır ilerliyor ancak neyse ki sonra korkunç bir sahne ile hızını buluyor. Bu noktadan sonra tempo nadiren düşüyor ama bu da bir süre sonra yorucu olabiliyor.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

* Radyo istasyonunun içinde, duvarda “Fine Young Cannibals.” grubunun posteri görülebiliyor.
* Reklamlar, poster ve video kasetlerinin kapağında yer alan “aile fotoğrafıThe Breakfast Club filminin promosyonu için çekilen grup fotoğrafıyla aynı pozisyonda çekilmiş.
* BBFC, Cannon’ı filmin 20 hatta 25 dakikasını kesmesi için uyarınca o da 1990’daki İngiltere gösterimi için planlarından vazgeçmiş.
* Yönetmen Tobe Hooper ve orijinal Texas Chainsaw Massacre’ın yardımcı yazarı Kim Henkel ilk başta tümü yamyamlardan oluşan bir kasabayı ele alan, Beyond The Valley Of The Texas Chainsaw Massacre isminde bir devam filmi yapmayı düşünmüş. Fakat bu düşünce hiç hayata geçirilmemiş.
* Bu film 2003 yılında ölen Jim Siedow’un son filmidir.
* Beatles’ın “Yesterday and Today” albümünün “kasap temalı” kapak fotoğrafı radyo istasyonunun duvarında asılıdır.
* Filmde kullanılan elektrikli testere Dallas, Teksas’taki Planet Hollywood restoranında bulunuyor.
* Tobe Hooper (yönetmen) bir parti sahnesinde gözüküyor.
* MPAA’ya ilk başta başvuru yapıldığında film, “X” sertifikası almış bu yüzden film yapımcıları “sansürsüz” olarak filmi gösterime sokmuş.
* Jim Siedow ilk filmde de yer alan tek aktördür.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.