Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Texas Chainsaw 3D

Korku Film Arşivi

Fatih Yürür

22 Nisan 2013

16 Adet Yorum

16

texas-chainsaw-3D-afisYönetmen: John Luessenhop
Senaryo: Adam Marcus, Debra Sullivan, Kirsten Elms, Stephen Susco
Alt Tür: Slasher
IMDb Sayfası ve Puanı: 4,8/10
Yapım: 2013, ABD Süre: 92 Dakika
Oyuncular: Alexandra Daddario, Trey Songz, Scott Eastwood, Tania Raymonde, Shaun Sipos, James MacDonald, Bill Moseley, Dan Yeager

YİNE YENİ YENİDEN LEATHERFACE!!!

Her yıl en az iki klasik slasher filminin sözüm ona yenilenmiş taarruzuna maruz kalıyoruz. Dolayısı ile yıl içerisinde karşımıza çıkan ve her seferinde “amaaan yine mi?” diye hayıflandığımız halde sinema salonuna koşuşturduğumuz; çıkışta da aşağı yukarı benzer küfürleri savurduğumuz bu hastalıklı takıntı, iyiden iyiye ritüelleşmeye başladı artık. Kısacası, yeni bir slasher filmi ile karşı karşıya kaldığımızda ufak da olsa umutlandığımız günler artık çoook çok gerilerde kaldı. Peki bunu kabullenmek içimizi rahatlatıyor mu? Sizce?

Filmografisinde iki adet aksiyon tandanslı yapıt bulunan John Luessenhop, yeni filmin kamera arkasındaki isim. Lussenhop, artık ıncığı cıncığı delik deşik edilmiş hikâyeye farklı bir taraftan yaklaşmayı deniyor. Tobe Hooper’ın filminden sahneler ile açılışı yapan bu sıfır kilometre Texas Katliamı daha çok Sawyer ve Hartman ailelerinin kan davası üzerinden ilerliyor.

Kasabadaki katliamların faili olan Leatherface, tam adalete teslim edilmek üzereyken, Hartman ailesinin mensupları, Sawyer’ların hepsini kevgire çevirip, evlerini ateşe veriyorlar. Bu sırada kasaba ahalisinden bir çift, Sawyer’ların hayatta kalan küçük kız çocuğunu evlat ediniyor. Heather isimli bu kız, yıllar sonra eve gelen bir mektup ile büyük annesinin öldüğünü, Sawyer malikânesinin de kendisine kaldığını ve yanında yaşadığı insanların gerçek ailesi olmadığını öğreniyor. Bu travma sebebi ile derhal Texas’a doğru yola koyulmayı planlayan Heather, erkek arkadaşı Ryan, yakın arkadaşları Nikki ve Kenny ile yollara düşüyor. Azami iki erkek ve iki kızdan oluşan slasher kontejyanı tamamlandığında ise, Texas üzerinden New Orleands’a doğru gidecekleri rotayı takip etmek üzere yola çıkıyorlar. Kısa süre sonra “tekinsiz misafir” kotasını tamamlamak adına da kendileri ile aynı yöne giden, yağmur altında kalmış Darryl’i de yanlarına alıyorlar. 5 kafadar country ezgileri eşliğinde güneye doğru süzülüyorlar.

texas-chainsaw-3d-1

Daha bir gece önce arabalarına aldıkları adama, koskoca bir malikâneyi teslim edecek kadar iyi niyetli olan laylaylom gençlerimiz, kasabanın yerel halkı tarafından da tedirginliğe gark edecek bir ilgi ile karşılanıyorlar. Geri döndüklerinde ise, kendilerini okkalı bir cadılar bayramı kostümü ile karşılayan Leatherface’in dehşetini tadıyorlar falan filan…

Yönetmen Lussenhop, serinin daha önceki devam filmleri ile korku – gerilim meraklılarının ön yargı radarından kurtulamayacak kadar sabıka kaydı olan Texas Katliamı serisine pek bir şey katamıyor. “Birlikte yaşadığı insanların aslında gerçek ailesi olmadığının öğrenen kızın dramı” klişesine indirgenecek bir hareket noktasına sahip olan film; düşman ailelerin mücadelesi sayesinde sabun köpüğü kıvamında “asıl cani Leatherface mi, yoksa kasabayı avuçlarının içine almış olan Hartman’lar mı?” sorusunu sormak dışında herhangi bir numaraya sahip değil!

texas-chainsaw-3d-2

Leatherface cephesinde zaten pek fazla yenilik yok! Kendisinden beklenildiği gibi eline yapışmış testeresi ile oradan oraya haldır huldur koşturuyor. Yine de Leathy’nin, eski filmlere nazaran daha sosyal takıldığını söylemek lazım. Sırf Heather’ı birkaç parçaya ayırmak uğruna kasaba merkezindeki festivalin ortasına dalmakta tereddüt etmeyen afili psikopatımız, Texas halkı tarafından bile neredeyse yadırganmıyor!

Tabi öncelikli olarak ergen izleyici için makyajlanmış bir film var karşımızda. Taş bebek kıvamındaki hatunun, bir süper marketin et kesme reyonunda çalışmasını ne kadar inandırıcı buluyorsanız; kasabada elinde testere ile dehşet saçan, koca bir minibüsü tek başına kaldırabilen bir manyağın varlığına rağmen, kontrol için tek tabanca bir polis memurunun olay mahalline gönderilmesini de o kadar hızlı kabulleniyorsunuz. Maksat Leathy’nin ardında bırakacağı leş sayısını arttırmak olunca her yol mubahtır ne de olsa!

texas-chainsaw-3d-3

Sadede gelecek olursak eğer, alışık olduğumuz üzere Leatherface’i testeresinden ayırmaya değmeyecek sallamasyon bir 3D bandrolü ve hikâyeye yaklaştığı açıyı biraz değiştirmiş olması dışında John Luessenhop’un ve toplam altı kişiden oluşan senaryo ekibinin (!) seriye kattığı hemen hemen hiçbir parlak fikir yok! Zaten söz konusu artık iyice ekşitilmeye başladığında böyle bir beklenti içerisine girmeye de gerek yok! Yine de serinin hayranları şans tanımalıdır… Ya da… Tanımalı mıdır?

korkumetre-3 kan_ve_siddet-7 gerilim_dozu-3 puan-3-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Fatih Yürür

Tüm Yazıları
1987 yılının, diş takırdatan bir Şubat gecesinde, garip bir kapsül ile dünyaya düşmüştür bu kişi. Nitekim yıllar sonra gerçek ailesinin dünyalı olduğunu, uzaylılar tarafından kaçırıldığını anlayacak, ama uzaylıların iyi tarafını alıp, kalan bütün enerjisi dünyalı olmaya harcayarak gezegen hayatına adapte olacaktır. Üniversite yıllarına kadar neler yapıp ettiği ile ilgili hafızasında net anılar yoktur (atmosferin yan etkisi) fakat yirmili yaşlarının civarını fazla hızlı yaşamıştır. Kocaeli Üniversitesi’nde, Görsel İletişim Tasarımı öğrenimi gördüğü süreçte, kah müziğe dadanarak, kah sinema üzerine yazılar yazarak, kah grafik tasarım işine bulaşarak, kah da çizgi hikayeler kaleme alarak oradan oraya savrulmuş ve bünyesi karman çorman olmuştur. Hangi kulvarda olursa olsun hikaye anlatmayı sever, kitleyi bulursa coşar, bulamazsa da kalbi kırılır ama hissettirmez. Sinemanın, müziğin, edebiyatın, mizahın, çizgi romanların ve tiyatronun her türünden tarifi tanımsız bir keyif alması, bilinen en önemli özelliklerindendir. Aynı “demokratik tavırlarını” yeme-içme alışkanlıkları, giyim kuşam ya da İngiliz usulü mimari tasarımlar konusunda gösterememesi ise büyük bir talihsizliktir.

Yorumlar (16 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.