Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Testere Serisi: Geçmiş ve Gelecek

Sine-Makale

VioletSelin

14 Nisan 2017

0 Adet Yorum

0

Saw/Testere serisi neredeyse tüm korku fanlarının hayranlığını kazanmış bir seridir. Kısa filmden hallice bir biçimde başlayan bu seri, popülarite kazandığı anda bir patlama yaşadı. Her sene bir filmle, serinin toplamda 8 filmi (7.si yayınlandı 8.si yolda), 1 kısa filmi, 2 video oyunu ve bir tane de çizgi romanı var. Film Tobin Bell tarafından olağanüstü bir şekilde canlandırılan John Kramer üzerinden ilerliyor. John Kramer, yani Jigsaw Killer, kendi hayatlarına önem vermeyen ve başkalarının hayatlarından faydalanan insanları kaçırıyor. Bu insanları ya kendi hayatlarını ya da başkalarının hayatlarını kurtarmayı seçmek zorunda kaldıkları çıkmaz durumlarda bırakıyor. John, Saw 3/Testere 3’deki ölümüne rağmen, Jigsaw Killer olarak mirasını devam ettirmeleri için birçok kişiyi etkileyebilen bir manipülasyon ustası.

İlk film yayımlandıktan sonra, çoğunlukla sadece bir ‘işkence pornosu’ olması üzerine eleştiriler aldı. Doğrusunu söylemek gerekirse gerçekten öyleydi de. İnsanlar hem mental hem de fiziksel açıdan çok uçta bir işkence seviyesine sürükleniyordu. Hassas midesi olan insanlar için uygun bir film değildi. Çünkü insanlar her filmde birçok kez hem kendilerine hem de başkalarına zarar vermek zorunda kalıyorlardı. İnsanlar kendi kollarını kesmekten tutun da jiletli tellerden oluşan bir labirentten kaçmaya kadar ulaşan ekstrem durumlara sokuluyorlardı.

Serinin sevilen unsurlarından bir diğeri ise insanın aklını karıştıracak bir sürü olayın gerçekleşiyor olması. Çoğu zaman ilginç öğelerle çok güzel bir esrarengizlik de yaratabiliyorlar. İlk Saw/Testere filmi de bize filmin sonuna kadar belirli öğeleri merak ettirerek serinin bu özelliğini vurgulamıştı. Filmleri izlemeye devam ettikçe de Saw 3/Testere 3’deki hikayenin önemli bir noktasının Saw 4/Testere 4’de gösterildiği gibi örnekleri görüyoruz. Buna gelen bir eleştiri ise olayların sebeplerinin hemen söylenmesi gerektiğiydi. Bu eleştiriye katılmıyorum çünkü, sonraki filmlerde olaylar açığa çıkarılana kadar ben bu noktaları tahmin etmeye ve onlar üzerinde kafa yormaya devam ediyorum. Ama insanların bunları niye ilk sahnelerde açıkladıklarını da anlayabiliyorum.

Seri devam ettikçe daha da kötü yorumlar almaya başladı. Sebebini görebiliyorum çünkü benim için de Saw 3D/Testere 3D serinin en kötü filmi. Bunun sebebi ise sürekli değişen oyuncu kadrosuna ve zaman zaman seyircinin bütün seriyi bilmesini gerektiren karışık noktalara dayandırılabilir. Çünkü böyle olunca izleyici kendini kaybolmuş hissedip filmden zevk almamaya başlayabilir.

sawson

Kısa bir süre önce serinin 8. yani son filminin çekileceği duyuruldu. Saw: Legacy. Bu film yeterince iyi sonuçlanırsa, serinin baştan çekilmesine bile sebebiyet verebilir. Fakat filmin vizyon tarihi ve ekipteki kişilerden birkaçı dışında henüz filmle alakalı başka bir ayrıntı açıklanmadı.

Saw:Legacy 27 Ekim 2017’de vizyona girecek.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Violet Selin

Tüm Yazıları
1996 yılında İstanbul’da doğdu ve şu an Çeviribilim bölümünde eğitimine devam ediyor. Korku filmleriyle ilk olarak IT ve Elm Sokağında Kabus ile tanışan Violet Selin korku sinemasına aşık olduktan sonra sürekli ailesi tarafından bu türden uzak tutulmaya çalışıldı. Korku edebiyatına olan hayranlığı da Stephen King sayesinde gelişti. Sürekli yabancı basında korku türündeki gelişmeleri takip etmesiyle birlikte, bu türde çalışmalar yapmak istemektedir. 80’ler müzik ve film kültürünü çok seven Violet’in en büyük hayallerinden biri de o dönemlerde yaşamaktır. Hayatının her alanında baskın olan bu tür için film çekme hayalleri de var.

YORUM YAZ