Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

Sürrealist Korku Sineması

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

14 Aralık 2008

5 Adet Yorum

5

Sürrealizm kabaca, geleneksel gerçekçi öykü anlatma biçimine karşı çıkan bir akım; birbiriyle doğrudan mantık ilişkisi kurulamayacak parçalara, ölüme, şiddete ve cinselliğe bol bol yer veriyor, bilinçten çok bilinçaltına hitap ediyor. Sürrealist korku sineması ise, bu anlayışa göre yapılmış filmlerin yer aldığı bir kategori.

Yirminci yüzyılın başlarında Fransa’da ortaya çıkan sürrealizm, yani gerçeküstücülük, ilk başlarda sinemada avangardın en önemli kaynağı oldu. Sürrealist ressam Salvador Dali ile yönetmen Luis Bunuel’in ortak çalışması “Un Chien Andalou” (Endülüs Köpeği), bu akımın sinemadaki ilk tanınmış temsilcilerindendi. Bunuel’in daha sonra da birçok örneğini verdiği bu tarz, zamanla ana akıma yaklaştı ve 70’lerden itibaren önemli popüler örnekler de vermeye başladı.

Sürrealist korkunun en önemli ismi hiç şüphesiz ki David Lynch. 70’lerin sonunda “Eraserhead” ile adını duyurmuş olan sinemacı, “Twin Peaks: Fire Walk With Me”, “Lost Highway” gibi klasik sayılabilecek sürreal korku sineması örnekleri verdi (bakış açısına göre korku türüne dahil edilebilecek “Blue Velvet” ve “Mulholland Drive” gibi klasikler de cabası). Öte yandan, Lynch’in filmlerinin etkileyiciliği hiçbir zaman bir furya yaratmadı – sürrealist korku hiçbir zaman cazibesini yitirmese de, arada bir mutlaka dikkat çekici bir örnek verse de, asla diğer korku akımları gibi furyaya dönüşmedi. Sürrealist korku sinemasına arada bir uğrayan Cronenberg’in kimi filmleri (mesela (“Videodrome”), Ardian Lyne’in müthiş “Jacob’s Ladder”ı ve nispeten az bilinen “Begotten” gibi etkileyici örneklere rağmen, az ve öz ürün verdi. Belli ki ana akım, kendi geleneksel öykü anlatma anlayışına aykırı işleri ancak belli aralıklarda, belli sayıda kaldırabiliyordu.

Lynch gibi öncelikle sürrealist sinemacı olup da korkunun alanına adım atan sinemacılara ek olarak, korku yazarı Clive Barker’ın kendi çektiği “Hellraiser” ya da Wes Craven’ın “A Nightmare on Elm Street” gibi, tamamen “korku” janrına ait ama özellikle de “dehşet”i seyircisine anlatmada sürrealist etkiler taşıyan filmler de bu kategoriye giriyor.

10 SÜRREALİST KORKU FİLMİ
Endülüs Köpeği
Eraserhead
Lost Highway
Blue Velvet
Mulholland Drive
Videodrome
Jacob’s Ladder
Begotten
Hellraiser
A Nightmare on elm Street

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.