Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Street Trash

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

10 Ağustos 2011

7 Adet Yorum

7

Yönetmen: J. Michael Muro
Senaryo: Roy Frumkes
Imdb Puanı: 6/10
Yapım: 1987, ABD, 91 DakikaSüre: 87 Dakika
Oyuncular: Mike Lackey, Bill Chepil, Vic Noto, Mark Sferrazza, Jane Arakawa

“Her Bulduğunuzu İçmeyin”

Şehir çöplüğünü mesken tutmuş evsizlerden biri olan Fred için gün oldukça sıradan başlar: Bir şişe içki aşırmaya çalışırken dükkan sahibinin kendini fark etmesi üzerine tabanları yağlar. Karşıdan karşıya geçerken kaza yapmasına sebep olduğu sürücüyü ve yol üstünde denk gelip parasını kaptığı bir diğer serseriyi de peşine takar. Tam köşeye sıkışmışken yangın çıkan bir apartmana dalarak paçayı kurtarır. Civardaki bir başka içki dükkanına giren kahramanımız “bir pergel, bir cetvel, bir de çikolata” siparişi verir. Bu arada denk getirip tezgahtaki “Viper” şişelerinden birini cebine atmayı ihmal etmez. Ne var ki “Viper”, şişede durduğu gibi durmamaktadır…

Street Trash, tarzının hemen tüm gerekliliklerini yerine getiren, komedi/korku türünde bir b-movie. Düşük bütçe, yerlerde sürünen oyunculuklar, olmazsa olmazından iki çift göğüs. Öykü, temelde son kullanma tarihi (60 yıl önce!) geçmiş bir içkinin yol açtığı durumlara dayalı. Fakat doğaçlama eklenmiş izlenimi uyandıran birçok yardımcı karakter var. Bu sayede senaryo hafiften dallanıp budaklanıyor. Bronson, belindeki insan kemiğinden yapılma bıçağıyla evsizler arasında terör estiren bir Vietnam gazisi. Çetin ceviz polis memuru Bill’in acımasızlık konusunda ondan geri kalır yanı yok. Fred’in küçük kardeşiyse araba mezarlığında çalışan Asyalı kızla işi pişirmekte. Olaya sonradan dahil olan mafya babasıyla beraber ekip tamamlanıyor. Ne var ki tüm bu yan hikayecikler pek bir yere varmıyor.

Street Trash (1987) – Tuvalet Sahnesi

Esasen filmimizi özel kılan, “Viper”ın yan etkilerine şahit olduğumuz sahneler. Bolca boya ve oyun hamurunun nelere kadir olduğunu görmek istiyorsanız ünlü tuvalet sahnesine bir göz atmalısınız! Set çalışanlarından biri Imdb forumunda, sanırım bu sahneye atıfta bulunarak, filmin seyirci tarafından hayli tepkiyle karşılandığını ve çok kısa bir süre gösterimde kaldığını belirtmiş.

Kesik çükle oynanan Amerikan Futbolu ve sonlardaki Scanners’ı andıran patlamayı da es geçmemek lazım. Erime, patlama sahnelerindeki görsel başarı “Brüksel Uluslararası Fantastik Film Festivali” jürisinin de ilgisini çekmiş olmalı, zira bu filmle yönetmen Michael Muro “Gümüş Kuzgun” ödülüne layık bulunmuş. Muro’nun adını Titanik, Kurtlarla Dans, Kızıl Ejder gibi birçok önemli filmin teknik ekibinde de görmek mümkün.

B-movieleri seviyorsanız (ki bu durumda midenizin pek hassas olmadığını varsayıyorum) hafta sonu biraz mısır patlatıp Street Trash’e bir şans verin.

Korkusitesi için yazan Over Gozene/İstanbul Beyefendisi

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.