Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

Stranger Things

Korku Diziler

KonukYazar

01 Aralık 2016

0 Adet Yorum

0

stranger-things-afisYönetmen & Senaryo: Matt Duffer, Ross Duffer
Tür: Bilim-kurgu, Gizem
Yapım: 2016 – ….  ABD
IMDB Puanı: 9,0 / 10
Oynayanlar: Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Finn Wolfhard, Charlie Heaton, Natalia Dyer, Noah Schnapp

HAFTA SONU PLANLARINIZI İPTAL EDİN ve OTURUP ‘STRANGER THINGS’ İZLEYİN

Kullanıcılarına internet üzerinden hizmet veren medya sağlayıcısı Netflix, özellikle son 2 senedir hayatımıza yavaş yavaş girmiş durumda. Türkiye’de Ocak ayında hizmete başlayan Netflix, bünyesinde barındırdığı dizilerle de isminden söz ettiriyor. House of Cards, Orange Is the New Black, Daredevil, Narcos, Bloodline gibi başarılı yapımlar bu platformda yer alıyor. Netflix’in bu yaz için izleyicilere sunduğu son güzellik ise: “Stranger Things

stranger-things1

Dizi, 1980’li yıllarda Indiana’nın Hawkings kasabasında yaşayan ilkokul öğrencisi 4 arkadaştan (Dustin, Mike, Lucas, Will) birinin gizemli bir şekilde ortadan kaybolması ve akabinde gelişen olayları merkezine alıyor. Konu hakkında fazla ayrıntı vermeyeceğim ki izlerken motivasyon düşüklüğü yaşamayın. Ben genelde dizileri atmosferden ötürü izlediğimizi düşünüyorum. Bu sebeple size biraz dizinin atmosferinden bahsedeceğim.

Geçen gün okuduğum bir değerlendirmede, “Biraz Steven Spielberg biraz Stephen King” yakıştırması yapılmıştı ki bence diziye yakışan bir tanımlama olmuş. Başka bir değişle E.T seviyorsanız bence bu diziden de keyif alacaksınız. Kimileri ‘Çocuk dizisi’ ya da ‘Çok klişe’ yakıştırmalarını yapmış fakat ben aynı kanıda değilim. Öncelikle içinde her çocuk başrol barındıran dizi/film çocuklar için değildir (Kaldı ki ben onları da izlemeyi seviyorum). Klişe ile ilgili olan kısmına da dizinin yaratıcıları ‘Duffer Kardeşler‘ verdikleri röportajda şu şekilde yanıt vermişler;

“Stephen Kings kitapları diziyi hazırlarken bizim için büyük bir ilham kaynağıydı. Zaten bu kitaplar bizim çocukluğumuzun büyük bir bölümünü oluşturuyor.”

stranger-things2

Buradan da anlaşılacağı üzere adamlar etkilendiklerini inkar etmiyor. Korku-gizem temalı filmlerde belli benzerliklere karşılaşmak bugüne ait bir durum değildir. Kaldı ki polisiyelerde de hala bu durum geçerlidir. Nasıl polisiye yazarları hala Agatha Christie‘ye saygı duruşunda bulunuyorsa aynı durum korku-gizem penceresinden bakanlar için de geçerlidir. Haliyle onlar da Stephen King’ten etkilenebilirler. Stephen King, bu durumu ve dizi hakkındaki görüşlerini, “Stranger Things” izlerken adeta Steve Kings derlemesi izliyor gibi oluyorsunuz.” diyerek resmi Twitter hesabından dile getirmiş.

Dizideki oyunculuklardan bahsedecek olursak Winona Ryder‘in performansı ön plana çıkıyor. Yaşadığı gizemli bir kayıp sonrası hayatı altüst olan bir anneyi canlandıran Ryder, gösterdiği performansla dizi kalitesine önemli bir katkı yapıyor. Bunun dışında benim The Newsroom dizisiyle tanıdığım David Harbour da başarılı bir kasaba şerifi profili çiziyor.

stranger-things3

Son olarak çocuklardan da söz etmek istiyorum. Dizi yapısal olarak onları geri planda bırakmadığı için mi yoksa bol diyalogları olduğu için mi bilmiyorum ama bana çok iyi gibi geldiler. İzlerken insanın o bisikletlere binip çocuk olası geliyor. Özellikle dişlerinden ötürü ‘Toothless‘ lakabı takılan Dustin karakterini sempatik bulacağınıza garanti verebilirim.

Dizinin müzikleri de ayrı bir paragrafı hak ediyor. Dizi içinde çalan 80’li yıllara ait şarkılar sizi o yıllara götürüyor. Ancak orjinal parçalardan çok dizinin tema müziğinin çok başarılı olduğu kanaatindeyim. Özellikle dizinin açılış jeneriğinin müziği beni diziye bağlayan bir kaç küçük unsurdan bir tanesi. Bunu daha önce Lost dizisinde de görmüştük. Önce yavaş akan ve gerilimle sonuçlanan bir sahne ve ardından sizi diziye çeken bir jenerik. Dizi bu konuda da laçka bir klişeden çok başarılı bir sentez yapmış gibi duruyor.

stranger-things4

Ben yazımın başlığını bir internet sitesinde okumuş ve bu vesileyle diziye başlamıştım. Narcos’un başlamasına 1 ay, Game of Thrones’e ise son açıklamalara göre 1 yıl varken Stranger Things oturup keyifle izlenebilecek bir dizi. İmbd puanlarına bakanlar için de dizinin şu anki puanının 9.0 olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Çocukluğumuza dönüp bazı şeyleri acilen hatırlamamız gereken bir dönemdeyiz. Stranger Things de tam bu noktada imdadımıza yetişiyor. Diziyi izlerken hem gerilecek hem de tebessüm edeceksiniz önceden söyleyeyim.

Korkucu.com için yazan Burak Kılınç

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.