Bazen ölü kalmak daha iyidir! Pet Sematary (1989)

Stir of Echoes

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

28 Nisan 2010

8 Adet Yorum

8

Yönetmen: David Koepp
Senaryo: Richard Matheson (Kitap), David Koepp
Imdb Puanı: 7.1/10
Yapım: 1999, ABD Süre: 99 Dakika
Oyuncular: Kevin Bacon, Zachary David Cope, Kathryn Erbe, Illeana Douglas, Kevin Dunn

Tom Witzky mavi yakalı bir işçi, bir aile adamı ve dünyadaki en sıradan insanlardan biridir, ancak başka bir dünya ile korkutucu bir karşılaşmaya çıkmak üzeredir. Ve Tom’un doğaüstüne inanıp inanmadığının hiçbir önemi yoktur. Çünkü doğaüstü bir ‘şey’ Tom’a inanmaya başlamıştır.

Bir komşu partisinde hipnotize edildikten sonra, Tom değişmeye başlar. Açıklayamadığı şeyler görmeye ve duymazdan gelemediği şeyler duymaya başlar. Korkutucu görüntüler yoğunlaştıkça, Tom bunların bir yap-bozun parçaları, çözülmek isteyen bir suçun yankıları olduklarını anlar..

‘Stir of Echoes’ (Dehşetin Yankıları), yine 1999 yapımı ‘The Sixth Sense’ (Altıncı His) ve o dönemde çekilen bazı filmlerin senaryolarına benzer türde bir film. (Dönemin öne çıkan filmleri; ‘The Gift / 3.Göz’, ‘What Lies Beneath / Gizli Gerçek’ ve tabii ki ‘The Others / Diğerleri’) Richard Matheson’un aynı adı taşıyan romanını baz alan ‘Stir of Echoes’, Altıncı His’le aynı yıl gösterime girdi ve gişede kötü bir sonuç elde etmesinin bununla ilgisi olduğu kesin. Ancak iki filmi karşılaştırmak gerekirse, bu film çok daha fazla dolambaca sahip ve Altıncı His’in sonunu bu filmden çok daha erken tahmin etmiştim. Sonu, bu türdeki filmlerin çoğu gibi biraz kopuyor, ancak o zaman dolambaçlar etkili olmaya başlıyor ve bu da filmi tamamen kurtarıyor.

Tom Witzky, Chicago’da eşi ve oğluyla sıradan bir yaşam sürmektedir. Yaşadığı komşuluk ortamı kötü bir bölge sayılmaz. (herkes herkesi tanıyor ve her şey ortada, açık olarak olup bitiyor ya da öyle görünüyor) Amanda’nın kardeşi sırf eğlenmek için Tom’u bir gece bir partide derin bir hipnoza sokuyor ve Tom uyandığında etrafındaki her şeye açık bir ‘Alıcı’ oluyor. Bu andan itibaren metafizik bir takım şeyler, belli belirsiz korkutucu görüntüler görmeye ve yavaş yavaş akıl sağlığını kaybetmeye başlıyor. Gerçekte olan ise evlerini bir kızın hayaletinin lanetlemekte olduğu. Tom’un oğlu Tom’dan da güçlü bir ‘Alıcı’ olarak, varlıkla diyaloga girme ve onu sürekli görme yeteneğine sahiptir. Korkutucu görüntüler yoğunlaştıkça Tom, hayaletin onlara bir şey anlatmaya, onlara bir şey yaptırmaya çalıştığını anlar. Ama bu nedir?..

Adamım Kevin Bacon bu filmde bana göre kariyerinin en iyi performansını ortaya koyuyor. Onu başka hiçbir filmde bir karakteri bu kadar iyi verirken görmedim, hatta kaba Chicago şivesini bile çok iyi yaptığı söyleniyor.

Stir of Echoes’un sonu beni yerimden sıçratmadı, zaten sonunu tahmin ediyordum (her zamanki gibi), ancak senaryoda birkaç dolambaç vardı ki filmi izlemesi çok daha eğlenceli bir hale getirdi. Filmin sonundaki tüyler öğesi de bunlardan biri. Güvenin bana, eğer görmediyseniz ne dediğimi filmi gördükten sonra anlayacaksınız.

Ucuz korku/gerilim filmlerinin aksine Stir of Echoes, kendini sıradanlıktan kurtaracak önemli bir şeyi başarıyor; seyircisine yalnızca tembel, koltuğunda oturup her şeyin bir bir ortaya serilmesini bekleyen bir seyirci değil, aktif bir seyirci olma olanağını sunuyor ve döneminin diğer ‘rahatsız hayalet’ filmleri gibi ilginizi çekecek bir çok başka sürprizi de var. Son olarak şunu söyleyebilirim, bu film, kesinlikle ikinci kez izlenmeyi hak eden iyi bir gerilim.

Yasin “Devilboy” Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.