Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Stephen King’s Paranoid

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

KonukYazar

24 Şubat 2010

5 Adet Yorum

5

Yönetmen: Jay Holben
Senaryo: Stephen King (Şiir)
Yapım: 2000, ABD Süre: 8 Dakika
Oyuncular: Tonya Ivey, Mark Reynolds, Patrick Gealogo

Paranoid, Stephen King’in 1985 yılında yayımlanan Skeleton Crew isimli kısa hikaye antolojisinde geçen, 100 satırlık Paranoid: A Chant adlı şiirinden beyaz perdeye uyarlanmış bir kısa film. Yönetmenliğini Jay Holben’in yaptığı, başrolünde ise Tonya Ivey’in oynadığı 8 dakikalık, 2000 yapımı film bir “Dollar Baby”. Dollar Baby terimi Stephen King tarafından ortaya atılmış, kısa hikayelerinin $1 karşılığında seçilmiş film yapımcıları ve öğrencileri tarafından sinemaya adapte edildiği kısa filmler ve filmi yapan kişi için kullanılır. Filmlerin bütçeleri birkaç yüz dolar ile 60000 dolar arasında değişmektedir ki bu en yüksek bütçeye sahip olan film ise Umney’s Last Case’dir. Dollar Baby’ler Stephen King’in koyduğu kurallar gereği ticari bir iş değildir, fakat Paranoid yine Stephen King’in izni ile sınırlı bir süre için 2002 yılında internette yayınlanmış, yine King’in izni ile DVD’si piyasaya sürülmüş ilk Dollar Baby’dir.

Filmde şiirde geçen bütün satırlara yer verilmiş. Açılış sahnesi, harabe, isimsiz bir motel odasında, isimsiz bir şehir ve belirsiz bir zamanda geçmektedir. Deliliğin son safhasında bir kadın odanın bir köşesine sinmiş dışarıda onu izleyen, dinleyen ve öldürmek isteyen birilerinin olduğunu düşünmektedir. Bu düşünce adeta bir saplantıya dönüşmüştür. Odanın bütün duvarları gazetelerin cinayet haberlerinin kupürleriyle kaplıdır. Beş yüz sayfadan oluşan beş yüz tane günlüğü vardır ve bu günlüklere başından geçen, kendine göre kötü olayları not almaktadır. Kadının paranoyaklığı o kadar üst seviyededir ki günlükte garsonun yemeğine tuz yerine arsenik koyduğunu düşünür, ellerini sürekli dezenfekte etmektedir. Peşindeki kişileriyse devletin gizli güçleri olduğunu düşünmektedir.

Filmde ana karakteri Toya Ivey oynamıştır. Fakat şiirde ana karakter çoğu kişi tarafından bir erkek olarak düşünülmüştür. Bu sebeple şiiri daha önceden okuyanlar için filmi izlediklerinde ana karakterin bir kadın olduğunu görmek şaşırtıcı olabilir.

Korkusitesi için yazan Tolga Demirtaş / www.iyikotufilm.com

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.