İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Stephen King’s It

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

22 Aralık 2008

6 Adet Yorum

6

Yönetmen: Tommy Lee Wallace
Senaryo: Stephen King (Kitap), Lawrence D. Cohen
Yapım: 1990 ABD, Kanada Süre:192 Dakika
Oyuncular: John Ritter, Richard Thomas, Annette O’Toole, Tim Curry, Harry Anderson

Awww, what’s a matter Georgie? Doncha want a…balloon? (Ooo sorun nedir Georgie? Balon istiyorsun öyle değil mi?)

90’ar dakikalık 2 bölümden oluşan bir tv filmi olan “O”,Stephen King’in en önemli eserlerinden.Belki en iyi eseri değil fakat dikkate değer eserlerinden birisi.Ayrıca bu kitabın filme aktarımının da bir o kadar zor olduğunu belirtmeliyim.

Öncelikle kitabın her ayrıntıyı ele alışı,yani karakterlerin derinlemesine incelenmesi, korkuları, hobileri, yaşam tarzları, davranışları gibi konuların derinlemesine incelenmesi Stephen King’in en iyi yaptığı işlerden. Hatta King bunu yaparken hiçbir ayrıntıyı kaçırmadığı gibi, sunduğu detayları ilerleyen sayfalarda özellikle belirten bir yazar.

Bu durumun ister istemez, filme aktarılırken dezavantaj olacağını düşündüm.Çünkü her karakterin enine boyuna incelenmesi filmin gittikçe uzaması demekti.Süresine baktığımızda da yanılmadığımı görüyorum.Çünkü film, bir korku filmine göre oldukça uzun.Ancak bu durum sizi yanıltmasın. Çünkü konunun bir an olsun bile sapmaması, sizi her an olay örgüsünde tutuyor.

Bunun dışında konuya gelirsek, öncelikle Stephen King’in en iyi olduğu alanda,yani “çocuk psikolojisini anlama” da bir üstad olduğunu ve “çocukların korkularını” en iyi romanlaştıran yazar olduğunu söyleyerek yazıya başlayayım.

Çocukluk arkadaşları olan 7 kişilik bir gruptur “Şanslı Yediler”. Kendilerine “Şanslı Yediler” demelerinin sebebi ise, o yaz boyunca (yani hayatlarının en eğlenceli ve aynı zamanda en korkutucu) Pennywise adındaki bir palyaçodan, ölmeden kurtulmuş olmalarıdır.

Pennywise karakterini incelersek; kendisi palyaço görünümünde bir kabustan başkası değildir. Çocukları kandırmada üstüne yoktur ve ustura keskinliğinde dişleri vardır!Kendisi Derry kasabasının karabasanıdır adeta. Yüzyıllar boyu saçtığı dehşet kasaba halkını adeta “mute witness” haline çevirmiştir. Her 30 yılda bir saçtığı dehşetler sadece bizim “Şanslı Yedileri” şüphelendirmiş ve gruptan Bill’in önderliğinde bu canavara karşı birleşmeye karşı yemin edilmiştir.

Bill’in önder rolünde görülmesinin nedeni:
Kendisinin çok sevdiği kardeşi Georgie’nin ölümünden kendini sorumlu tutması ve bunu yapanın da Pennywise’den başkasının olmaması. Pennywise’a duyduğu öfke,Bill’in grubu yönetmesindeki en büyük etken.

Bunlar dışında biraz da karakterleri tanıyalım.
Richie:Kendisi üstün espri yeteneğine sahip. Bu yeteneği kendisine ileride show dünyasının kapılarını açacak.

Eddie:Annesinin el üstünde tuttuğu biricik oğlu. Astım hastalığı vardır(!).Gruptaki en narin üyedir.

Stan:Richie ile birlikte gruba katılır. Kendisi Yahudi’dir.Yani zeki!Tabi bu deyim Richie’nin esprisidir.Kendisi Pennywise’ı son gören grup üyesidir ve bu travmasını uzun süre kendisinden atamamış.Gruba katılmakta uzun süre kararsızlık çekmiştir.

Beverly:Gruptaki tek bayan üye.Grubun en sevilen üyesidir.Ben’in çocukluk aşkıdır.Babasının baskıcı tavrından bunalmış ve grup üyeleriyle maceralara atılmıştır.Ayrıca gruptaki en iyi nişancıdır.Hedefi hiç şaşırmaz.

Ben:Beverly’e şiirler yazan bir romantiktir.Bev’in zamanla Bill ile yakınlaşması, Ben’i kıskandırsa da,hiçbir zaman Bev’i unutmamıştır.Ayrıca kendisi çocukluğunda kilolu olmasına rağmen (ki kendisi grup üyeleri tarafından ‘Saman Yığını’ diye çağırılır) daha sonra azmederek kilolarını vermiştir.

Mike:Grubun siyahi üyesi.Henry Bowers ve çetesinden kaçarken,bizim 6’lının mekanında bulur kendisini ve böylelikle grup ile tanışır.

Zamanla bütün karakterler çeşitli eyaletlere dağılır. Atlanta, NY City, Chicago, Beverly Hills…
Ancak aralarında bir tek Mike, Derry’de kalır.Yeni işlenen Pennywise katliamı “Şanslı Yedileri” yeniden bir araya getirecek ve Pennywise lanetinden kurtulmaya çalışacaklardır. Yeminlerini eden grupta zaman zaman bölünmeler, tartışmalar yaşansa da Bill’in önderliğinde yeniden ortak noktada buluşacaklar ve kararlı bir şekilde Pennywise ile savaşacaklardır.

Bütün bunlar dışında grupta eski arkadaşlıklar (Ben ve Bev) yeniden alevlenecek. 30 yıl boyunca bilinmeyen bütün sırlar ortaya çıkacaktır.

Ayrıntı:Ölüm ışıkları sahnesi size de “Prince Of Darkness”taki boyut değiştirme sahnesini hatırlattı mı?(Ağır çekime dikkat)
Gümüş Pennywise’ın en korktuğu şey!Bilin bakalım o gümüşü hangi iyi nişancı fırlatıyor?

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.