Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

Sona Kalan Kız

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

08 Ocak 2009

4 Adet Yorum

4

John Carpenter‘ın “Halloween“inden başlayarak, bu filmin takipçisi 80’li yıllar “teen slasher‘larda bunaltıcı sıklıkta görülen bir durum / karakter. “Teen slasher” filmleri büyük ölçüde muhafazakâr ahlaki anlayışla, gençlerin arzuları arasında bir savaş alanı, bir tür gladyatör arenasıydı (bakınız: Slasher). Yeniyetmelerin sapık ve maskeli bir katil tarafından birer birer öldürüldüğü bu sinemasal vahşi diyarda hayatta kalmak için geçer akçe, ahlaklılıktı – ki bu da içki içmemekten, hatta ve hatta büyüklerinin sözlerine kulak vermekten bile önce, bekarete bakıyordu. Dolayısıyla annelerin babaların takdir edeceği türden edepli uslu, ağırbaşlı ve cinsellikten uzak duran kızların uzun süre katile kurban gitmemeleri mümkündü (bu arada erkeklerin bu konuda çok az şansı vardı – bazen söz konusu kızın cinsel istekte haşa bulunmayan erkek arkadaşı olmak, sağ kalmaya yarayabiliyordu, ama kızın bakire ve edepli olması kadar güvenilir bir formül değildi bu).

Aynı zamanda her birinin birer “çığlık kraliçesi” de olması gereken bu güruhun türlü türlü temsilcileri “The Texas Chainsaw Massacre“, “Halloween“, “Friday the 13th” ve “A Nightmare on Elm Street” gibi serilerde sıkça görülebilir. 90’ların ünlü “Scream” filminde bu konuda hayli eğlenceli bir sohbet de vardır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.