Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Sleepy Hollow

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

OrçunTunalı

17 Eylül 2010

5 Adet Yorum

5

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Washington Irving, Kevin Yagher
Imdb Puanı:7.5/10
Yapım: 1999, ABD/Almanya, 105 dakika
Oyuncular:
Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon, Casper Van Dien, Christopher Walken

Tim Burton’un gotik atmosfer yaratımını gerilim türüyle birleştirdiği ve dedektiflik filmlerinin anlatım kalıplarını kullandığı “Sleepy Hollow” (Hayalet Süvari) muhtemelen yine sitede genel anlamda izlenmiş ama yazıya dökülmemiş olan klasiklerden biri. Benim de defalarca izlediğim ve her izleyişimde ayrı zevk aldığım bir film. Büyük ihtimalle de yönetmenin “Sweeney Todd”a kadar çektiği en kanlı ve gerilimli filmidir. “Sleepy Hollow” adını Washington Irving’in “The Legend of Sleepy Hollow” hikayesinden alıyor ve filmde kasabanın ismi olarak geçiyor.

1800’lü yılların başında geçen hikayenin ana kahramanı Ichabod Crane, bilimsel yöntemlerle cinayetleri çözmeye çalışan sıradışı bir dedektiftir. İdealist tavırları yüzünden mahkeme onu “Sleepy Hollow” adında bir kasabadaki gizemli cinayetleri çözmeye gönderir. New York’tan bir anlamda sürgün edilen Crane, kasabaya vardığında kasabanın ileri gelenlerinin olduğu bir davete katılır. Kendini tanıttıktan sonra kasabalılardan cinayetler hakkında bilgi almaya başlayan Crane, beklediğinden çok daha tehlikeli ve korkutucu bir davanın içerisinde kendisini bulur. Anlatılana göre kasabadaki cinayetler, başsız bir süvari tarafından işlenmektedir. Eski bir kuzeyli savaşçı olan süvari, zamanında acımasız bir katil olarak ün yapmış ve başı kesilerek öldürülmüştür. Birbirine benzer cinayetlerin arttığı dönemde kasabalı, süvarinin lanetinin kasabaya çöktüğüne inanmaya başlamıştır. Ichabod Crane ise dönemin aykırı düşünce tarzıyla bilimsel yöntemleri ilke edinmiş biri olarak bu hikayeleri mantık çerçevesine oturtmaya çalışmaktadır. Ancak içinde bulunduğu durum akıl ve mantık sınırlarının üzerinde ve hayal edemeyeceği kadar entrikalarla dolu bir olaydır. Ichabod’a bir kasabalının dediği gibi “Görmek İnanmaktır!” (Seeing is believing!) Buna rağmen Ichabod Crane tüm inadıyla, kasabanın ileri gelenlerinden Baltus Van Tassel’in kızı Katrina Van Tassel’la iş birliği yaparak bu işi çözmeye çalışacaktır.

Film, baştan sona Tim Burton’ın elinden çıktığını gösteren gotik atmosferi kusursuz bir şekilde sinemaya yansıtıyor. Film boyunca renkli bir görüntüye rastlamak imkansız. Tamamen karanlık bir havası ve renkleri olan film, gittikçe karmaşıklaşan ve son sahnelerine doğru çözülen hikayesiyle de ilgi çekici. Atmosferi tamamlayan müzikler ise Tim Burton’un daha önce bir çok kez beraber çalıştığı Danny Elfman’a ait. Filmin oyuncu kadrosu da dikkate değer, günümüz Amerikan sinemasının önemli isimleriyle dolu. Ichabod Crane rolünde Johnny Depp her zamanki gibi karakterine ruh katıyor (özellikle durmadan ayılıp bayılırken), ikinci önemli isimse filmin kilit karakterlerinden biri olan başsız süvariyi canlandıran Christopher Walken. Esas kız rolünde Christina Ricci, Crane’in rakibi rolünde Casper Van Dien, şehrin ileri gelenlerini canlandıran deneyimli oyuncular Michael Gambon, Miranda Richardson, Jeffrey Jones, Richard Griffiths, Ian McDiarmid gibi isimlerin yanı sıra yine Tim Burton’un vazgeçemediği Christopher Lee de küçük bir rolde gözüküyor. “Sleepy Hollow” şiddet sahneleri olsa da daha çok atmosferle gerilim yaratmaya çalışan ve büyük ölçüde başaran bir film. Filmin senaryosuna katkıda bulunan isimler arasında “Se7en”, “8MM”, “Brainscan” gibi gerilim filmlerin yazarlığını yapmış Andrew Kevin Walker bulunuyor. Filmin yapımcıları arasında Amerikan sinemasının önemli isimlerinden Francis Ford Coppola da bulunmakta.

“Sleepy Hollow”un Hammer Film etkileşimleri de yönetmenin belirttiği noktalardan biridir. Özellikle Christopher Lee ve Michael Gough gibi türün gedikli oyuncularını içerisinde barındırması açısından ayrı bir yerde görülebilir. Bu noktada Sleepy Hollow efsanesinin geçmişte de bir çok kez televizyon yapımı olarak filme çekildiğini de hatırlatmak yerinde olur. Ama sanırım en popüler ve başarılı uyarlamalarından biri olarak Tim Burton yapımı akıllarda yer etmiştir.

Son söz olarak Tim Burton’un yarattığı karanlık ve büyülü dünyalardan hoşlanıyorsanız, üstelik gerilim de seven biriyseniz ve bu filmi izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Bir an önce izlemeniz tavsiye edilir. Benim gibi yönetmenin ve türün iflah olmaz takipçilerindenseniz defalarca izleseniz de bıkmayacağınız bir film olarak görebilirsiniz.

Korkusitesi için yazan Orçun Tunalı / Gorcun

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Orçun Tunalı

Tüm Yazıları
25 Haziran 1986 tarihinde Tekirdağ, Çorlu ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri korku filmleri, hikayeleri ve oyunlarına ilgi duyduğundan olsa gerek bu siteyi keşfetmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecekti. Daha sonra yazdıklarıyla ekip içerisinde kendisine yer buldu. Mesai dışında ve off günlerinde Jigsaw’ın asistanı olarak stajını sürdürüyor. Amatör ruh ve tutkuyla korku türündeki her türlü görsel, işitsel ve yazınsal eserlere ilgi duymakta. Aynı hissiyatı ve heyecanı paylaşan bu topluluk içerisinde yer almaktan son derece memnun.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.